Sloop Vlissingse flat niet voor zijn tijd, vinden bewoners Janina en Zoran Hoop op bouw appartementen 7 Jammer dat het appartementencomplex in de Vlissingse Van Dishoeckstraat tegen de vlakte gaat? Nee hoor, Janina en Zoran verhuizen liever vandaag dan morgen. Huurders van 24 appartementjes in de Van Dishoeckstraat hebben on langs te horen gekregen dat hun woningen eind volgend jaar wor den gesloopt. L'Escaut Woonser- vice heeft nog wel onderzocht of het 65 jaar oude flatgebouwtj e mid den in de Van Dishoeckstraat was te renoveren. Maar te oud, te klein en niet duurzaam te maken. Slopen en nieuw bouwen, is de enige goede oplossing, was de conclusie van de corporatie. De gemeente Vlissingen en een stedebouwkundig bureau onderschreven die conclusie. Het besluit om het uit 1957 date rende flatgebouwtje te slopen, is gevallen. Het duurt waarschijnlijk nog wel anderhalf jaar voor de wo ningen worden gestript en vervol gens afgebroken. Bewoners krijgen tot september volgend jaar de tijd een ander onderkomen te vinden. De komende weken inventariseert L'Escaut de wensen van de huur ders van de twee dozijn apparte menten. De corporatie 'onder steunt' hen bij het vinden van een nieuw huis, bespreekt met hen de procedures en stelt 'een tegemoet koming verhuiskosten' beschik baar. Dat het er van de buitenkant nog redelijk uitziende gebouw uit het straatbeeld verdwijnt, snappen be woners Janina Carnibella en Zoran Schmitz heel goed. Het stel woont dik drie jaar in een woning op de derde van vier bouwlagen; de helft van die tijd met dochter Nicky Nora. Dat het appartement niet zo groot is, stoort Janina niet zo. ,,De woning is wel ontzettend gehorig. Je hoort bijna alles; van boven- en onderburen. De bovenbuurvrouw klaagt soms over lawaai bij ons als ze kinderen van een verdieping on der ons hoort rennen." Ook vocht en kou hebben vrij spel in de woningen, stelt Janina. ,,Van isolatie hadden ze bij de bouw van deze flat nog niet gehoord. Je stookt je blauw in de winter." Zo- ran wijst op een afgetimmerde nis We kijken al een tijdje uit naar een ander huis in de hoek van de woonkamer. ,,Daar zit de regenpijp achter. Die loopt binnen door het huis in plaats van aan de buitenkant." Medewer kers van l'Escaut hoeven hen niet te overtuigen dat het appartementen gebouw moet worden gesloopt, ge ven Zoran en Janina maar aan. ,,We kijken al een tijdje uit naar een an der huis." Als het aan Janina ligt, bevindt die woning zich in Zeeland, met ge boorteplaats Middelburg als favo riet. Geboren Vlissinger Zoran maakt de plek niet zoveel uit. Hij kan zijn opleiding ook in Brabant wel voortzetten. ,,Ik wil hier in elk geval weg. Ik vind dit ook geen vei lige buurt voor Nicky Nora om op te groeien." Het stel verwacht op eigen kracht wel een woning te kunnen vinden, maar een verhuisvergoeding komt altijd goed uit. Op die manier staat een bewoner van een flatje op de eerste etage er ook in. Vanaf zijn balkon roept hij dat hij 'niet in de krant hoeft'. Maar hij wil wel kwijt dat hij geen traan laat om de sloop van het gebouw. ,,Ik wil hier zo snel mogelijk weg, een nieuw leven be ginnen in Brabant." Omdat hij er vandaan komt en om dichter bij zijn zieke moeder te wonen, geeft hij aan. Volgens Zoran en Janina laten ook andere buren geen traan om het verlies van hun woning. Janina: ,,Ik denk dat ieder een wel weg wil. En ik betwijfel of er veel terug willen komen in een nieuw appartementencomplex op deze plek." Als het vertrek van de huidige huurders voorspoedig verloopt, kan de sloop misschien eerder begin nen dan september 2023, verwacht een woordvoerster van l'Escaut. De corporatie gaat er vanuit dat er over drie jaar (begin 2025) een nieuw ap partementencomplex staat. Met ruimere woningen dan de huidige. Toch in een lager gebouw, omdat bergingen niet onder maar achter de flat komen. Er wordt al meer dan dertig jaar gepraat over woningbouw op een van de mooiste plek ken in Veere, het Oranjeplein. Door tal van oorzaken is het er nog niet van gekomen. Voorzitter Ruud Backx van de Veerse werk groep zegt dat er volop belangstelling is voor wonen op het plein. Zoiets kan gecombineerd worden met het plan waar al jaren aan wordt gewerkt door de werkgroep. ,,En dat plan kan er ook voor zorgen dat er in Veere een kleine buurtsuper komt." In Veere zijn geen winkels waar de hele week huishoudelijke boodschappen gedaan kunnen worden. Chris Koole ver koopt twee dagen in de week brood en een beperkt assortiment andere levensmidde len vanuit zijn winkel aan de rand van het Oranjeplein. Maar op andere dagen moeten de inwoners van Veere naar Middelburg, Serooskerke of Vrouwenpolder om daar de dagelijkse boodschappen te doen. Backx weet dat er de afgelopen maanden op het gemeentehuis is gewerkt aan een op zet voor een plan. In de visie van de Veerse werkgroep moet er gekozen worden voor deels luxe appartementen. ,,Met de verkoop daarvan kan de bouw van appartementen voor starters en jongeren gefinancierd wor den." 4-13 jaar WA WOENSDAG 9 MAART 2022 'Je stookt je blauw in de winter' René Hoonhorst Vlissingen DIRK-JAN GJELTEMA - Zoran en Janina VEERE Een woonhof met ruim twintig apparte menten en een buurtwinkel op het Oranjeplein in Veere is nog steeds de grote wens van een groep inwoners. Ze hebben nog voor de verkiezingen een gesprek met de gemeente om te horen wat er mogelijk is. - Emile Calon Janina Carnibella, Zoran Schmitz en dochter Nicky Nora gaan hun appartement aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen niet missen. foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39