c Oekraïners laten oorlogsgeweld achter zich 4 OORLOG OEKRAÏNE Oekraïners blijven, dertien dagen na de Russische invasie, massaal het land ontvluchten. Volgens VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR is de grens van twee miljoen vluchtelingen inmiddels gepasseerd. Vluchtende Oekraïners steken vooral de grens naar Polen over. De Poolse grenswacht heeft ruim 1,2 miljoen mensen geregistreerd. Een deel van deze groep reist door naar andere landen in Europa. Omdat in de EU geen grenscontro les zijn, is niet duidelijk hoeveel vluchtelingen zijn aangekomen in bijvoorbeeld Nederland. De Verenigde Naties schatten dat het aantal vluchtelingen kan oplopen tot vijfmiljoen. Na de eer ste vluchtelingenstroom komt waarschijnlijk een tweede golfvan meer kwetsbare vluchtelingen. ,,Als de oorlog voortduurt, zullen we mensen gaan zien die geen middelen en ook geen connecties hebben", aldus UNHCR-topman Filippo Grandi. Door luchtaanvallen van het Rus sische leger zouden zeker 21 bur gers zijn omgekomen in Soemi. Onder de slachtoffers in deze stad in Oekraïne zouden ook twee kin deren zijn. De informatie is niet onafhankelijk geverifieerd. De evacuatie van bewoners in vier van de vijf belegerde Oekra- iense steden gaat nog altijd uiterst moeizaam. Er zouden veilige vluchtroutes open moeten gaan voor mensen die willen vertrek ken uit Kiev, Charkov, Marioepol, en Tsjernihiv. Alleen in de vijfde belegerde stad Soemi werd het staakt-het- C Vanuit de belegerde stad Soemi konden konvooien van twintig tot dertig auto's in golven vertrekken vuren wel gedurende een langere periode gerespecteerd en konden uiteindelijk duizenden inwoners de stad onvluchten. Vanuit Soemi vertrokken konvooien van twintig tot dertig auto's in golven, aldus de gouverneur van de stad. Hierdoor konden zo'n duizend buiten landse studenten via een 'humani taire corridor' worden geëva cueerd. Oekraïne wees gisteren nog een Russisch voorstel om Oekraïners ontsnappingsroutes naar Rusland en Belarus aan te bieden als 'volle dig immoreel' van de hand. Burgers Het Russische leger wordt van di verse kanten beschuldigd van het moedwillig aanvallen van burgers en burgerdoelen in Oekraïne. Duitsland is begonnen met een onderzoek naar oorlogsmisdaden in dat land. Duitsland kan ver dachten van oorlogsmisdaden ver volgen, ook als de strafbare feiten in andere landen zijn gepleegd. Oekraïense hulpdiensten zei den maandagavond dat 'vijan delijke vliegtuigen' appartemen tencomplexen hadden aangeval len. Lichamen van de slachtoffers werden in de vroege ochtend ge borgen. Volgens de Amerikaanse inlich tingendienst CIA zijn er al twee duizend tot vierduizend Russi sche militairen gesneuveld. PROFIEL VOORMALIG WERELDKAMPIOENEN Ze staan in Kiev schouder aan schouder in hun verzet tegen het Russische leger. Wereldkampioenen boksen Vitali Klitsjko en zijn jongere broer Vladimir maken zich op voor het gevecht van hun leven. De grap wordt regelmatig gemaakt op sociale media: 'Laat de burge meester van Kiev een een-op-een gevecht leveren met Poetin. In een boksring. Morgen zal er gegaran deerd vrede zijn.' De oudste Klitsjko, Vitali, 50 jaar oud, is sinds 2014 burgemeester van de hoofd stad van Oekraïne en heeft zich, net als president Volodimir Zelenski ontpopt tot boegbeeld in de strijd tegen Poetins leger. Dat hij kan vechten is een un derstatement. Vitali Klitsjko was tussen 1996 en 2013 professioneel bokser. Met zijn lengte van 2.01 meter en gewicht van 110 kilogram was het voor zijn tegenstanders een hels karwei hem te verslaan. Klitsjko werd uiteindelijk vier keer wereldkampioen boksen bij de zwaargewichten. Hij won maar liefst 45 van zijn 47 gevechten, waarvan 41 op knock-out. Zijn jongere broer Vladimir (45) doet niet veel voor hem onder op sportief gebied. Sterker: hij werd zelfs zes keer wereldkampioen bij de zwaargewichten. Vladimirs imponerende lijst: hij won 64 van zijn 69 gevechten, waarvan 53 op knock-out. Beiden zijn ze gepro moveerd in de sportwetenschap, wat ze de bijnamen 'Dr. Ironfist' (Vitali) en 'Dr. Steelhammer' (Vla dimir) opleverde. Op sommige plekken in de stad zijn met spuit bussen de woorden 'Iron Kyiv' gespoten, een verwijzing naar de taaiheid van de burgemeester én C Hun imago van gestaalde vechters kunnen de Klitsjko's goed gebruiken nu de Russen met een enorme legermacht Kiev naderen die van zijn stadsgenoten. Met bokshandschoenen gaan ze de slag om Kiev niet winnen, maar hun imago van gestaalde vechters kunnen de Klitsjko-broers goed gebruiken nu de Russen met een enorme legermacht vanuit het noorden de miljoenenstad naderen. Net als hun president Zelenski willen de broers van geen wijken weten en blijven ze in Kiev om de stad te beschermen. Het moet ongetwijfeld motiverend WOENSDAG 9 MAART 2022 GO Een man uit Bila Tserkva tussen de puinhopen die het gevolg zijn van Russische bommen. foto afp Oekraïense technici bij de restanten van een kapotgeschoten Russische Meer dan twee miljoen mensen zijn op de vlucht Raymond Boere Rotterdam/Kiev Boksbroers Sanne Schelfaut Rotterdam/Kiev

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4