m^wm O Supermarkten zijn toch bereid om blikjes met statiegeld in te zamelen 16 m (SUPER) RIJK IN NEDERLAND Kort Bedrijven kunnen profiteren van extra geld voor defensie Nederlandse bedrijven kunnen flink gaan profiteren van de hogere uitgaven aan defensie die veel landen in de Europese Unie hebben gepland vanwege de oorlog in Oekraïne en de toenemende spanningen met Rusland. Het gaat bijvoorbeeld om scheepsbouwer Damen Shipyards en vrachtwagenfabrikant DAF, die nu al leve ren aan strijdmachten. Grote defensiebedrij ven in Europa zijn onder meer het Britse BAE Systems, producent van de Eurofighter Typhoon, Airbus dat militaire vrachttoestel len maakt, de Italiaanse fabrikant van ge vechtshelikopters Leonardo en de Franse leverancier van straaljagers Dassault. Het Nederlandse EnGarde produceert kogelwe rende vesten en merkt dat de vraag is toege nomen, vooral van journalisten. Sluiting McDonald's Rusland kost 45 miljoen per maand De sluiting van de Russische filialen van McDonald's kost de Amerikaanse fastfood keten naar schatting maandelijks 50 miljoen dollar, omgerekend zo'n 45 miljoen euro. Dat heeft de keten berekend. Het concern besloot onlangs de deuren van zijn 847 res taurants in Rusland dicht te doen, omdat het volgens het bedrijf onmogelijk is het menselijk leed bij de Oekraïners te negeren. In totaal heeft McDonald's zo'n 62.000 werknemers in het land. Zij zullen worden doorbetaald, belooft McDonald's. Ruim 4 procent meer belasting van gemeente De belastingen die gemeenten heffen zijn sinds 2018 jaarlijks gemiddeld met 4,1 pro cent gestegen. Het gaat om de belasting die inwoners aan hun gemeente betalen over de waarde van hun koophuis, voor het ophalen van afval en het gebruik van het riool. Het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (Coelo), dat de berekening deed, nam een huishouden met meerdere mensen en een eigen woning als uitgangspunt. Adyen ING Randstad NV Shell Sociaal geograaf Jos van Hezewijk onderzoekt de netwerken van de superrijken in Nederland. Ze zijn twee handen op één buik met de bestuurlijke elite, maar maken daarmee nog niet de dienst uit. en hoge pet heeft sociaal geograaf Jos van Hezewijk uit Uden niet op van de elite in Nederland. Veel van zijn familie leden waren vroeger aangesloten bij de Katholieke Volks partij (KVP), een voorloper van het CDA. Daardoor zag hij naar eigen zeggen al jong hoe de macht werkt. ,,Niets menselijks is de elite vreemd." Dat overtuigde de Brabander ervan dat je 'de macht aan de kuiten moet hangen'. Van Hezewijk doet al decen nialang onderzoek naar de (finan ciële) elite van Nederland, en schreef daarover onder meer de boeken De top-elite van Nederland en Superrijk in de lage landen. Dat onderzoek financiert hij met zijn bedrijf Elite Research. Met zijn kennis over de superrijken bedacht Van Hezewijk een algoritme om ver mogende Nederlanders op te sporen via onder meer hun postcode, opper vlakte van hun woning, beroep, geslacht en leeftijd. Hij verhuurt hun gegevens voor reclamedoeleinden aan banken, vermogensbeheerders en projectontwikkelaars. Ook auto dealers, goede doelen en beveili gingsbedrijven zijn geïnteresseerd. Volgens Van Hezewijk moeten we de macht van de rijken niet over schatten. Het financiële systeem is al eeuwenlang gunstiger voor de aller rijksten dan voor de rest van de bevolking, zo blijkt uit zijn onder- Als je redeneert dat geld macht is, is de staat veel machtiger dan superrijken zoek. ,,Maar dat komt vooral omdat