H effeweg.nl Vlieg-busreizen met ons garantiepakket 17 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Een select groepje Nederlanders wordt alsmaar rijker. We vergapen ons graag aan hun pracht en praal. In deze serie onderzoekt journalist Irene van den Berg de keerzijde van deze extreme rijkdom. overheid. Amerika begreep dat het veel aan die bedrijven heeft als ze de koppositie in de wereld willen behouden. De belangen van de bestuurlijke en financiële elite lopen parallel. Nederland is nooit een grootmacht geweest, maar we kunnen wel meeprofiteren van de kruimels van machtige buren en bondgenoten." ,,Van Nederlandse rijken wordt vaak gezegd dat ze niet zo met hun rijk dom pronken. Daar is ook wel een verklaring voor: Nederland kent rela tief veel oud geld, families die van oudsher rijk zijn. Nieuwe rijken heb ben er juist baat bij om hun geld te laten zien, want dat trekt andere ondernemende lui aan. Maar rijke families blijven vaak liever in de luwte. Die hebben al een eigen net werk en hoeven ook niet meer te ver dienen. Dat zie je niet alleen in Nederland, maar ook in de Verenigde Staten." ,,Uit onderzoek blijkt dat rijken hoger scoren op egocentrisme en superioriteitsgevoelens, en dat ze vaker beter zijn in het manipuleren van mensen. Het leven aan de top van onze neoliberale consumptie maatschappij is hard en dan kunnen dat soort eigenschappen heel nuttig zijn. Maar het is ook gevaarlijk, want het risico is dat mensen die eigen schappen vooral inzetten om er zelf beter van te worden. Overigens zijn de superrijken niet de enigen die hoog scoren op psychopathische trekjes. Dat geldt ook voor chirurgen, verkopers en journalisten." ,,Vanaf het einde van de middeleeu wen is de ongelijkheid in inkomen en vermogen alsmaar toegenomen. En de laatste decennia gaan vooral de superrijken er hard op vooruit. Dat kan een voorbode zijn van instabili teit. In Nederland hebben de onder ste lagen het echter nog relatief goed. Maar als dat gaat veranderen, bijvoor beeld in tijden van crisis, dan wordt het wel problematisch en kan er opstand uitbreken." De belangen van de bestuurlijke en financiële elite lopen parallel ,,De Nederlandse superrijken zijn helemaal niet zo gigantisch rijk als je ze vergelijkt met superrijken elders in de wereld. In Amerika ben je pas superrijk als je boven de 25 miljard zit. (De rijkste Nederlander is vol gens de Quote 500 Charlene de Car- valho Heineken met een vermogen van 13,5 miljard, red.). Het echte geld wordt verdiend in landen met een grote thuismarkt, zoals de Verenigde Staten, China en Rusland. Je hebt de macht van de overheid nodig om groot te worden. Microsoft en Google zijn gigantisch geholpen door de Geld-terug-garantie* Repatriëringsgarantie* Zekerheid via ANVR en SGR' Vlieg-busreis Rondreis De verborgen schatten van Sicilië Vlieg-busreis Rome, Sorrento en Napels Vlieg-busreis Madeira Vlieg-busreis Jordanië Vlieg-busreis Rondreis Klassiek Griekenland Boek zonder aanbetaling GO DONDERDAG 10 MAART 2022 Wat zijn belangrijke kenmerken van de Nederlandse superrijken? In uw boek Superrijk in de lage lan den schrijft u dat veel rijken psycho- patische trekjes hebben. Is dat niet gevaarlijk? niet zo heel machtig' Maar de kloof wordt groter. Hoogle raar Jan Rotmans voorspelde in deze serie dat er ooit wereldwijde opstand zal uitbreken tegen onge lijkheid. Hoe kijkt u daar tegenaan? Lijken onze superrijken op die in andere landen? G Sociaal geograaf Jos van Heze- wijk. FOTO KOEN VERHEIJDEN Ontbijten diner Vertrek: jun, aug, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek: mei, jun, juf aug, sep, okt Logies en ontbijt Vertrek: mei, jun, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek:jun, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek:jun, sep ALLe Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten, CalamiteitenFonds, consumentenbijdrage SGR en e.v.t. brandstoftoeslag. *Bekijk de volledige voorwaarden op www.effeweg.nl/garanties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17