Thuiskappers eisen coronacompensatie 'Het Verhaal van Nederland' dit keer vanuit Dishoek «J 4 Het kabinet moet alsnog thuiswerkende en ambulante kappers compenseren voor de inkomensschade die ze opliepen tijdens de lockdowns in de afgelopen twee jaar. Dat is de eis van het onderne merscollectief Ik Kan Niet Meer dat gisteren in Den Haag een petitie overhandigde aan de Vaste Kamercommissie van Economisch Zaken en Kli maat. De drijvende kracht is onder andere het Schou- wen-Duivelandse raadslid Robbert Lievense, die de kap persactie vanuit zijn bedrijf Ik Kan Niet Meer op touw zette. Volgens hem zijn landelijk 15.000 kappende zzp'ers door coronaregels financieel uitge kleed omdat ze nauwelijks tot geen vorm van overheids steun kregen. ,,Wij willen geen discussie over de corona maatregelen voeren. Wel over de vraag waarom gesloten zzp-bedrijven in de kappers branche geen inkomenssteun hebben gekregen. Ze moesten de schaar neerleggen, maar ze kregen geen cent." De protestorganisatie stelt dat thuiswerkende en ambu lante kappers tijdens de lock- downs ten onrechte niet mochten werken. Juridisch moet dat tot op de bodem worden uitgezocht, vindt Lie- vense: „Wij denken dat er geen wettelijke basis was om kappers te verbieden hun vak uit te oefenen. Er is immers wettelijk aansluiting gezocht bij het begrip publieke plaats. Een woning en daartoe beho rend erf valt daar niet onder. Dat het knippen van klanten in een woning volgens de re gering vanwege het risico op coronabesmettingen niet wenselijk was, kunnen we volgen. Maar wenselijkheid is echter geen wettelijke grond slag." Het ondernemerscollec tief wil dat het kabinet alsnog toetst of sluitingen van de zzp-kappersbedrijven recht matig was. Pensioengeld Uiteindelijk is het de pro testorganisatie te doen om compensatie met terugwer kende kracht voor de grote groep kappers die financieel geknipt en geschoren is. Om de rekeningen te kunnen be talen, hebben sommigen de afgelopen twee jaar hun ge spaarde pensioengeld opgege ten. Uit wanhoop waren er in december protestacties waar zo'n tweehonderd kappers in het land aan meededen, ook reguliere kapsalons. Lievense: ,,Als blijkt dat het kabinet onjuist heeft gehan deld, moet er voor zzp'ers in de branche alsnog inkomens steun komen." Hij gaat uit van maximaal 10.000 euro per jaar per zzp'er. Over de jaren 2020, 2021 en begin 2022 kan dat aar dig oplopen. Bij een gemid delde compensatie van 14.000 euro per kapper over drie jaar is het kabinet er ruim 200 mil joen euro aan kwijt. NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD De Veerse gemeenteraad kende de afgelopen vier jaar een ongekend roerige periode. Van het pinksterverraad tot en met een motie van wantrouwen. De grote wens van de bevolking: wees nu eens constructief. Tijdens het verkiezingsdebat in Koudekerke, een week geleden, klonk een oproep vanuit de zaal om de komende raadsperiode nu eens constructief bezig te zijn. Inwoner John van Wallenburg stelde dat de afgelopen raadsperiode is geken merkt door zure onderlinge ver houdingen en dat de bevolking daar niets aan heeft. Sterker. Het ziet dat plannen verzanden en ideeën blij - ven liggen. Het leverde een stevig applaus op want veel inwoners van de gemeente Veere hebben de afge lopen vier jaar met verbazing en er gernis gekeken naar wat er in het gemeentehuis wel en niet gebeurt. Dat begon al direct na de verkie zingen in 2018. Bijna iedereen ver wachtte dat de oude coalitie van CDA, PvdA/GL en SGP/CU op nieuw aan zou treden. Maar onver wacht werden tijdens het pinkster weekend van dat jaar de eerste twee partijen aan de kant gezet omdat ze het waagden vraagtekens te zetten bij de eis van SGP/CU om weer de portefeuille Ruimtelijke Ordening te beheren. Vervolgens lukte het de mannenbroeders om binnen de kortste keren een pact te sluiten met DTV en VVD. Daarbij werd wel een kroonjuweel, de zondagsslui ting van winkels, opgeofferd. Dat 'pinksterverraad' zette de toon voor een felle oppositie door CDA en PvdA/GL en zorgde voor gebrouilleerde verhoudingen. Nor maal gesproken was het tijdens schorsingen van vergaderingen al tijd wel een gezellige boel in het ge meentehuis en mixte iedereen, on geacht de politieke kleur. Daar was vanaf dat moment nauwelijks nog sprake van. De coalitie ontdekte ook dat er te weinig geld was om een belangrijk project te financie ren: de nieuwbouw van scholen, dorpshuizen en