Magazine is uit! c Endurance ontdekt op3000meter diepte bij Antarctica Promes vervolgd voor poging tot moord Het Kees Lifestyle KEI SMiT 15 Meer dan 116 pagina's vol tuininspiratie! Onderzoekers hebben voor de kust van Antarctica het wrak gevonden van een schip dat ruim een eeuw geleden zonk. Het gaat om de Endurance van de Britse ontdekkingsreiziger Ernest Shackleton. en van 's werelds meest legendarische scheepswrakken is meer dan een eeuw na het zinken ontdekt voor de kust van Antarctica, zo maakten de leden van expeditie Endurance22 gisteren bekend. Het schip zonk in 1915 nadat het langzaam was samengedrukt door pakijs en werd daarna niet meer gezien. Eerdere zoektochten naar het scheepswrak leverden niets op. Voor de expeditie, die vorige maand begon, was voor vertrek een gebied in de Weddellzee aan gemerkt als zoeklocatie. Het schip is daar gevonden op 3008 meter diepte. Op vrijgegeven beelden, gemaakt door een op afstand bestuurbare mini-onderzeeër, is te zien dat het wrak nog altijd in goede staat verkeert. Het wordt beschermd als een historische plek en monument onder het Antarctisch Verdrag. Het wrak mag niet worden aangeraakt of verstoord bij het onderzoek of het maken van beelden. Onderzoeksleider Mensun Bound, een Britse maritiem bio loog, spreekt van'een unieke en historische' vondst. ,,We zijn overweldigd door het geluk dat we het schip hebben kunnen lo kaliseren en beelden hebben kun nen maken. Dit is verreweg het mooiste houten scheepswrak dat ik ooit heb gezien'', aldus een dolenthousiaste Bound. Dit is verreweg het mooiste houten scheepswrak dat ik ooit heb gezien Het schip staat volgens de onder zoeker 'rechtop en trots op de zee bodem'. Het wrak is vrijwel in tact, en verkeert in een prima staat. ,,Je kunt zelfs de naam En durance zien, gebogen over de achtersteven. Dit is een mijlpaal in de poolgeschiedenis.'' Onderzoek De belangrijkste taak van de En- durance22-expeditie was om het wrak te lokaliseren, te onderzoe ken en te filmen. Daarna gaat het team zich toeleggen op weten schappelijk onderzoek en een zo genoemd outreach-programma (hulp aan kansarmen). Dat Bound de maat schappelijke component van zijn zoektocht bloedserieus neemt, blijkt uit het statement dat hij gisteren de wereld rondstuurde: ,,De feest vreugde van vandaag wordt over schaduwd door de wereldgebeur tenissen en iedereen die betrok ken is bij Endurance22 houdt de getroffenen van deze aanhou dende, schokkende gebeurtenis sen in gedachten en gebeden.'' Desaniettemin hoopt Bound dat de vondst 'jonge mensen zal aanspreken en hen zal inspireren'. ,,We brengen hulde aan de navi- gatievaardigheden van kapitein Frank Worsley, wiens gedetail leerde gegevens van onschatbare waarde waren bij onze zoektocht naar het wrak'', aldus Bound, die werd geboren op de Falk- landeilanden, zo'n 5000 kilome ter ten noorden van Antarctica. De overblijfselen van de En durance werden gevonden op zo'n 4 mijl (ongeveer 7,4 kilome ter) ten zuiden van de locatie in het zoekgebied die de kapitein voor vertrek uit Kaapstad had berekend. Shackleton wilde als eerste Antarctica te voet oversteken, maar zijn schip bereikte het land nooit. Het kwam in januari 1915 vast te zitten in het ijs. De opva renden bleven aan boord, maar besloten in oktober het schip te verlaten, omdat het werd kapot gedrukt. Met reddingsboten wis ten zij het onbewoonde Olifante neiland te bereiken. Shackleton en vijf anderen maakten vervol gens in een van de bootjes de reis naar Zuid-Georgia, waar ze hulp konden inschakelen voor de ach terblijvers. Actualiteitenprogramma Nieuws- uur meldde gisteren dat Promes te genover zijn familie heeft bekend dat hij het slachtoffer heeft gesto ken. Dat zei de voetballer van Spar- tak Moskou via de telefoon terwijl hij niet wist dat hij door de politie werd getapt, aldus Nieuwsuur. Het actualiteitenprogramma liet weten dat dit naar voren komt uit het strafdossier van de zaak-Pro mes dat door Nieuwsuur is ingezien. Tot nu toe heeft Promes altijd ont kend. Maar in de transcriptie van de tapgesprekken is volgens Nieuwsuur te lezen dat de voetballer zijn neef dood wilde steken. De telefoonge sprekken vonden plaats in de nacht kort na de steekpartij. Het Openbaar Ministerie ver denkt Promes ervan dat hij op 25 juli 2020 na afloop van een familie feestje in Abcoude zijn neef in zijn knie heeft gestoken. Promes speelde op dat moment voor Ajax, begin vorig jaar verhuisde hij naar de Russische club Spartak Moskou. De voetballer werd eerst verdacht van poging tot doodslag en zware mishandeling. De getapte gesprekken zouden niets aan de verbeelding over laten, zegt de advocaat van de neef, Ye- hudi Moszkowicz. ,,Het zijn beken tenissen van Promes zonder dat hij weet dat hij wordt opgenomen. Hij vertelt het aan zijn vader, zijn moe der en aan een tante.'' Nu het Openbaar Ministerie meegaat in de verzwaring, hangt Promes een zwaardere straf boven het hoofd omdat bij poging tot moord sprake is van voorbedachte raad. De strafzaak kan op 31 maart be ginnen en dient bij de rechtbank in Amsterdam. f ÜPP keessmit nl Mill GO DONDERDAG 10 MAART 2022 Wrak van legendarisch schip na 107 jaar teruggevonden Caspar Naber Rotterdam Mensun Bound, onderzoeker G Onderzoeksleider Mensun Bound (links)) voor de boot waarmee ze het scheepswrak opspoorden. fotos ap afp Het Openbaar Ministerie gaat voetballer Quincy Promes voor poging tot moord vervolgen. Eerder werd de ex-Ajacied aan geklaagd voor poging tot dood slag. ANP Amsterdam Experience Stores XXL Amersfoort Almelo I Venlo ajaar2022 BÜfe Scan de QR-code of ga naar keessmit nl magazine en bestel hem nu kosteloos. TUINMEUBELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15