5 Kort nieuws VITALI EN VLADIMIR KLITSJKO NEMEN DE WAPENS OP TEGEN DE RUSSISCHE AGRESSORS kunnen leiden in bijvoorbeeld Duitsland waar met name Vitali groot werd in de sport. Toch koos hij voor de politiek. Begin jaren 70 werd hij uit Oekraïense ouders geboren in Kirgizië, een land in Centraal-Azië. Dat land lag, net als Oekraïne, in de Sovjet-Unie. Communisme Door bokswedstrijden in onder meer de Verenigde Staten, Duits land en Frankrijk zag Vitali hoe de wereld er buiten het commu nisme uitzag. Het wordt zijn droom om die democratische we reld ook in zijn land na te jagen. Klitsjko werd in 2005 voor het eerst politiek actief. Hij werd ad viseur van de toenmaligepresi- dent, Viktor Joesjtsjenko. Ambi ties om burgemeester van Kiev te worden koesterde hij toen ook al. Tweemaal, in 2006 en 2008, ver loor hij de race. In 2014 steunde hij de Maidan- revolutie die in Kiev uitbrak. Hij stond tussen de demonstranten die lid wilden worden van de EU en werd een van de gezichten van de opstand. Na wekenlange pro testen vluchtte president Janoe- kovitsj het land uit. Een paar dagen na de val van Janoekovitsj stelde Vitali zich kandidaat voor het presidentschap van Oekraïne. Die kandidatuur trok hij bij nader inzien in. Het alternatief was het burgemeester schap van Kiev. Inmiddels is Vitali Klitsjko al weer acht jaar eerste burger van de stad en bezig aan zijn tweede ambtstermijn. werken voor de inwoners die zijn achtergebleven en flink verzet wil len bieden. Velen zijn bewapend, hebben barricades opgeworpen en molotovcocktails gemaakt om de vijand in de straten van Kiev 'te verwelkomen.' De grootschalige aanval op de stad is tot nu toe uitgebleven. De Oekraïense regering meldde gisteren dat de opmars van de Russische troepen aanzienlijk is vertraagd en op sommige plekken zelfs tot stilstand is gekomen. Deze informatie is moeilijk verifieerbaar, maar is sowieso een opsteker voor het moreel van de Klitsjko's. Daar werken ze overi gens zelf ook aan mee. Huwelijk Burgemeester Klitsjko plaatste zondag een filmpje op Twitter waarbij hij, gehuld in een kogel werend vest, aanwezig is bij een huwelijk tussen twee militairen. Vitali vraagt na de huwelijks voltrekking aan de kersverse echtgenoot of hij zijn vrouw mag feliciteren met een zoen. Dat mag. Het beeld gaat de hele wereld over. Daarnaast bezoeken de broers regelmatig checkpoints in de stad of gaan ze naar ziekenhuizen waar ze onder meer een pasgeboren tweeling in beeld brengen en delen op Twitter. ,,Ondanks alles gaat het leven gewoon door. Gelukkig worden er nog elke dag nieuwe Oekraïners geboren.'' De broers verdienden miljoenen tijdens hun bokscarrière en hadden een comfortabel leven GO WOENSDAG 9 MAART 2022 Nederland gaat waar schijnlijk 150 militairen uitzenden met Patriotsys temen naar Slowakije. Het kabinet nam gisteren een principebesluit om dat sa men met Duitsland te gaan doen. Patriotraketten kun nen tot 20 kilometer hoogte en een afstand van 60 kilometer vliegtuigen of helikopters uitschakelen. Nederlandse internet aanbieders blokkeren zes Russische mediasites, zo lieten verschillende provi ders gisteren weten. De Autoriteit Consument Markt gaf eerder toestem ming voor het blokkeren van vijf sites van RT en de site van Sputnik. Daarmee wordt gehoor gegeven aan de EU-sancties tegen Rusland. Bij gevechten rond de stad Charkov is volgens de inlichtingendienst van het Oekraïense ministerie van Defensie een Russische generaal omgekomen. Als de informatie klopt dan zou het de tweede generaal in een week tijd zijn die het Russische leger verliest. Het gaat om generaal-ma- joor Vitaly Gerasimov, staf chef van het 41ste leger. Giro555 wil de helft van de opbrengst voor Oekraï- ners binnen een half jaar uitgeven aan acute nood hulp in en rond het land. Het gaat dan om het be voorraden van schuilplek- ken met waterflessen, voedsel en medicijnen. Het grootste gedeelte van het geld verwachten de hulporganisaties het ko mende jaar te hebben besteed. Maandagavond is er ruim 106 miljoen euro opgehaald. De Oekraïense presi dent Volodimir Zelenski zegt in een videobood schap tot het Britse parle ment 'te zullen vechten tot het einde'. De leider van het door Rusland aange vallen Oost-Europese land verwees daarmee naar de beroemde oorlogstoe spraak die de Britse premier Winston Churchill in 1940 hield. Zelenski riep het Wes ten in diezelfde videobood schap nogmaals op meer hulp te bieden aan zijn land. Hij kreeg voor en na zijn speech een staande ovatie van de Britse afge vaardigden. De president uitte zijn grote dankbaar heid voor de steun van pre mier Boris Johnson, die verklaarde 'alles te doen wat kan totdat Vladimir Poetin faalt'. tank in Soemi. foto reuters staan pal voor hun Kiev Vladimir (links) en Vitali Klitsjko in het stadhuis van Kiev. FOTO AP Vadimir en Vitali Klitsjko in 1998 als professionele boksers. FOTO GETTY IMAGES Oekraïense soldaten houden de wacht bij Kalynivka. foto getty images Een vrouw verlaat Irpin met haar hondje. foto afp Militaire begrafenis in Lviv. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5