l Kabinet kan de koopkrachtval hooguit 'dempen' Willem-Alexander en Maxima ontvangen Nederlandse Oekraïners op paleis 3 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Een groep Oekraïners in Nederland sprak gisteren met koning Willem-Alexander en koningin Maxima over de oorlog in hun land. Het gebaar werd bijzonder op prijs gesteld. ,,Het was ontroerend." 'Heel bijzonder', 'een grote eer' en 'ontroerend'. De Oekraïners die bij het vorstelijk paar op Paleis Noordeinde op de thee mochten, waren na afloop stuk voor stuk geraakt door de ontmoeting. ,,Dit is heel belangrijk voor de Oekraïense gemeenschap in Nederland", vertelde ex-topvoet- baller Evgeniy Levchenko, de bekendste aanwezige. ,,Koning Willem-Alexander en koningin Maxima hebben alle tijd voor ons genomen. Iedereen heeft zijn persoonlijke verhaal kunnen vertellen." Het gezelschap was door de ambassade geselecteerd en vormde een dwarsdoorsnede van de circa 20.000 Oekraïners die ons land bevolken. Neem de 22-jarige Pavlo Radchenko uit Kiev, hij studeert internationale betrekkin gen aan de Universiteit van Leiden. Momenteel helpt hij op de ambassade in Den Haag. ,,We hebben voornamelijk gepraat over wat de oorlog met ons, onze fami lie en vrienden in Oekraïne doet. De belangrijkste boodschap was: gewone mensen lijden elke dag en gaan dood." Radchenko, die gekleed ging in een shirt met een Oekraïense slogan, voelde zich ongemakkelijk. ,,Als Oekraïners leven we continu met een schuldgevoel: dat we hier veilig zijn en niets riskeren, terwijl ons volk lijdt. Dat hebben we ook met Willem-Alexander en Maxima besproken." Een deel van zijn eigen familie en vrienden zit in Kiev. ,,Ze zijn De belangrijkste boodschap was: gewone mensen lijden en gaan dood veilig en proberen positief te blijven. Hun huizen zijn echter gebombardeerd. Een aantal is naar het westen getrokken om zichzelf te beschermen." Uliana Bun, inmiddels tien jaar in ons land, zei ontroerd te zijn door alle steun van Nederlanders. ,,Iedereen in de buurt wil helpen. Als ik iemand bel voor iets is het binnen vijf minuten geregeld." Wie ook aanschoven op Paleis Noordeinde waren ambassadeur Maksym Kononenko en zijn vrouw Tetiana Doroshenko. Namens president Volodimir Zelenski overhandigde de nieuw bakken ambassadeur, pas drie we ken in functie, een brief aan de ko ning. Olena Kopanychuk, die al twee decennia in Hengelo woont, komt oorspronkelijk uit Cherson, de stad die inmiddels door de Russen is ingenomen. Haar broer is er directeur van een school. ,,Bij de school is een schuilkelder waar de hele buurt samenkomt. Hij probeert voedsel te regelen voor iedereen. Heel belangrijk, maar tegelijk zegt hij: mijn handen jeuken soms om de wapens op te pakken en mee te vechten." Kopanychuk hield een emotioneel pleidooi richting de koning: „Gebruik al uw invloed en autoriteit om duidelijk te maken dat Nederland en Europa niet te laat moeten zijn met steun aan Oekraïne." Ze doelde niet op humanitaire hulp. ,,We hebben óók wapens nodig, en kogelvrije vesten. Rijen van onze mannen staan klaar om in het leger te gaan, zij verdienen bescherming." Meer doen Het was een sentiment dat bij alle 'Nederlandse' Oekraïners hoor baar was, hoe geroerd ze ook waren door alle acties van alle 'gewone' Nederlanders en de recordopbrengst via Girosss. ,,Als je ziet hoeveel mensen nu dood gaan, vind ik dat het kabinet zich verschuilt", meende Levchenko. „Nederland moet meer doen. Dit gaat om zoveel meer dan oorlog in Oekraïne. Het gaat ook om onze Europese manier van leven. Dit zet me aan het denken over de nor men en waarden van Nederland op politiek niveau." Hij leek zich opeens te realiseren dat dit buiten het koningspaar om gaat. ,,Deze ontvangst is symbo lisch, de echte beslissingen vallen op andere levels. Tegelijk is deze ontmoeting wel degelijk belang rijk. Het is fijn om te merken dat de koning en koningin echt mee leven met de mensen in Oekraïne." Willem-Alexander en Maxima lieten na afloop weten ontroerd te zijn door de ontmoeting. ,,Mensen uit de Oekraïense gemeenschap in Nederland vertelden ons vandaag hun verhaal. Zij spraken over hun angst, woede en peilloze verdriet. Over de liefde voor hun dierbaren. En over hun overtuiging dat de vrijheid zal zegevieren. De ge sprekken hebben ons diep geraakt. Oekraïne verdient ons aller steun." De ooit beloofde 'koopkrachtplus' van het kabinet kan definitief de prullenbak in. De oorlog tussen Oe kraïne en Rusland en de prijsstij gingen duwen de economie rich ting een recessie. De burgers gaan dat hard in hun portemonnee voe len. Mooier kon premier Mark Rutte het gisteren niet maken in de Tweede Kamer. ,,We moeten vast stellen: deze geopolitieke crisis kent zijn gelijke niet na de oorlog. We weten dat dit impact heeft op de economie, die is nog nauwelijks te overzien. We gaan proberen de gevolgen voor de koopkracht enigs zins te dempen. Dat zeg ik in alle eerlijkheid: dempen. En dan zijn er geen taboes." Een gemiddelde koopkrachtplus voor alle inkomensgroepen, zoals afgesproken door de coalitie in de cember, is niet meer haalbaar, stelde Rutte. ,,Dat is erg onwaar schijnlijk, illusoir. Maar we gaan al les doen om zo snel mogelijk duide lijkheid te geven. We kijken naar de C Een gemiddelde koopkrachtplus voor alle Nederlanders zoals afgesproken door de coalitie in december, is niet meer haalbaar laagste inkomens en de middenin komens, die worden heel hard ge raakt. Maar laten we nou geen be loftes doen over stijgende koop kracht terwijl er verderop een oor log aan de gang is." De Kamer legde zich niet zomaar neer bij het pessimisme van de pre mier. Diverse partijen wilden haast maken met koopkrachtcompensa tie. Ze suggereerden een flink aan tal plannen om een financiële pleis ter te plakken: van het afschaffen van de brandstofaccijnzen, een btw-verlaging, het bevriezen van de energietarieven tot algemene belastingkortingen. PVV-leider Geert Wilders haalde hard uit naar Rutte: ,,De premier hangt de geopolitieke ster uit in Oekraïne, maar vergeet zijn eigen kiezers!" SP-leider Lilian Marijnis- sen zei dat het kabinet 'van alles kan doen': ,,Wat gaat Rutte doen om te zorgen dat mensen fatsoenlijk de rekening kunnen betalen?" Vandaag komt het CPB met de koopkrachtplaatjes voor dit jaar. - Niels Klaassen Laurens Kok GO WOENSDAG 9 MAART 2022 'Fijn dat ze echt meeleven' David Bremmer Den Haag Koningin Maxima en koning Wiiiem-Aiexander luisteren naar de indringende verhalen van de Nederlandse Oekraïners. foto brunopress - Pavlo Radchenko, student DEN HAAG De brandstofprijzen exploderen en de gemiddelde koopkracht daalt met bijna 3 procent. De economische klappen helemaal wegnemen is een illusie, aldus premier Mark Rutte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3