9 PROPAGANDA RUSSEN EN OEKRAÏNERS BESTOKEN ELKAAR MET DUISTER VERLEDEN Rusland en Oekraïne wijzen in deze oorlog naar elkaar als nazi's. Beiden gebruiken de geschiedenis voor propagandadoeleinden. andaag maakt ons leger het werk afvan de B helden van de Grote Vaderlandse Oorlog en zuivert Europa op nieuw van het nazis me'. De video van Anton Demidov, voor zitter van de jongerenafdeling van de rege ringspartij Verenigd Rusland is duidelijk. De Grote Vaderlandse Oorlog is de Tweede Wereldoorlog, zoals iedere Rus weet. Met de letter Z op zijn sweater steunt hij de oorlog. Terwijl de slag om Kiev volop woedt, spookt de Tweede Wereldoorlog nog al tijd in de hoofden van menige Rus en Oekraïner. Beide volken bedienen zich daarbij van een selectieve omgang met het verleden. De bedoeling is de ander te framen met foute nazi-geschiedenis. Vladimir Poetin heeft zichzelf opgewor pen als de grote 'denazificator' van Oekra- ine. Het Russische thuisfront wordt door de president steeds weer ingeprent dat Rusland wordt bedreigd door een gevaar lijke kliek van Oekraïense (neo)nazi's, in clusief president Volodimir Zelenski. De kliek maakte zich schuldig aan 'genocide' en 'marteling van vrouwen, kinderen en bejaarden' in de regio Donbas die nu door Russische troepen en rebellen wordt be vrijd. Dezelfde ongefundeerde beschuldi gingen, online verspreid door Russische bots, deden overigens de ronde in 2014 toen Rusland de Krim annexeerde. Volgens de bangmakerij uit het Kremlin zou Zelenski duistere plannen hebben met veertien miljoen Russisch sprekende Oe- kraïners en zelfs heel Rusland van de kaart willen vegen, zodra hij de beschikking krijgt over atoomwapens. ,,Een uit Ame rika afgeschoten kernraket doet er twintig minuten over om Moskou te bereiken. Weet u hoelang een kernraket uit Oekraïne erover zou doen? Vier minuten!'' huiverde dit weekend alvast een presentator van de Russische staatszender RT. Maar ook van de andere kant worden nazivergelijkingen ingezet voor propagan dadoeleinden. Oekraïense leiders zetten Vladimir Poetin nu naast Adolf Hitler vanwege 'massamoord' op burgers, refere rend aan de 'holocaust door kogels' door de SS in de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog. De namen Poetin en Hitler worden door Oekraïners samengetrokken tot Poetler. En om het nog gecompliceerder te ma ken: tegelijk vieren andere Oekraïners juist nu de nagedachtenis aan Stepan Bandera (1909-1959). Een beruchte fascist van de nationalistische Oekraïense beweging wiens manschappen destijds betrokken waren bij afgrijselijke moordpartijen op Joden. Emoties Begin over de Oekraïense geschiedenis en emoties lopen snel hoog op. Historicus Marc Jansen schreef het boek Grensland, een geschiedenis van Oekraïne. De strijd tegen Duitsland is voor Russen nog steeds hét hoofdstuk uit de recente geschiedenis, zegt hij. ,,Vladimir Poetin gebruikt denazifica- tie bewust als zwaar argument in zijn reto riek, ook tegen Zelenski. Dat is opmerke lijk, aangezien de Oekraïense president van Joodse origine is. Je kunt hem toch moeilijk verwijten dat hij, min of meer als slachtoffer van de holocaust, aan nazipro- paganda zou doen. De overgrootvader van Zelenski heeft in het Rode Leger gevoch ten, drie ooms van hem zijn door de nazi's vermoord, dus wat wil je nog meer.'' ,,Dat framen is het duistere van elke oor log. Dat de Russen agressors zijn, betekent niet dat iedereen die aan Oekraïense kant meevecht boven alle blaam verheven is. Alleen hoe zeg je dat zonder de heroïsche strijd die het Oekraïense leger voert te de- legitimeren'', zegt Bob Deen, coördinator van het Rusland en Oost-Europa-centrum aan Instituut Clingendael. Feit is ook dat ze bestaan, die beruchte extreemrechtse gewapende strijdgroepen in Oekraïne. In 2014 werd een deel daarvan onder minister Avakov ook ingelijfd door het Oekraïense ministerie van Binnen landse Zaken. ,,Op een manier die wij niet altijd even comfortabel vonden'', zegt Deen. In die categorie valt ook een Oekra- iense overheidssubsidie van 17.000 euro voor een vakantiekamp van de jeugdafde ling van C14, een beruchte neonazigroep. Eén pot nat In Poetins verhaal is het allemaal één pot nat, alle Oekraïners zijn nazi's die het op Rusland hebben gemunt. In werkelijkheid hebben Oekraïense neonazi's het vooral op Oekraïners gemunt, vooral als die homo zijn of milieuactivist. Bij demonstraties werden die laatsten regelmatig door knok ploegen aangevallen, waarbij de politie toekeek of de milieuactivisten arresteerde. Mensenrechtenorganisaties waarschuw den vijfjaar geleden al dat Oekraïne een 'magneet' was geworden voor extreem rechtse militanten. Als oorlogsgebied in Donbas had het land extra aantrekkings kracht op extreme paramilitaire figuren. In 2014 was er bij de Euromaidan-protes- ten (de protesten in Oekraïne die op 21 no vember 2013 ontstonden tegen de regering van president Viktor Janoekovitsj naar aan leiding van diens niet ondertekenen van het associatieverdrag tussen de Europese Unie en Oekraïne) ook de nodige nazisym boliek te zien. ,,Dat zijn kwalijke dingen'', zegt Deen, die eraan toevoegt dat neonazi's geen exclusief Oekraïens probleem zijn. ,,De combinatie van extreem nationalisme, geweld en skinheads steekt op gezette tij den de kop op, ook in West-Europa. Neder landse veiligheidsdiensten hebben daar meer dan eens hun zorg over uitgesproken. De meeste Oekraïense soldaten hebben geen interesse in het neonazigedachte goed. De extreemrechtse leider van het Azov-bataljon, Andriy Biletsky, heeft in 2014 gebruikgemaakt van zijn status als oorlogsheld om zich in een district van Kiev in het parlement te laten verkiezen.'' Oekraïne heeft een probleem met de herinnering aan Stepan Bandera, denkt ook historicus Jansen: ,,In West-Oekraïen- se steden heb ik standbeelden voor Ban dera gezien. Maar bij verkiezingen speelt extreemrechts altijd een heel geringe rol. Extreemrechts haalt maar een fractie van de stemmen, je kan dat moeilijk de hele Oekraïense bevolking kwalijk nemen.'' Premier Mark Rutte kreeg daar ook mee te maken omdat hij 'Slava Ukraine', ofwel 'Glorie aan Oekraïne' had gezegd aan het einde van een toespraak. Deen: ,,De Russi sche ambassade sprong erbovenop omdat Slava Ukraine een naziterm zou zijn, maar dat klopt niet. Die term werd al lang voor de Tweede Wereldoorlog gebruikt. Het illustreert hoe snel je door de Russen ge- framed wordt als je de Oekraïners steunt.'' GO WOENSDAG 9 MAART 2022 Nazibeschuldiging kent geen grenzen Bob van Huët Rotterdam Anton Demidov in een propaganda- video voor Rusland (boven). Oekraïense nationaalsocialisten (onder). foto afp Een Oekraïense vrouw toont het portret van fascistenleider Stepan Bandera tijdens een betoging in 2018. foto nurphoto via getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9