Bewoners mogen meedenken over groener en veiliger Bloemenbuurt Discussiëren over democratie in verkiezingsdebat Komende twee jaar nog open 6 Het spoor oversteken in de omgeving van Oostdijk kan straks niet overal meer. ProRail wil twee overgangen sluiten, mede omdat ze die niet veilig genoeg vindt. De overgangen die straks niet meer overgestoken kunnen worden, be vinden zich aan de Noordpoolweg en de Lapdijk. Bij de Eerste Vliet- weg blijft de overgang juist wél be staan, ook al stond die óók op de no minatie om gesloten te worden. Gertjan Joossen van Loonbedrijf Joossen is blij met het besluit om die overweg open te houden. Voor zijn bedrijf is de overweg aan de Eerste Vlietweg een belangrijke. ,,We hebben grond aan beide kan ten van het spoor en moeten heen en weer kunnen rijden tussen schuur en hoofdvestiging. Het al ternatief was om door het dorp te gaan rijden. Dat leek ons direct al niet handig. Ook zou het drie a vier kilometer omrijden betekenen." Joossen betoogt dat de bewuste spoorwegovergang juist wel veilig is, al denkt spoorwegbeheerder ProRail daar anders over. ,,Hij ligt midden in de polder dus je ziet hem goed. Bovendien rijd je er recht op af." Ook Laurens de Bat is blij met de beslissing om de overweg aan de Eerste Vlietweg open te houden. Als boer heeft hij ook aan beide zij den van het spoor grond. Hij rijdt dan ook dagelijks over het spoor, legt hij uit. ,,Een andere boer rijdt er ook dikwijls over. Ook zijn er best veel fietsers en wandelaars die er gebruik van maken." De spoorwegovergangen aan de Lapdijk en Noordpoolweg worden wél opgedoekt. Beide worden vol gens ProRail weinig gebruikt maar de grootste winst zit 'm in de veilig heid, legt woordvoerder Joke van der Cruysen uit. ,,De botskans tus sen trein en (zwaar) wegverkeer wordt verminderd." Wat de Lapdijk betreft, scheelt het ook dat verkeer van en naar Krabbendijke, zoals scholieren uit Oostdijk, niet meer twee keer het spoor hoeven over te steken. Onderdeel van het plan is namelijk om een fietspad aan te leggen dat van de Lapdijk naar de Maagspolderweg leidt. Zo kunnen scholieren 'onderlangs' het spoor fietsen. Daarnaast speelt mee dat het sluiten van de overgangen simpel- We hebben grond aan beide kanten van het spoor. Nu hoeven we niet door het dorp weg goedkoper is: storingen zullen zich niet meer voordoen, onder houd is niet meer nodig. „Opheffen heeft een positief effect op de be schikbaarheid van het spoor", zegt Van der Cruysen. Voor het allemaal zover is, zijn we op zijn minst anderhalf tot twee jaar verder. Ook instanties als het Waterschap en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat moe ten groen licht geven, en de plan nen moeten verder uitgewerkt worden. Een veilige, groene buurt waar mensen elkaar kunnen ontmoeten en kinderen nog lekker buiten kunnen spelen. Dat willen de bewoners van de Vlissingse Bloemenbuurt. Die wensen, die niet alleen be woners van de Bloemenbuurt koesteren, tekenden wethouder Els Verhage en een aantal mede werkers van de gemeente vorig najaar al op tijdens een rondgang door de wijk. Degenen die er niet waren konden hun grieven en verlangens digitaal spuien. Alle wensen, buiten sporten staat ook hoog op de lijst, zijn niet in een bureaulade beland. De gemeente wil samen met bewoners de buurt 'toekomstbestendig' in richten: veiliger, gezelliger en ge moedelijker. Te beginnen met twee groene pleintjes bij de Rid derspoorlaan en de Asterlaan. Voor de definitieve plannen voor die voor de hand liggende ontmoetingsplaatsen worden ge- schetst, hopen burgemeester en wethouders van omwonenden nog wat ideeën te horen. Mensen die dicht bij een van de twee veldjes wonen, krijgen binnen kort niet alleen een vragenlijst in de bus, maar ontvangen ook een uitnodiging om in gesprek te gaan met vertegenwoordigers van de gemeente. De ontwerpen die er uit voortvloeien, worden aan de buurt voorgelegd. Bedreigingen Of de buurt vertrouwen heeft in de inrichting van vooral het veldje bij de Asterstraat tot ont moetingsplaats is zeer de vraag volgens Perspectief Op Vlissin- gen. Bij monde van Carin Ot- ten-van der Meulen (tien op de kandidatenlijst) wijst de POV op buurtbewoners, onder wie een winkelier, die