Knijper hapt 40 jaar schoolgeschiedenis tot puin 7 c leniemienie voedselbos op schoolplein 't Kofschip, maar groots genot Shaheenas Dakhil (13) houdt van blauwe bessen. En Ava de Graag (7) is gék op aardbeien. Met een beetje mazzel kunnen de meiden ze straks plukken op school. Op het plein van 't Kofschip in Zierik zee is gisteren een voedselbosje aange plant. Vanaf deze week zijn er dertien van dit soort bosjes in Zeeland te vinden. Daar mee is de provincie koploper in Nederland. Aan Shaheenas, de oudste leer ling van de school, en aan jongste leerling Amel (4) de eer om samen het voedselbos te openen. Een echt voedselbos is minimaal zo groot als een voetbalveld, vertelt projectleider Esmeralda Eggen van IVN Natuureducatie aan de kinde ren van 't Kofschip. Maar met z'n verschillende lagen begroeiing (bomen, struiken en bodembe dekkers) is het bosje op het Zierik- zeese schoolplein toch een pracht van een miniatuurversie. ,,Daar gaan jullie nog erg van genieten." Nou en of, verwacht ook school directeur Anique Volkeri. ,,Wij vinden het heel belangrijk om kinderen te leren waar hun voed sel vandaan komt en dit is natuur lijk een heel mooie plek om dat te doen. Je kunt hier alles laten zien, van het zaadje tot het oogsten. Het is ook breder dan voedsel alleen. Je moet bijvoorbeeld zorgen dat de aarde goed is. Over al die dingen kunnen we hier les geven." Dat gebeurt al direct de eerste dag. Janneke Donkers van NME Schouwen-Duiveland laat de leer lingen in bakjes aarde op zoek gaan naar wormen. ,,Deze kan breakdancen", laat Jip (8) de kron kelende worm op z'n hand zien. Klasgenoot Dani (ook 8) bekijkt het beestje door een vergrootglas, maar is minder enthousiast. ,,Ik vind het maar vies." Toch overheerst enthousiasme over het kersverse eigen voedsel- bosje, ziet Volkeri. ,,Vandaag is vooral voor de middenbouw be doeld, maar dan loop ik een rondje door school en dan merk ik dat er in alle klassen over wordt verteld." Het is te horen aan het daverende applaus na de officiële opening. Juf Aimee Kramer is tot voedsel- boswachter van de school gebom bardeerd. Zij kwam met het plan op de proppen en klopte bij IVN aan. Sinds het eerste pioniersbosje in 2019 in Hulst werd geplant, is verder geschaafd aan de opzet en aanpak van de educatieve voedsel- bossen - vertelt Eggen. Nieuw dit jaar zijn de voedselboswachters, die de boel per school coördineren. Ook nieuw is dat de kinderop vang, in dit geval Kibeo, steeds meer bij de voedselbossen wordt We doen het stukje bij beetje en met een goed plan betrokken. Met ingewikkelde ver halen hoef je daar niet aan te ko men, maar het bosje raakt ook aan het streven om kinderen al vroeg te laten kennismaken met gezond en duurzaam voedsel. ,,Het project Jong Leren Eten." Op 't Kofschip vallen meerdere puzzelstukjes op z'n plek. Als ze ergens weten wat samenwerking is, is het wel daar. Samen met Ki beo, Stadsboerderij de Punt, Gors en NME (Natuur- en Milieueduca tie) vormt de school een gouden rijtje. Als het even kan wordt er sa mengewerkt én samen genoten. Het liefst nog met de overbuurtjes van zorgcentrum Borrendamme erbij. Volkeri: ,,De kinderen kijken niet op of om, wie er ook bij is. Ze zijn het zo gewend." Daarnaast is de school bezig met het vergroenen van het school plein. We hebben veel grijze stoeptegels. zowel voor de kinde ren als voor de natuur is het veel beter om te vergroenen. Maar we willen dat wel goed aanpakken. Dus we gaan niet zomaar de tegels eruit trekken en ergens beginnen. We doen het stukje bij beetje en met een goed plan. Want je moet het ook kunnen onderhouden. Dit voedselbos past daar goed bij." De voormalige receptie van de Pon tes Pieter Zeeman naast de oude hoofdingang met de openbare bi bliotheek is al verdwenen. Net als de kantine en aula in die hoek. ,,We hebben eerst een slooplijn ge maakt, waarmee we de bibliotheek van het andere gebouw hebben ge scheiden. Dat doe je voorzichtig, met klein materieel. Maar als dat eenmaal is gebeurd, gaat de knijper er in en dan gaat het hard", vertelt Van Vliet. Nieuwbouw helft kleiner Het gedeelte met de bibliotheek blijft bestaan en wordt via een aparte ingang bij het nieuwe Pieter Zeeman Lyceum daarachter be trokken. De nieuwbouw van de scholengemeenschap werd in janu ari in gebruik genomen en is in vloeroppervlakte alles bij elkaar bijna de helft kleiner dan het verou derde complex dat nu tegen de vlakte gaat. Van Vliet verwacht tot in de zo mer nodig te hebben tot de goed veertig jaar oude gebouwen van de voormalige Rijksscholengemeen schap Professor Zeeman en de Technische School tot puin zijn verworden en afgevoerd. Binnen zijn leidingen en ander herbruik baar materiaal grotendeels al ver wijderd. Daarmee werd een maand geleden begonnen. ,,Voor ons is dit een routineklus. Het is geen ex treem hoog gebouw. Dus als alles volgens planning gaat, dan is alles over vijfmaanden weg. Onze eerste klus in Zeeland. Leuk hier. Heel aar dige mensen ook." Op de plek van de oude gebouwen wordt een openbaar stadsparkje aangelegd." SD WOENSDAG 9 MAART 2022 'Deze worm kan breakdancen' Esme Soesman Zierikzee - Anique Volkeri, directeur van obs 't Kofschip ZIERIKZEE Het oude pand gaat tegen de vlakte. foto sandra schimmelpennink Het einde van een tijdperk. Hap voor hap verdwijnt de school waar generaties in Zierikzee hun eigen herinneringen aan heb ben. ,,We pakken eerst gebouw zuid en dan gaan we zo door naar noord'', zegt projectleider Marc van Vliet van Bovenhoff Sloopwerken. ,,Een routineklus." - Marcel Modde Dikke pret en rillingen bij de wormen die de kinderen even mogen vasthouden. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50