l Nieuw hotel voor duizenden gasten Steeds meer ogen en oren in de gemeente Hulst signaleren problemen 6 Woongoed en Hulst voor Elkaar gaan samenwerken. De twee bestuurders ze bonden een schort voor en serveerden een maaltijd aan ouderen. Je champignonsoep op geschept krijgen door Woongoed-bestuurder Ralph van Dijk en be stuurder Henk Janssen van stichting Hulst voor Elkaar die met de ovenschotel rond gaat. Ou deren die wekelijks in het dorps centrum van Vogelwaarde eten, werden vandaag door wel twee heel bijzondere vrijwilligers be diend. Die locatie en het moment waren heel bewust gekozen. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en welzijn sorganisatie Hulst voor Elkaar gaan samenwerken om de leef baarheid in de kernen van de ge meente Hulst zo goed mogelijk te maken. Het wekelijkse diner in Vogelwaarde is een schoolvoor beeld van hoe het kan: een vrijwil liger kookt een maaltijd, twee jon gens met een beperking helpen mee en inwoners van Vogelwaarde die het gezellig vinden om samen te eten, schuiven aan. Achter de voordeur Eenzaamheid wordt in de ge meente Hulst sinds twee jaar op grote schaal aangepakt. Er wordt gezorgd dat er zo veel mogelijk ogen en oren zijn die signaleren dat het niet zo goed met iemand gaat. Woongoed vormt daar een nieuwe schakel in. ,,Wonen is niet alleen een dak boven je hoofd maar ook prettig in je omgeving zijn en contact met je buren. We zien dat er in de afgelopen corona periode vereenzaming is opgetre den", zegt Ralph van Dijk. ,,Als Woongoed signaleren we dat ook, maar waar kun je dat kwijt? Zo zijn we in contact gekomen met Hulst voor Elkaar." Woongoed heeft wijkbeheerders die weten wat er in een wijk speelt en monteurs die onderhoud aan woningen plegen. Zij komen het meeste bij mensen thuis. Ze zien of horen dingen en komen terug met soms verdrietige of schrij nende verhalen. Over mensen met wie het niet zo goed mee gaat of die gewoon behoefte hebben aan contact. ,,Je signaleert dingen waarvan je denkt: eigenlijk zou ik hier iets mee moeten, maar wat kan ik ermee?" Dat soort signalen worden voortaan structureel door gegeven aan Hulst voor Elkaar en de wijkbeheerders en opbouw werkers gaan regelmatig met el kaar om tafel. Voor ons is het heel belangrijk dat we in contact zijn met mensen die achter de voordeur komen ,,Voor ons is het heel belangrijk dat we in contact zijn met mensen die achter de voordeur komen, zodat we gelijk die signalen op kunnen pikken en iets kunnen doen", zegt Mariska Sijs van Hulst voor Elkaar. Er kan bijvoorbeeld een nieuw Lief en Leed Straatje worden opge start, waarbij mensen in een straat meer naar elkaar omzien. Ook kunnen mensen attent worden ge maakt op bestaande activiteiten waar ze bij aan kunnen haken. Sijs denkt ook aan nieuwe be woners van een straat, die nog nie mand kennen. ,,Als je denkt aan speelgelegenheden voor kinderen of het sportbuurtwerk dat we doen in alle wijken en dorpen. Aan nieuwkomers kun je meteen doorgeven wat er te doen is." De samenwerking wordt komende tijd nog verder uitgewerkt. Zo wordt er nog bekeken of de mede werkers van Woongoed die veel bij huurders thuis komen, een training krijgen over hoe je een zaamheid herkent. Van Dijk: „Overal ogen en oren, dat wil je hebben." Hulst voor Elkaar is daarmee een heel eind op weg, vanaf volgende week gaan bezorgers van PostNL ook eenzaamheid signaleren in de gemeente Hulst. Sijs: ,,Ik geloof erin dat mensen uit de buurt, zoals een kapper, caissière of een post bode, het verschil kunnen maken." ZAAMSLAG Het hotelletj e staat in het natuurge bied achter verzorgingscentrum De Molenhof en is bedoeld voor aller lei soorten bijen. Thijs Neele van het Houtatelier van Stichting Tra gel besteedde er, in nauw overleg met natuurvereniging De Stelt- kluut, vele uren aan om het hotel zo gastvrij mogelijk te maken. Nuttige beestjes als bijen en lie veheersbeestjes hebben het moei lijk in de polder. Het aantal en de diversiteit aan soorten gaat achter uit. En dus moeten ze een beetje worden geholpen. Want nut, dat hebben ze onmiskenbaar. Ze hel pen gewassen te bestuiven en doen ook dienst als luizenbestrijders. Samen met wethouder Ben van Assche 'opende' Thijs het hotel. Voorzitter Cees Dees van agrari sche natuurvereniging De Groene Oogst hoopt dat er nu meer land bouwers en inwoners in de omge ving enthousiast raken om ook iets te doen voor de insecten. ,,Achter de Molenhof staan fruitbomen, wilgenkatjes, bloemrijk grasland en een meidoornhaag. In het gebied kun je mooi wandelen, dus we ho pen dat mensen komen genieten van de wilde bijen'', zegt Dees. Natuurvriendelijk Hotels zijn niet de enige remedie voor de bij. Leden van De Groene Oogst proberen de natuurlijke leef omgeving van wilde bijen en an dere insecten ook te verbeteren door akkerranden in te zaaien met bloemenmengsels, met zaden van inheemse kruiden die langere tijd in bloei staan. Ze passen natuur vriendelijk maaibeheer toe op wei den, dijken en bermen. Daardoor ontstaan bloemrijke biotopen. - Raymond de Frel WOENSDAG 9 MAART 2022 VL Gaat het niet zo goed met u? Sophie Stockman Vogelwaarde Ralph van Dijk, bestuurder bij Woongoed (blauw overhemd) en Henk Janssen van Hulst voor Elkaar serveren samen de lunch in het dorpscentrum in Vogelwaarde. foto anne hana - Mariska Sijs, Hulst voor Elkaar In Terneuzen wordt nog stevig gediscussieerd over de bouw van een 65 meter hoog hotel aan de rand van de stad. Iets verderop, in Zaamslag, is zo veel overleg niet nodig. Daar opende gistermiddag gewoon opeens een hotel. Voor duizenden gas ten. Beestjes welteverstaan. Maker Thijs Neele (met pet) en wethouder Ben van Assche ver richten samen de onthulling van het insectenhotel. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53