niet of nauwelijks gehoor vonden na klachten over overlast en bedreigingen. Ambte naren en burgemeester Bas van den Tillaar zouden wel hulp toe zeggen, maar bieden geen hel- pende hand en van oplossingen is tot nu toe niets te zien. Burgemeester Van den Tillaar wimpelde tijdens de laatste raads vergadering zeer kritische vragen van de POV af met de dooddoener 'er loopt een handhavingstraject', stelt Otten. Ze voegt eraan toe dat de burgemeester al twee jaar op de hoogte is van de problemen en 'dus redenen en bewijzen genoeg had om meteen tot actie over te gaan'. De winkelier kreeg zelfs te verstaan dat ze niet langer welkom is op het stadhuis. ,,Dit is hoe Vlis- singen met haar burgers om gaat. Jammer dat we op 16 maart ook niet een nieuwe burgemees ter kunnen kiezen", fulmineert de POV. De partij raadt bewoners van de Bloemenbuurt die zich niet serieus genomen voelen door ge meente, handhavers en/of politie aan om klachten te mailen naar vlissingen.klachtencollec- tief@gmail.com Forum voor Democratie kreeg het bij het eerste optreden in het Vlis- singse stadhuis direct voor zijn kie zen. Dacht Henk de Vries, de num mer twee die lijsttrekker Angela Werner verving, zich in één klap als hoeder van de democratie te pre senteren, werd hij belaagd door twee ervaren raadsleden. Waar De Vries een volksstemming als 'één van de speerpunten' van FvD be noemde, bleken Coen Bertijn (CDA) en Lilian Janse (SGP) een re- ferendum niet als het hoogste de mocratische goed te zien. Met een rechtstreekse stem voor een hen aangaand onderwerp heb ben burgers direct invloed, be toogde De Vries. Een volksstem ming verdeelt de bevolking juist in wij en zij, doceerde Janse. ,,Het refe rendum zorgt voor een schisma tussen winnaars en verliezers; de één krijgt alles, de ander niks. De mocratie is juist voor iedereen." De Vries was niet overtuigd, maar hij kon Janse niet van repliek die nen. Waarmee het pleit was be slecht over de stelling 'Een referen dum maakt lokaal bestuur pas echt democratisch' tijdens het verkie zingsdebat. De organisatoren van Het referendum zorgt voor een schisma tussen winnaars en verliezers het debat kozen gisteravond voor behandeling van vier stellingen over prangende lokale zaken. Over elke stelling discussieerden telkens drie ofvier lijsttrekkers (ofhun ver vangers). Het voordeel was dat er korte, le vendige discussies waren over lo- kale democratie, gastvrijheid voor arbeidsmigranten en vluchtelin gen, de machinefabriek als cultu reel centrum en herindeling tot één gemeente Walcheren. Het nadeel was dat per stelling slechts de standpunten van enkele partijen duidelijk werden. Die standpunten bleken overigens niet al te ver uit een te lopen aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen. Zo vinden POV, CU, GL en Be stemming Vlissingen dat vluchte lingen én arbeidsmigranten gast vrij worden ontvangen. Maar geen van die partijen wil de internatio nale werknemers in grote com plexen huisvesten. En vluchtelin gen moeten tijdelijk onderdak krij gen, maar voor permanente opvang is in Vlissingen geen plek, stelde de POV. Gemeente Walcheren Nieuwelinge Desiree Schrijver (nummer twee van D66) pleitte voor één gemeente Walcheren. De verschillen tussen Vlissingen, Mid delburg en Veere zijn te groot, het bestuur komt te ver van de bevol king te staan en financiële voorde len zijn er nimmer geweest, be toogden LPV en SP. Maar één Wal cheren met meer dan 100.000 in woners heeft meer stootkracht, stelde Schrijver. WOENSDAG 9 MAART 2022 WA NS sluit overgangen op spoor Een bord 'samen de Bloemenbuurt verbeteren' laat al een poostje de intentie van het Vlissingse gemeentebestuur zien om de buurt veiliger en gezelliger te maken. archieffoto dirkjan gjeltema VLISSINGEN Michiel Bouwman Oostdijk - Loonwerker Gertjan Joossen is blij dat de overgang aan de Eerste Vlietweg wel openblijft - René Hoonhorst VLISSINGEN Een referendum geeft burgers spreekrecht en is het grootste democratische volksrecht. Maar het schept ook tweespalt, voor of tegen, en sluit burgers uit. - Lilian Janse, SGP - René Hoonhorst SAMEN DE VERBETEREN GEEF tOUW WENS VOOR DE DOOR OP: WWW.VLISSINGEN.NU-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38