gymzalen in vier dorpen. Een voorstel de belastin gen tussentijds te verhogen, stuitte echter op een keihard nee van de ei- gen coalitiepartijen. Daarop zocht het college naar andere manieren om aan geld te komen. Verplaatsing van sportpark Duinhelm in Oost- kapelle zodat daar woningen ge bouwd konden worden. En de ver koop van verenigingsgebouw Her rijst in Westkapelle. De plannen zorgden voor veel onrust waarop DTV besloot het vertrouwen in de coalitie op te zeggen en een pact te sluiten met CDA en PvdA/GL. Ook dumpte de partij de eigen wethou der, Marcel Steketee. Dat laatste zorgde ervoor dat raadslid Stijn van Kervinck DTV verliet, zijn zetel meenam en samen met Steketee een nieuwe partij begon: Hart voor Veere. Belastingverhoging De nieuwe coalitie startte precies op het moment waarop de corona crisis Nederland bereikte en er werd gevreesd dat Veere weleens te maken kon krijgen met een financi- ele strop van ruim elf miljoen euro. Dat viel uiteindelijk heel erg mee. Maar het college besloot toch de be lastingen fors te verhogen. Ook voerde het betaald parkeren in langs de kust met tarieven tot 5,20 euro. Nog nooit zorgde een Veers voornemen voor zo veel reuring. Duizenden handtekeningen wer den er ingezameld en meer dan vijftig sprekers meldden zich bij de Het verhaal van Nederland vertelt het verhaal van ons land, vanaf het moment dat de eerste bewoners zich er vestigden. Niet eerder is de Nederlandse geschiedenis op deze manier tastbaar gemaakt. Het pro gramma brengt geen losse feitjes of stoffige geschiedenislessen, maar aangrijpende verhalen, waarin his torische gebeurtenissen tot leven komen. De verhalen worden nage speeld en Daan Schuurmans be zoekt elke plek van betekenis. Soms duikt hij plots op, midden in het drama. Daarnaast wordt zijn vertel ling gecombineerd met het com mentaar van deskundigen. Gere nommeerde archeologen en histo rici vertellen over de meest recente wetenschappelijke inzichten. In eerdere afleveringen stonden onder meer 'Jagers en boeren', 'Ro meinen en Bataven' en 'Ridders en Graven' centraal. Vanavond staat de zesde aflevering in het teken van geuzen en papen (1550-1648). Kij- kers zien hoe in de zestiende eeuw de Tachtigjarige Oorlog uitbreekt. Een strijd die voor altijd verbonden is aan de naam van Willem van Oranje. In de oorlog tussen katho lieken en protestanten moet hij een keuze maken tussen zijn eigen be langen en die van de Spaanse ko ning. Daarbij heeft hij de hulp van het volk hard nodig. De vraag die centraal staat: Hoe krijgt Willem van Oranje het voor elkaar om va der des vaderlands van Nederland te worden? Wat duidelijk wordt: hij had een uitgebreid team van propa gandisten nodig om dat predicaat te verwerven. In de aflevering van vanavond is een belangrijke rol weggelegd voor Zeeland. Vanuit de duinen bij Dis hoek vertelt Daan Schuurmans het verhaal. Ook is te zien hoe in de duinen op Walcheren hagenpreken worden gehouden en dat deze openbare kerkdiensten vroeger massaal werden bezocht. Het project 'Het verhaal van Ne derland' gaat verder dan de televi sieserie. Er is een reeks podwalks: tien historische wandelverhalen op verschillende locaties in Neder land, te beluisteren via de 'Het ver haal van Nederland podwalk'-app. Ook is er een online kinderserie voor Zapp.nl. En een podcast over bijzondere figuren uit de vader landse geschiedenis, met cabaretier Diederik van Vleuten. Het Verhaal van Nederland, van avond om 20.35 uur bij NPO1. - Hans Puik WOENSDAG 9 MAART 2022 GO DEN HAAG De Zierikzeese kapper Rik Vermaat knipt en scheert Robbert Lievense tijdens een protestactie. archieffoto SANDRA SCHIMMELPENNINK - Frank Balkenende 'Stop met 't zure gedoe, wees constructief' Emile Calon Domburg De posters hangen, de borden staan. Elke lokale politicus haalt alles uit de kast om er voor te zorgen dat u straks het bolletje achter zijn naam rood kleurt. maar wat kunt u en mag u van hen verwachten? Waar moeten zij zich de komende jaren druk over maken? Een overzicht in dertien afleveringen. Vandaag deel 10: De gemeente Veere. Zie ook pzc.nl/video DISHOEK In de tiendelige televisieserie Het verhaal van Nederland op NPO1 neemt acteur en verteller Daan Schuurmans kijkers mee langs de hoogte- en dieptepun ten van de Nederlandse ge schiedenis. In de aflevering van vanavond staat Dishoek cen traal. Daan Schuurmans in Dishoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36