Inwoners in de bijstand krijgen al voorschot op energiegeld krantenbezorgen.nl 6 De Vrijbuiter met dromen het water op Kom ons team versterken in Zierikzee Interesse? 088 013 96 20 Zoon Warre gaat er zeker een krabbel opzetten en hij is niet de enige. Zeeuwse kinderen beschilderen de zeilen van de oude tjalk de Vrijbuiter uit Zierikzee. Dat gebeurt in Brogum, tijdens de Kinderkunstweek vanaf 16 maart. De kinderen schilderen met hulp van internationale kunstenaars hun dromen over de toekomst op de gigazeilen van het schip. De Vrijbuiter trekt voortaan als een varend schilderij langs onder meer festivals. Eerder trok de Vrijbuiter met zijn bontgekleurde zeilen veel be kijks. Dat waren geleende zeilen van Sail a Future uit Amsterdam, vertelt schipper Wiebe Radstake. Normaal gebruikt die organisatie afgedankte zeilen, maar Radstake en zijn vrouw Suzan Dahmen be sloten het avontuur aan te gaan met de nog goede zeilen van hun ruim 120 jaar oude tjalk. ,,Daar zit ook wel wat spanning voor ons", lacht Radstake. ,,Ik moet er nog tien jaar naar kijken." Hele wereld over Maar het doel is te mooi om te la ten schieten, vindt hij. Sail a Fu ture laat kinderen, zeilers en kun stenaars scheepszeilen beschilde ren, om zo kinderdromen 'gedra gen door de wind' het water op te sturen. ,,Die zeilen gaan de hele wereld over. Dat is echt heel bij zonder." Zelfwerden de eigenaren van de Vrijbuiter onder ladingen positieve reacties bedolven toen ze vorig jaar, midden in de lockdown, de geleende zeilen hesen. Bij het sluisje van Zaandam werden deu ren op balkonnetjes opengegooid en er werd zelfs geklapt. ,,Hier moeten we verder mee dacht ik." Natuurlijk zijn er vast ook mensen die het drie keer niks vinden, ver wacht Radstake. ,,Maar als je je al lemaal aan de regels zou houden, zou de wereld er wel héél grijs uit zien. We kunnen er maar beter een vrolijke noot aan geven." Als kerstpakket Bij alleen prachtige beelden blijft het niet. Na gebruik worden van de beschilderde zeilen tassen ge maakt, die de dromen van de kin deren verder dragen. Die zeiltas- sen kunnen, gevuld met fairtrade- producten, als kerstpakket door bedrijven worden gekocht en weer doorgegeven aan werknemers en Als je je allemaal aan de regels zou houden, zou de wereld er wel héél grijs uitzien klanten. De opbrengst wordt ge bruikt om ook daadwerkelijk dro men van kinderen te realiseren. De producten in de kerstpakket ten zijn allemaal op een groene manier vervoerd. Ook dat past he lemaal in Radstakes straatje. De Vrijbuiter levert vracht onder zeil. ,,We hebben bijvoorbeeld tonnen meel en koffie die we naar Noord-Beveland varen." Festival organisaties, bedrijven en particu lieren kunnen allemaal een beroep doen op de groene vrachtvervoer der. ,,Mensen willen steeds meer weten waar hun voedsel vandaan komt. Dit past daar heel goed bij." Dat is héél véél Negen klassen van Schou- wen-Duivelandse basisscholen helpen mee met het beschilderen van de zeilen. De zeilen van de Vrijbuiter zijn bij elkaar 220 vier kante meter groot en moeten aan weerszijden worden beschilderd. Een megaklus, maar het hoeft ge lukkig niet af. ,,Wat we nu wel in zien: dat is wel héél véél. We wil len het wel goed doen. Dus je kunt dit ook zien als een begin. We gaan heel veel festivals varen deze zo mer en we kunnen daar weer ver der schilderen met kunstenaars en schoolklassen die we daar tegen komen. Zodat het een kunstwerk is dat steeds verder groeit." De Vrijbuiter vaart onder meer naar het festival Onderstroom, de Gentse Feesten en doet mee aan het Zeeland Nazomerfestival. ,,We gaan de hele zomer met theater en muziek varen. We willen een kleurrijke en duurzame broedplek zijn, dus dit past wel heel goed. Die zeilen vallen lekker op." Kinderen en kunstenaars die zin hebben ook een bijdrage te leve ren, kunnen zich melden. Zie: vrij- buiterzeilen.nl. De gemeente Schouwen- Duiveland wacht niet langer op het Rijk en stort deze week een bijdrage in de energiekosten op de rekening van bijstandsgerechtigden. Vorig jaar werd vanuit het Rijk aangekondigd dat huishoudens zouden worden gecompenseerd in de stijging van de energiekosten. In januari zou het geld al worden uitgekeerd, maar dat is uitgesteld. Het is inmiddels maart en ge meenten, waarover het Rijksgeld verdeeld wordt, wachten nog steeds tot de spelregels vanuit Den Haag duidelijk worden. Dat duurt te lang, vindt Petri d'Anjou van de PvdA Schouwen-Duiveland. Ze vroeg het college om mensen met een bijstandsuitkering alvast tege moet te komen. Wethouder Paula Schot heeft uitgezocht of dat mogelijk is en het antwoord is 'ja'. Ongeveer vierhonderd huishoudens op Schouwen-Duiveland met een bij standsuitkering krijgen deze week eenmalig 200 euro op hun reke ning gestort. ,,We hebben het naar voren gehaald, omdat we in elk ge val zeker weten dat bijstandsge rechtigden er recht op hebben. Het zou kunnen dat het Rijk met nog iets ruimere kaders komt waar door meer mensen ervoor in aan merking komen, maar dat kunnen we nog niet goed inschatten." Andere gemeentes Dat, voor zover bekend, andere Zeeuwse gemeentes niet alvast een voorschot nemen op de Rijks- gelden en inwoners tegemoet ko men, verbaast d'Anjou. ,,Heel jam mer. Iedereen weet dat dit speelt, dat die 200 euro toegezegd is." Haar partij heeft al langer energie- armoede op de agenda staan. Toen er sprake van was dat de energie kosten zouden stijgen, stelde d'Anjou er schriftelijke vragen over. ,,Mensen moeten nu de re kening betalen. Ze moeten nu ge holpen worden." Op zoek naar een bijbaan? premie Prima verdienste per vier weken Startpremie 200,- na drie maanden Gratis deze krant lezen Bezorgen van ma. t/m vrij, voor 07.00 uur, zat. voor 08.00 uur Alle leeftijden maar tenminste 15 jaar WOENSDAG 9 MAART 2022 SD ZIERIKZEE Esme Soesman Zierikzee - Wiebe Radstake, schipper PvdA-gemeenteraadslid Petri d'Anjou. FOTO GEMEENTE - Valeska Nastaly \v - De geleende kleurrijke zeilen van de Vrijbuiter trokken vorig jaar veel bekijks aan 't Luitje in Zierik zee. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Kinderen maken van oude tjalk een varend schilderij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49