de belangen van de bestuurlijke en financiële elite parallel lopen", stelt Van Hezewijk. ,,De superrijken en bestuurders zijn twee handen op één buik, en ze hou den de gelederen het liefst voor de buitenwereld gesloten. De ene groep wil graag het pluche behouden, de ander zijn rijkdom. De rijken kun nen op die manier de regels, of de uitvoering daarvan, beïnvloeden. Maar de vraag is of je dat ziet als macht. Ik definieer macht zoals de beroemde psycholoog Mauk Mulder: macht is het gedrag van mensen kunnen be- invloeden. En volgens mij doen de superrijken dat niet. Als je echt rijk wilt worden, moet je je aanpassen aan het gedrag van mensen in plaats van het proberen te veranderen." ,,Als je ziet hoeveel geld de staat ter beschikking heeft, dan vallen de ver mogens van de superrijken daarbij in het niet. Als je redeneert dat geld macht is, is de staat daarmee veel machtiger. Het ligt volgens mij sub tieler: de belangen van de superrijken en de bestuurlijke toplaag van Nederland gaan gelijk op: er moet geld worden verdiend. Een groot deel van de bevolking is het daar ook wel mee eens, zolang er maar genoeg voor ze over blijft." Het plan was eerder om duizenden inleverpunten voor statiegeldfles jes en -blikjes vooral buiten super markten te plaatsen. Supermarkten hadden al wel de garantie gegeven dat er in 1500 winkels blikjes kun nen worden ingeleverd. Dat is on geveer een kwart van het totaal in Nederland. Brancheorganisatie CBL kon gisteren nog niet zeggen of straks alle supermarkten blikjes gaan inzamelen. Duurzaamheids supers Ekoplaza en Marqt maakten eerder deze week bekend dat wel te gaan doen. Gemeenten waren tegen het plan om inleverpunten te plaatsen in de openbare ruimte, omdat ze beslag leggen op die ruimte. Ze wilden ook weten wie zou zorgen dat het schoon blijft rondom de punten. Supermarkten wilden liever niet inzamelen, omdat het ruimte en geld kost. Daarbij zouden er in de supers ook veel blikjes worden in geleverd die op andere plekken worden gekocht. Ook hygiëne was voor de branche een bezwaar. Het CBL laat weten dat supermark ten nu een 'adequate vergoeding' gaan krijgen voor het verwerken van de blikjes. Waar die vergoeding vandaan komt en hoe hoog die is, kon een woordvoerder van de bran cheorganisatie nog niet zeggen. Volgens de nieuwe regels moet minimaal 90 procent van de blikjes straks gescheiden worden ingeza meld om te worden gerecycled. Door 15 cent statiegeld in te voeren, hoopt het kabinet te voorkomen dat afval in het milieu belandt, zoals nu jaarlijks met veel blikjes gebeurt. Het statiegeld op blikjes wordt op 31 december ingevoerd. - ANP DONDERDAG 10 MAART 2022 GO AN #-■ iCMiS^HrTrTrrrf: SCHEPEN EN KOGELWERENDE VESTEN WERKNEMERS WORDEN DOORBETAALD '!-h11 IWiwCvNiÈN HOGERE LASTEN KOOPHUIS EN AFVAL 122% Koopjesjagers slaan toe op beurs na stevige daling van de energieprijzen. >11.7% Ook banken pro fiteerden van het positieve senti ment na eerder stevige verliezen. 7.7% Eerdere verlie zen zijn ondanks het herstel nog lang niet goed gemaakt. -2.7% Oliemaatschap pij is de enige daler door een dalende olieprijs. o 'Superrijken zijn Irene van den Berg Uden Hoe machtig zijn de Nederlandse superijken? Zijn de Nederlandse superrijken daarmee minder machtig dan wij als gewone stervelingen vaak denken? LEIDSCHENDAM Supermarkten gaan toch blikjes inzamelen wanneer daar statie geld op is ingevoerd. Dat meldt Stichting Afvalfonds Verpakkin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16