Een 'Landal Kwedamme'? Nou, doe maar niet... 7 Yersekenaar is al 65 jaar lid van muziekvereniging Mozart Adri Pekaar geniet het meest van de repetitieavonden van muziekvereniging Mozart. foto cynthia cats Op zijn elfde ging hij met wat vriendjes eens kijken bij de muziekvereniging. Vijfenzestig jaar later is Adri Pekaar (76) nog steeds lid, spelend op zijn trombone. Michiel Bouwman Yerseke Dinsdag muziekdag. Dat is wel zo'n beetje hét adagium in het Yersekse huis van Adri en Greet Pekaar. Met schuiftrombone wandelt Adri 's avonds dan naar de repetitie ruimte van muziekvereniging Mo zart. Niet zelden met zoons die zijn blijven eten voor de repetitie avond. Een routine die hem geluk kig maakt. Daar stond hij dan, als 11-jarig jochie met zijn althoorntje tussen de oudere mannen. Adri lacht er om als hij er aan terugdenkt. ,,Nu ben ik zelf zo'n oude man." We schrijven 1957, de Yersekse muziekvereniging Mozart was in die tijd nog een harmonie. Adri herinnert zich nog dat er een 'kla- rinettengebrek' was. ,,Dat was een zwak punt want eigenlijk moet je er juist veel hebben. Ik begon op een koperinstrument maar ben daarom klarinet gaan leren spelen. Net toen ik het een beetje onder de knie had, besloten ze er een fanfare van te maken!" Dames Heel vanzelfsprekend was het niet dat Adri bij de muziekvereniging terechtkwam. In tegenstelling tot zijn vrouw Greet kwam hij kwam niet uit een muzikale familie, maar toog toch naar Mozart nadat de vereniging leden probeerde te werven op de scholen. ,,Ik begon er met een groepje maar bleef op den duur als enige over. Nu ben ik het oudste lid. Of er veel veran derd is? Nou, ik heb bijvoorbeeld de eerste dames lid zien worden. In het begin waren er enkel man nen lid. Nu zijn er juist meer da mes dan mannen In de loop der jaren kocht Adri zijn eigen schuiftrombone, het in strument waar hij voor viel. In middels bezit hij er twee. ,,Ik kocht een betere, want zo gaat dat dan hè." Hij pakt er een bij en geeft een korte demonstratie. Veel speelt hij thuis overigens niet, want dan kan heel het blok het horen, vermoedt hij. Zijn vrouw Greet vult aan. ,,Maar vroeger speelden ze hier met zijn drieën, hoor! Dat vonden ze in de buurt nog leuk ook." Liever oefent Adri in de repeti tieruimte van Mozart, op loopaf stand van zijn huis. Die repetitie avonden bezoekt hij graag, vindt hij nog leuker dan de uitvoeringen zelf. Ook al liggen die al tijden stil. ,,Normaal traden we een paar keer per jaar op in het dorp maar van wege corona is daar niets van ge komen", zegt Adri. Ook de jaar- Vroeger speelden ze hier met zijn drieën. Dat vonden ze in de buurt nog leuk ook - Greet Pekaar lijkse uitvoering in Tehaere, en vroeger in zaal Nolet, is al even niet meer gehouden. 'Mozartkar' Onlangs werd hij op zo'n repeti tieavond onderscheiden met een bondsoorkonde en speldje. Want een 65-jarig lidmaatschap én nog steeds actief zijn is best bijzonder. Al blijft Adri er bescheiden onder. Hij vindt het gewoon erg leuk. Na zijn pensioen vervulde hij ook nog eens jaren de rol van secretaris en was chauffeur van de 'Mozartkar': hét middel om de instrumenten te vervoeren van het repetitielokaal naar de plaats van uitvoering. Adri: ,,Daar gingen dan dingen als de grote trom, het drumstel, de lesse naar, en stoelen in." Zijn zoons Arjen en Ludwi spe len in dezelfde fanfare, hoewel ze elders zijn gaan wonen. Arjen in Zierikzee, Ludwi in Roosendaal. Laatstgenoemde speelt op de grote bas, Arjen kan dat ook maar speelt normaal gesproken euphonium. ,,Vroeger noemden ze dat een tuba", zegt Adri met een grijns. Greet: ,,Ze zijn ook begonnen op hun tiende bij de muziekvereni ging, dus ze kunnen hun vader achterna!" HEINKENSZAND Of een 'Landal Kwedamme' een goede zaak zou zijn, vroeg pre sentator Maikel Harte zich af. Het leverde tijdens het verkie zingsdebat tussen de Borselse lijsttrekkers niet de gehoopte discussie op. Hun unanieme ant woord: nee, laat maar. En zo waren de zes lijsttrekkers van de deelnemende partijen in Borsele het maandagavond in De Stenge in Heinkenszand vaker met elkaar eens. VVD'er Roel Boekholt kreeg gelijk. Hij concludeerde al aan het begin van het debat 'dat we niet zo veel van elkaar verschillen'. Dat was ook zo. Een stelling over huizenbouw leverde weinig dis- cussie op, want alle partijen vinden dat overal 'naar behoefte' gebouwd moet kunnen worden. En dat het toerisme in Borsele vooral klein schalig moet blijven, daarover wa ren de politici het ook eens. Cabare tier Maikel Harte probeerde het nog wel door te vragen naar de moge lijkheden voor een 'Landal Kwe damme' bij Kwadendamme. ,,Dat kan toch ook een boost geven aan de leefbaarheid", vroeg hij, en keek daarbij hoopvol naar 'ondernemers partij' VVD. Ook Boekholt conclu deerde echter dat 'de grote groepen toeristen toch echt liever naar Wal cheren gaan'. Het grootste venijn zat nog in het begin, toen de deelnemers werden uitgedaagd te kiezen voor 'land bouw' enerzijds of 'toerisme en energietransitie' anderzijds. Toen D66-lijsttrekker Annet van de Ree het de andere partijen verweet dat die niks hadden gedaan om de grote wintrackmasten van nieuwe elek- triciteitslijn door Borsele tegen te houden, reageerde Marga van de Plasse (CDA) giftig. ,,Daar hebben we écht wel geprobeerd om invloed op uit te oefenen, verschillende ke ren! Maar dat was een plan van het Rijk, waar we geen invloed op ble ken te hebben." Gelukkig kwamen er in de opval lend goedgevulde zaal toch wel enige verschillen aan het licht. Zo bleken VVD en D66 voorstander van één gemeente De Bevelanden, de andere vier niet. Diezelfde par tijen noemen het in stand houden van alle voorzieningen en scholen in de dorpen 'een utopie', terwijl de anderen daar wel op inzetten. Of die partijen daarvoor ook de belas tingen willen verhogen, noemden de lijsttrekkers 'bespreekbaar'. - Martijn de Koning Register beroepsbeoefenaren individuele gezondheidszorg (BIG-register) BE WOENSDAG 9 MAART 2022 Adri speelt nog steeds mee ï*.fl CIBG Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Bij de voormalige inschrijving van de heer C.F. Heijboer te Tholen in het register van verpleegkundigen met BIG-nummer 29921404130 is per 9 februari 2022 aangetekend dat bovengenoemde zorgverlener met onmiddellijke ingang niet meer beroepsmatig mag handelen op het gebied van de individuele gezondheidszorg. Tegen deze beslissing kan een rechtsmiddel worden ingesteld. De maatregel is opgelegd vanwege misbruik van opiumwetmiddelen. Meer informatie: www.bigregister.nl. tn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52