Ontwakende lieveheersbeestjes 5 Betaalbare woningbouw, strijd tegen illegale verhuur, verduurzamen en aanpak van verkeersoverlast verschillende vergaderingen met het verzoek tot uitstel en lagere ta rieven. Maar de coalitie hield vast aan het invoeren en de tarieven waardoor de oppositie constateerde dat er geen bereidheid was echt te luisteren. Motie van wantrouwen Ook kreeg het college te maken met een ander dossier. Want recreatie- bedrijf Dormio had het oog laten vallen op een kavel bij Biggekerke. Een met een groot aantal vergun ningen om daar het grootste hotel van Zeeland te bouwen. De fracties van VVD en Hart voor Veere von den dat het college en vooral wet houder Chris Maas (PvdA/GL) de gemeenteraad onvolledig en te laat C Die eensgezindheid en dat samen optrekken is er te weinig geweest en dat heeft ook effect op het ambtelijk apparaat had ingelicht. Ze dienden voor het eerst in de Veerse politieke geschie denis een motie van wantrouwen in. Aanvankelijk zouden de vier SGP-raadsleden die ook steunen maar na intern beraad sloten ze zich samen met hun CU-voorman aan bij de coalitiepartijen en stem den tegen. Vervolgens lieten de Veerse fracties zien dat ze toch kun nen samenwerken. Want samen beslisten ze dat het parkeren voor de inwoners vanaf 2022 minder duur moest worden. Die eensge zindheid en dat samen optrekken is er te weinig geweest en dat heeft ook effect op het ambtelijk appa raat. De afgelopen tijd zijn namelijk meerdere belangrijke ambtenaren vertrokken die misschien niet wa ren gegaan als de sfeer op het ge meentehuis en de onderlinge ver houdingen beter waren geweest. NATUURJOURNAAL Nu het lentezonnetje haar warme stralen weer laat voelen, komen allerlei in secten uit hun winterslaap. Hom mels vliegen langs het dijktalud op zoek naar een geschikt nestholle tje en op een bloeiende boswilg zijn volop vroege zweefvliegen te zien. De grijze zandbij kruipt nog wat onwennig over de rulle grond in de tuin waar vorig jaar de nest jes lagen. Lieveheersbeestjes zijn er ook weer aardig wat. Vooral het Azia- tisch lieveheersbeestje is al talrijk. Elk jaar zijn er een aantal exempla ren die de weg naar binnen vin den en je vindt ze nu binnenshuis tegen het raam, op zoek naar een uitweg naar buiten. Bolle schilden Op de stammetjes van de haag- beuk kruipen heel kleine lieve heersbeestjes met opvallend bolle schilden. Met een grootte van nog geen vijf millimeter is het aantal mogelijkheden beperkt. Het eerste exemplaar dat we te zien krijgen ziet er nogal raadselachtig uit want die is helemaal zwart. Maar een volgend exemplaar (totaal zitten er zeven stuks) heeft op de dek schilden vooraan duidelijk twee kommavormige rode vlekken en twee kleinere ronde vlekken ach teraan. In het voorjaar moet je er altijd weer even inkomen om de beest jes te herkennen. Even een check op stippen.nl brengt zekerheid over wat we al vermoedden. Het zijn viervleklieveheersbeestjes en die hebben we in onze tuin nooit eerder gehad. Die viervlekjes zijn in Zeeland niet echt algemeen. Als je de verspreidingskaart van de laatste twintig jaar bekijkt zie je dat ze vooral in steden gevonden worden. Dat kan twee mogelijke oorzaken hebben. Zoals voor de hand ligt zijn er in steden meer waarnemers, dus wordt er ook meer gezien. Maar daarnaast hebben viervleklieve- heersbeestjes nogal een voorkeur voor naaldbomen en die vind je in het buitengebied natuurlijk ook nauwelijks. In elk geval zijn we blij met weer een nieuwe tuinsoort. Het viervleklieveheersbeestj e wordt zowaar ook verkocht voor biologische bestrijding. Het beestje wordt vooral gebruikt om wollige dopluis tegen te gaan. Zo wel de larve als het volwassen lie veheersbeestje eet daarvan en bo vendien legt het wijfje haar eieren in de eimassa van de wollige dop- luis. Toch eens opletten van de zo mer of dat ook in onze tuin ge beurt. GO WOENSDAG 9 MAART 2022 Veere staat voor veel uitdagin gen. Betaalbare woningbouw, de strijd tegen de illegale recreatieve verhuur, verduurzamen en de ver keersoverlast zijn vier punten die grote aandacht behoeven. Het huidige college van CDA, DTV en PvdA/GL heeft die punten opge pakt en alle partijen, zo bleek tij dens de verkiezingsdebatten, wil len er ook serieus werk van ma ken. Zeker van betaalbare wonin gen bouwen. Binnen de diverse partijen leven voldoende ideeën om daar samen iets aan te doen. De strijd tegen de illegale recrea tieve verhuur is moeilijker. Vorige week bleek bijvoorbeeld dat er meer dan tien jaar controleren no dig was om het bewijs te verza melen dat één enkele woning in Westkapelle illegaal werd ver huurd. De bewijslast is zo moeilijk te verkrijgen dat van deze strijd geen wonderen mogen worden verwacht. Verduurzamen is ook hard nodig. Bijna de helft van de Veerse wo ningen heeft energielabel D of la ger waardoor er veel energie en geld nodig is om dat probleem aan te pakken. De komende jaren blijft het toe- risme groeien, zo is de verwach ting, waardoor het verkeer van en naar de Walcherse kust alleen maar toeneemt. In veel plaatsen ondervinden ze daar de gevolgen van. Oplossingen om dit aan te pakken kosten veel geld en tijd. Maar er is ook die Domburgse hotelier die niet wil wachten en zelf plannen heeft om zijn gasten buiten de kern te laten parkeren en hen met elektrisch vervoer van en naar zijn hotel wil brengen. Hij wil maar wat graag samenwerken. G De Veerse wethouders Pieter Wisse (CDA), Chris Maas (PvdA/ GL) en Adri Roelse (DTV). DIRK-JAN GJELTEMA Viervleklieveheersbeestje Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland - Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37