H c Scholieren hebben abonnement er graag voor over Na vijftig jaar valt het doek voor zang- en musicalclub Zoma: 'Het zat eraan te komen' Muzikale steun vanuit Terneuzen aan Oekraïne 7 de deal rond. Zes schippers en en kele onderhoudsmensen wierpen zich vrijwillig op en een aantal be drijven gaf materiële steun. Het actiecomité ging over in de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil. Voorwaarde in de over eenkomst was wel dat de stichting drie jaar lang iedere schooldag de leerlingen van de middelbare scholen zou overzetten. In ruil daarvoor kreeg de stichting een bijdrage in de exploitatiekosten. Zeven jaar geleden liep het con tract af en was het bestuur van de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil definitief eigenaar van de pont en de bekleding van de aanlegsteigers. Daarmee begon pas echt de klus om het hoofd boven water te houden. Het lukte steeds opnieuw. Ook vorig jaar, toen de provincie Zeeland en de gemeente Meerdere bedrijven zijn ook bereid ons te helpen Terneuzen weer steun toezegden. Maar nu wel met een extra voor waarde: er moest tol worden gehe ven. Hoe? Dat mocht het stich tingsbestuur zelf weten. Abonnementen En dus worden er deze weken abonnementen verkocht a 25 euro. ,,We hebben jaarlijks zo'n tiendui zend euro nodig'', vertelt voorzit ter Meerten Dallinga. ,,Als je zo re kent, zouden we 400 abonnemen ten moeten verkopen, maar met 200 komen we al een heel eind. Meerdere bedrijven zijn namelijk ook bereid ons te helpen.'' Tot het begin van het schooljaar 2022-2023 is een overtocht nog gra tis. Daarna wordt het betalen. Scholieren hebben het er graag voor over. Het scheelt ze immers heel wat trappen richting de brug, die als je pech hebt ook nog eens net voor je snufferd opengaat... En als je slechts een enkele keer in een jaar met het pontje wil over steken? ,,Dan moet je dus 25 euro betalen'', zegt Dallinga. Om er met een lach aan toe te voegen: ,,Maar wij doen niet zo moeilijk hoor.'' Schipper, mag ik overvaren, ja of nee? Ja, natuurlijk! Moet ik dan een cent betalen, ja of nee? Ja, binnenkort wel. Maar het is nodig om het pontje van Sluiskil in leven te houden. Het was gisteren reden voor een feestje. En de eerstvolgende twee dinsdagmiddagen ook. Want het pontje vaart nog steeds. Sterker nog, meer dan ooit. Dat komt doordat de brug over het Kanaal Gent-Ter- neuzen een maand gestremd is vanwege onderhoud. Wie met de fiets of te voet het kanaal over wil, kan niet anders dan het pontje pakken. Een mooie aanleiding om alle overstekers te trakteren op een drankje, snack en muziek. En om zoveel mogelijk abonnementen te verkopen. Want dat het pontje vaart? Dat is helemaal niet meer zo vanzelfsprekend als het lijkt. Elfjaar geleden maakte Rijkswa terstaat bekend te stoppen met het veer, dat sinds 1968 tussen Sluis kil-Oost en -West vaart. Het zou een enorm gemis betekenen, vooral voor scholieren. Die maken dagelijks gebruik van het pontje om naar het Lodewijk College in Terneuzen te gaan. Neem bijvoor beeld Tico Hamelink (16) uit Sluis kil. ,,Ik ga tien keer per week met het pontje mee, om van en naar het Lodewijk College te gaan. En daarnaast maak ik er ook nog ge bruik van om op mijn werk bij de Jumbo in Terneuzen te komen'', vertelt hij. Pontje mocht niet weg Het pontje weg? Geen denken aan, dachten ze in Sluiskil. Binnen een dag was er een actiecomité ge vormd, dat een week later al met Rijkswaterstaat, de gemeente Ter- neuzen en de dorpsraad rond de tafel zat. Inzet: eigen exploitatie van het voor Sluiskil zo waarde volle pontje. Een halfjaar later was Zoma, dialect voor 'zomaar', zag in 1972 het levenslicht in Oostburg. Sindsdien zijn tientallen musicals, operettes en eigen producties opge voerd. In de hoogtijdagen had de vereniging zo'n dertig leden, maar daar zijn er nog maar twaalf van over. ,,Onder andere door corona zijn veel leden vertrokken", zegt Milou Simpelaar van Zoma. ,,Ik vind het heel jammer, ik ben altijd met veel plezier lid geweest. Zoma was een van de weinige verenigin gen die zang en drama samenvoeg den." Eind vorig jaar kregen de leden te horen dat Zoma, ooit opgericht door Peter de Lijser, ermee zou stoppen. ,,Het zat er al even aan te komen", zegt Simpelaar. ,,Veel le den hebben het te druk met andere dingen." Corona hielp ook niet mee. Zoma was voordat het virus uitbrak, bezig met de productie van Little Shop of Horrors, maar door co rona is het stuk nooit ten tonele verschenen. Zoma wil niet zomaar stoppen. Op 24 en 25 september en 1 en 2 ok tober zijn de laatste voorstellingen in het Ledeltheater. Daarin komen ook gedeeltes van de nooit uitge voerde horrorcomedy aan bod. Simpelaar: ,,Veel oud-leden doen mee aan dit stuk. Dat is heel leuk. Zo kunnen we deze periode op een mooie manier afsluiten." Zoma won in het jaar 2000 de Cultuurprijs van de toenmalige ge meente Oostburg. Achthonderd mensen kunnen zondag 20 maart vanaf 19.30 uur samen zingen in de grote zaal van het Scheldetheater. 'Terneu zen zingt' wordt die avond ge vuld met liedjes over liefde, hoop en vrede, bedoeld om geld bijeen te brengen voor Giro 555, waar mee hulp aan Oekraïne wordt bekostigd. Deelnemers doneren bij binnenkomst en krijgen een tekstboekje, zodat ze de num mers kunnen meezingen. Dat al les gebeurt onder begeleiding van Arjan Verdoorn (gitaar zang), Hans van der Werf (gitaar zang) en Marjolijn Polfliet (zang). Een week later houdt Porgy en Bess een benefietconcert voor Oekraïne. Ook van deze muzi kale middag op zondag 27 maart gaat de opbrengst naar Giro 555. Multi-instrumentalist Rony Ver biest en zijn muzikale vrienden treden op, evenals de Litouwse pianiste Ieva M. Zukauskaite en opnieuw Marjolijn Polfliet. VL WOENSDAG 9 MAART 2022 Tico Hamelink uit Sluiskil, Romy de Koning uit Zandstraat en Anne Compiet uit Sas van Gent gaan dagelijks met het pontje mee. Ze vul den alle drie een formuliertje in om een abonnement af te sluiten. foto anne hana - Meerten Dallinga, voorzitter Stichting Behoud Pont Sluiskil Zie ook pzc.nl/video Betalen voor pontje Sluiskil Raymond de Frel Sluiskil OOSTBURG Na vijftig jaar valt het doek voor Stichting Zeeuws-Vlaamse Ope rette en Musical Amateurs, beter bekend als Zoma. De zang- en musicalvereniging kampt met een teruglopend aan tal leden. Eind september en begin oktober zijn de laatste op tredens. - Bob Maes TERNEUZEN De komende weken laat Ter- neuzen diverse keren van zich horen om steun te bieden aan het door oorlog geteisterde Oekraïne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54