Tweede Kamer zai minder op de man gaan speien Bereken online uw prijs voor een trapliFt 13 c Kabinet tuigt crisisstructuur op voor opvang minstens50.000viuchteiingen Het kabinet zoekt met de Veiligheidsregio's opvangplekken voor 50.000 Oekraïense vluchtelingen. Maar daar houdt het niet op, zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). ,,Als de 50.001ste zich meldt, kunnen wij niet zeggen: slaap jij maar buiten. We zullen aan de bak moeten.'' VVD-staatssecretaris Van der Burg sprak gisteren in een debat over asielbeleid over 'heel grote groepen mensen die naar Nederland ko men'. Op de vraag van de PVV wat de limiet is voor Nederland, gaf de VVD'er geen antwoord. ,,Ik heb geen eindgetal in mijn hoofd. We stropen onze mouwen op. Natuur lijk zijn er grenzen, die zie ik ook. Het is wat het is.'' Nu zijn het vooral de buurlanden van Oekraïne - Polen, Hongarije en Moldavië - die grote groepen vluch telingen opvangen. Maar herverde ling binnen Europa is volgens de bewindsman 'nu niet aan de orde', omdat daarvoor in Brussel geen verzoek is ingediend. Wel wil Ne derland de landen die nu de meeste vluchtelingen opvangen 'onder steunen'. ,,We gaan geen mensen ophalen.'' De staatssecretaris noemde het 'hartverwarmend' dat Nederlan ders zelfs aanbieden Oekraïense vluchtelingen in huis te nemen. Hij waarschuwde wel dat dit geen lan- getermijnoplossing is. ,,Ik heb zeer Er lag ai een megaklus op ons bord en die is aiieen maar groter geworden dierbare vrienden, die wil ik best twee weken in huis nemen als hun huis is afgebrand. Maar dan loop ik wel het risico dat zij na die twee we ken niet meer mijn beste vrienden zijn.'' Het kabinet heeft speciaal voor de opvang van Oekraïners de natio nale crisisstructuur geactiveerd. Een groep ministers is daarvoor gis teravond voor het eerst samengeko men. Gemeenten zijn al druk bezig met het regelen van opvangplekken voor Oekraïners, zoals het kabinet de Veiligheidsregio's had opgedra gen. Van der Burg benadrukte dat er nog altijd meer opvangplekken voor reguliere asielzoekers nodig zijn. Op korte termijn gaat het om 1000 bedden, 3500 voor juni en 7000 tot 8000 plekken voor het einde van het jaar. ,,Er lag al een me gaklus op ons bord en die is alleen maar groter geworden. We doen er echt alles aan om te zorgen dat Oe- kraïners niet gaan concurreren met anderen.'' Op termijn wil Van der Burg dat er vier aanmeldcentra voor asiel zoekers komen. Nu is er een, in Ter Apel. ,,Op langere termijn moeten we niet één in Ter Apel hebben, maar één in noord, één in zuid, één in west, één in oost. Dat je dat kunt spreiden over Nederland. Maar dan moeten er wel drie gemeenten bereid zijn om te zeggen: wij willen wel een aanmeldcentrum.'' Na een uniek Kamerdebat waar de Tweede Kamer in de spiegel keek, worden de teugels aan getrokken. Er zal meer respect in het debat zijn en minder op de persoon worden gespeeld. De therapiesessie van de Tweede Kamer met zichzelf leidde giste ren tot ongemak, omdat er aan de grenzen van Europa een oorlog woedt. De SP en D66 vonden het om die reden ongemakkelijk nu dit debat te moeten voeren. Toch leidde het debat op initiatief van BBB-Kamerlid Caroline van der Plas tot veranderingen in het Re glement van Orde. Aanleiding is de verruwing in het Kamerdebat van de laatste ja ren en de daaruit voortvloeiende bedreigingen van Kamerleden. De vier regeringspartijen D66, Chris tenunie, VVD en CDA willen dat Kamervoorzitter Vera Bergkamp hard moet kunnen ingrijpen. Bergkamp wil dat er geen bele digende uitdrukkingen worden gewisseld in 's lands vergaderzaal: ,,Niet beledigen, bedreigen, onno dig grievend zijn, ofop de persoon spelen. Uiteindelijk gaat het er om niet op de persoon, maar op de bal te spelen.'' De Kamervoorzitter had tijdens haar rondgang een breed gevoel van onbehagen gesignaleerd in gesprekken met achttien fractie voorzitters. Alleen PVV-leider Geert Wilders sprak niet met haar, omdat hij zich niet wil laten beperken. De nieuwe regel is dat intimida tie en bedreiging niet meer mo gen. Gebeurt dat wél, dan moet de Kamervoorzitter een Kamerlid het woord kunnen ontnemen of in het zwaarste geval een parle mentariër kunnen uitsluiten. Bergkamp gaf aan dat ze had ge merkt dat de grenzen van wat ge oorloofd is, zijn verschoven. Taaipoiitie Maar voor een taalpolitie, die op nare woorden let, voelt Bergkamp niet. Dat staat op gespannen voet met het vrije woord. Ze zei wel dat beledigingen of door politieke partijen geknipte filmpjes op sociale media ervoor zorgen dat Kamerleden zich niet meer zo makkelijk durven uit te spreken in een debat. Verschillende fractievoorzitters pakten FvD-Kamerlid Gideon van Meijeren aan. Vooral CDA-voor- man Pieter Heerma wilde weten ofVan Meijeren de analyse van de veiligheidsdiensten deelde. Die komt erop neer dat er door de taal- verruwing in de Kamer meer inci denten rond Kamerleden zijn op straat, de mailbox of op sociale media. Daar ging hij niet op in. OtoliFt.nl/prijs OF scan de QR-code €750,- Korting! Meer informatie? Bel gratis 0800 - 444 770 6 GO DONDERDAG 10 MAART 2022 Toestroom van Oekraïners: 'We stropen onze mouwen op' Eric van der Burg, staatssecretaris van Asiel en Migratie. foto anp Hanneke Keultjes Den Haag - Eric van der Burg, staatssecretaris (Asiel) Jan Hoedeman Den Haag Vul nu online uw wensen en trapsituatie in. Zo kunnen wij een vrijblijvende prijsindicatie voor u verzorgen. Bereken nu online uw prijs Open de camera of Google Lens op uw telefoon en scan de code. t/m 31-03-22 Gratis garantie Bent u op zoek naar een traplift, maar wilt u wel graag weten met welke kosten u rekening moet houden? KONINKLIJKE TRAPLIFTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13