11 ACHTERBLIJVERS HET RESULTAAT VAN TWEE WEKEN VOL BOMMEN, GEWELD EN ONTBERINGEN Al twee weken leven de inwoners van Kiev, Charkov en Marioepol 24 uur per dag met de angst voor bommen. Zij die niets te zeggen hebben over de oorlog, lijden er het meest onder. Zoals altijd. Er liggen lijken op straat. Er is geen elek triciteit en geen ver warming. Er is geen stromend water en zelden mobiel bereik. Mensen plunderen winkels voor eten. Een oorlog heeft vele lelijke gezichten, maar die van de stad Marioepol is gruwelijk pokdalig. Al dagenlang. „Waarom zou ik niet huilen? Ik wil mijn huis terug. En mijn baan'', ver telt Goma Janna bij het licht van een olielamp in een volle, ondergrondse schuilkelder aan persbureau AP. ,,Ik ben zo droevig om al deze mensen, deze stad." Marioepol (430.000 inwoners, stra tegisch belangrijk gelegen) wordt al meer dan een week beschoten door Russische troepen die de stad omsin geld hebben. Al dagenlang wordt er geprobeerd 'humanitaire corridors' te maken waardoor burgers kunnen vertrekken. Steeds wordt er toch weer gevochten, waardoor de bewo ners als ratten in de val zitten. Verte genwoordigers van het Rode Kruis zeggen dat de bewoners sneeuw smelten of regenwater opvangen om te drinken, hun informatie krijgen ze door in stilstaande auto's naar de ra dio te luisteren. Lichamen liggen op straat onder een zeil, verzwaard met stenen tegen het wegwaaien. Het le lijke oorlogsgezicht van Marioepol wordt met de dag grimmiger. Straaljagers Vertrekken lukte de afgelopen dagen nog wel uit Charkov. Ook die stad wordt al dagen zwaar bestookt en be legerd. Een week geleden vertelde in woonster Galyan nog vanuit haar verduisterde appartement via Zoom hoe de straaljagers op haar zenuwen werkten. Ieder moment kon de bom vallen die wél hun appartement trof. Inmiddels zijn Galyan en haar man vertrokken. ,,Het was een moeilijke reis, maar ze zijn nu op een veilige plek'', laat hun dochter weten. En Dmytro Shabanov, de hoogle raar aan de universiteit van Charkov, die vorige week avond aan avond in de schuilkelder zat met zijn gezin en zijn 80-jarige moeder? Zijn universi teitsgebouw ligt in puin, schrijft hij. Zijn gezin is vertrokken naar Lviv, in het westen. En hij? ,,Ik ben nog hier, met mama." Maar misschien is dat vandaag al weer anders. Of morgen. Ook Andre Polonski is nog in Charkov. Vorige week bracht hij gra tis eten en andere voorraden langs bij de mensen die er niet zelf op uit kon- den. En dat doet hij, ondanks de be schietingen, nog steeds. Het geld daarvoor zamelt hij in via vrienden op Texel en een christelijke gemeen schap in Texas. Ook kwam er dinsdag een lading grote, roze dozen binnen van de lokale Polus-fabriek, fabrikant van chocoladewafels. ,,Nog een won der!'' juicht Polonski op zijn Insta- grampagina. Op diezelfde dag, internationale vrouwendag, tikten hij en zijn team verse bloemen op de kop en bezorg den die door de besneeuwde straten van de stad bij oudere, alleenwo nende vrouwen. ,,Spasibo, bedankt", Waarom zou ik niet huilen? Ik wil mijn huis terug. En mijn baan huilden de vaak Russischtalige inwo ners. Tranen van liefde, verdriet en vermoeidheid. Rond Charkov werden de afgelo pen dagen ook pogingen gedaan tot een wapenstilstand. Daardoor kon er meer eten naar de stad komen, schrijven inwoners op sociale media. Maar, zo beseffen diezelfde inwoners ook: wat komt er straks? Wat wacht hen die zijn gebleven? Hebben de Russen zich herbewapend de afge lopen dagen en moet het ergste nog komen? Dezelfde vragen hebben de inwo ners van Kiev. Die stad wordt aan de ene kant leger en leger door de dui zenden mensen die naar het westen vluchten, maar aan de andere kant weer gevuld door bewoners van om liggende dorpen die tijdens krakke mikkige wapenstilstanden hun hui zen verlieten en hun toevlucht zoe ken in de hoofdstad. Schuilnaam Maria uit Kiev vertelt, vanwege haar veiligheid onder een schuilnaam en via een contactpersoon: ,,De vijand verzamelt veel van zijn troepen en uitrusting in de buurt van Kiev. Hij probeert nu al constant Kiev te veroveren. Daarom sluit ik niet uit dat er een grote aanval op Kiev zal plaatsvinden." Ze vertelt ook dat 'de logistiek in de stad nog overeind staat': supermark ten, apotheken en ziekenhuizen zijn open. Gisterochtend zat ze in een schuilkelder, maar 's middags laat ze via een tekstbericht weten: ,,De solidariteit hier wordt elke dag ster ker. Vrijwilligers brengen voedsel naar behoeftigen, vrouwen bereiden voedsel voor de verdediging, mannen vechten tegen de vijand. Onze ziel en ons hart blijven onbreekbaar. We willen vrij leven, we zullen er moe dig voor vechten. We zullen onszelf verdedigen. En we zullen winnen." PC DONDERDAG 10 MAART 2022 Cyril Rosman Rotterdam Inwoners van Marioepol temidden van de vernielingen door Russische bominslagen. foto reuters 'Onze ziel en ons hart blijven onbreekbaar' - Goma Janna, inwoner Marioepol Inwoners van Marioepol lijden onder de zware beschie tingen door het Russische leger. Wie niet op de vlucht slaat, zoekt zijn heil in een schuilkelder of een verduis terd apparte ment. FOTO'S AP, REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11