7 Nederland wil ruimhartig vluchtelingen uit Oekraïne opvangen. Het kabinet gaat in crisisstand. Schaffen wir das? NATIONALE CRISISSTRUCTUUR MOET VLUCHTELINGENSTROOM OEKRAÏNE IN GOEDE BANEN LEIDEN Koop als vluchteling uit Kiev een sim kaart voor je mo biele telefoon en het winkelperso neel zegt: bellen naar je familie en vrienden in Oekraïne is gratis. Neem de trein en de NS zegt: je Oekraïense paspoort is je kaartje. Open een bankrekening en de baliemedewer ker zegt: 'nee sorry, dat kan niet'. ,,Maar we doen wat we kunnen om het op korte termijn mogelijk te ma ken om een een bankrekening bij ons te openen'', zegt Aram Goudsmit van ING. De bank is net als andere finan ciële instellingen aan strenge interne regels gebonden. En net als veel an dere organisaties is ING nog druk in kaart aan het brengen wat de komst van vluchtelingen uit Oekraïne nou precies betekent. Hulp heeft zijn grenzen. Maar waar liggen die? 'Ons land is vijftien maal kleiner dan Oekraïne, waar 44 mil joen mensen wonen', schreef een lezer deze week naar de krant. 'Wo ningnood, daklozen, criminaliteit, we zitten bovenop elkaar met alle problemen van dien. Is het geen uto pie dat je zoveel mensen kan opvan gen?' ,,Een utopie is het beslist niet'', zegt Godfried Engbersen. ,,Mits je het goed aanpakt.'' Engbersen schreef als lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), een adviesorgaan van de re gering, mee aan een rapport over de lessen van eerdere vluchtelingencri- ses. 'Geen tijd verliezen', heet het. En het is samen te vatten als: stop men sen niet weg op grote locaties, maar spreid ze en bied onmiddellijk kans op werk en scholing. Tijdens de toestroom van Syriërs in 2014 en 2015 raakte het asielsysteem zo overbelast dat vluchtelingen jaren in een asielzoekerscentrum moesten wachten. Martijn van der Linden van Vluchtelingenwerk zag het met lede ogen aan: ,,Als de overheid jarenlang bepaalt hoe laat je 's avonds eet, hoe laat je naar bed gaat, hoe laat je ont bijt, dan raak je volkomen gehospita liseerd. Zo zonde.'' Het is mede hierom dat de EU be sloot dat Oekraïense vluchtelingen een speciale status krijgen, die ze meteen toegang tot werk, onderwijs en medische voorzieningen geeft. ,,De boodschap die nu belangrijk is: wij zijn solidair met jullie en als jullie naar Nederland komen, dan krijgen jullie hier onderdak'', stelt staatsse cretaris Eric van der Burg (Asiel). Voortdurend overleg Het kabinet is gisteren, net als eerder al veel andere EU-regeringen, in cri sisstand gegaan om slagvaardiger te kunnen besluiten. Deze zogeheten nationale crisisstructuur, onder lei ding van minister Dilan Yesilgöz (Justitie en Veiligheid), maakt voort durend overleg tussen ministeries makkelijker. Net als tijdens de coro- napandemie en de watersnood van afgelopen zomer. Tot nu toe weet het kabinet dat iets meer dan duizend Oekraïners naar Nederland zijn gereisd. Maar, stelt premier Mark Rutte, het werkelijke aantal is waarschijnlijk hoger. Vluch telingen hebben ook onderdak ge- Vluchtelingen uit Oekraïne op weg naar de opvang in een sporthal in Waddinxveen. Ze kwamen vrijdag aan in Nederland. foto an een netwerk van familie en vrienden dat nieuwkomers kan opvangen. Ook in Nederland is volop werk. In de zorg, in de logistiek, in de tuin bouw. Verschillende uitzendbureaus hebben al laten weten klaar te staan. Ook Rutte wees erop dat er meer va catures zijn dan werklozen. ,,Dat be tekent dat we alle handjes goed kun nen gebruiken.'' Lopende band Laat niet het misverstand ontstaan dat vluchtelingen per definitie be stemd zijn voor de kassen of de lo pende band. ,,Bij ASML werken al leen al bij de vestiging in Veldhoven meer dan honderd nationaliteiten. Wij hebben ook medewerkers uit Oekraïne'', zegt Monique Mols van het hightechbedrijf. ,,We hebben veel vacatures en als mensen interesse hebben, kunnen ze reageren. Alle na tionaliteiten zijn welkom.'' Bij de Landelijke Huisartsen Ver eniging zijn de draaiboeken uit 2015 weer tevoorschijn gehaald. We kijken daar heel positief op terug, zegt een woordvoerder, maar de startsituatie is nu wel ongunstiger. Door corona is de werkdruk al twee jaar heel hoog. „Desnoods vragen we net gepensio neerde huisartsen even terug.'' Ook de Algemene Vereniging van Schoolleiders is nog aan het inventa riseren, maar directeur Wietse Visser van basisschool Gummarus in Steen bergen staat met open armen klaar. Zijn school heeft ervaring met Roe meense en Poolse kinderen. 'Nieuw komers' zoals dat in jargon heet krij gen eerst in groepjes les in 'Neder lands als tweede taal'. Een aantal scholen heeft daar de middelen voor. Geleidelijk stromen de kinderen dan door naar de gewone klas. ,,Ook waardevol voor onze eigen kinderen, die leren daarvan.'' Eerst maar zien hoeveel vluchtelingen er echt komen. ,,Als zij zelf denken maar een paar weken buiten Oekraïne te zijn, gaan ze de ingewikkeldheid van Neder land misschien niet eens opzoeken.'' aal werden ingericht, in Amsterdam en Ede, zijn inmiddels vol. Het kabi net heeft de veiligheidsregio's ge vraagd 50.000 opvangplekken te re gelen - in hotels, sporthallen of leeg staande panden - waarvan de helft al snel beschikbaar moet zijn. Kosten die gemeenten maken worden door het Rijk vergoed. Hoeveel Oekraïners er komen, zegt Rutte, is 'niet in te schatten'. ,,Maar we moeten overal op voorbereid zijn.'' Daar hangt natuurlijk veel van af: hoeveel mensen komen er en hoe loopt de oorlog af? Godfried Engber sen: „Voorlopig speelt 'Wir schaffen das' vooral in Polen, waar ze net als de Duitse oud-bondskanselier An gela Merkel destijds nu worden ge confronteerd met meer dan een mil joen vluchtelingen. Het kan best zo zijn dat meebetalen aan de opvang daar de belangrijkste bijdrage van Nederland wordt.'' In Polen werkten al een miljoen Oekraïners, dus er is al Hanneke Keultjes en Hans Nijenhuis Den Haag Emoties lopen hoog op als vluchtelingen uit Oekraïne arrive ren op Eindhoven Airport. foto rene vonden bij familie, vrienden of Ne derlanders die hun huis hebben opengesteld. Rutte roept hen op dat 'alstublieft' wél te melden bij de ge meenten. ,,Zodat we goed in kaart kunnen brengen wat het betekent voor onderwijs, gezondheidszorg en huisvesting.'' De eerste opvanglocaties die speci- PC WOENSDAG 9 MAART 2022 Meteen werk en scholing, en spreid opvang MANDERS/DCI MEDIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7