ISlttJ Extreme prijzen: Zeeuwse telers zaaien meer tarwe 3 ofJm 3? r* «c cissen en er is net een nieuw vogel- beetje geluk eind juni in huis. Dat huisje opgehangen. De mannen past mooi bij deze houten Oosten van Zos Zonwering in Serooskerke rijkse huizen. Wij vinden het nu al hebben net de oude markiezen af- een beetje een strandhuis." gehaald. ,,Het worden blauw- Op Volkstuinvereniging Levens- witte", heeft ze besloten. ,,In maart lust in Koudekerke rijdt Jenny van besteld, dan hebben we ze met een Dixhoorn een kruiwagen met com post de tuin in. ,,Even de grond voorbereiden voor de bietjes, de uien en de prei", zegt de Vlissingse. Ze heeft net wat plantuitjes in de grond gezet. ,,Vorige week al een paar lentedagen en nu de hele week, heerlijk!" Bij landbouwcoöperatie CZAV, met 3000 leden in Zuidwest-Ne derland, komen bovengemiddeld meer bestellingen binnen voor zaaigoed voor zomertarwe. ,,Er is door de hoge graanprijs duidelijk meer interesse. Ik verwacht dat te lers dit seizoen 10 tot 15 procent meer zomertarwe inzaaien. Ook bij wintertarwe zien we een toename", zegt Jurriaan Visser, manager gra nen, zaden en peulvruchten bij CZAV. Jarenlang was graan vooral een rustgewas. Goed voor de bodem, maar geen teelt waarmee een ak kerbouwer de zilvervloot binnens leepte. Hij moest het verdienen met aardappelen en uien. Dat beeld is door de omhoog geschoten graan prijzen aan het kantelen. Vorig jaar piekte de graanprijs al naar ruim 180 euro per ton. Op de graanbeurs Matif in Parijs, de graadmeter voor Europa, werd vorige week al 400 euro per ton aangetikt. Als de oor log in Oekraïne maanden blijft du ren, kan dat verder oplopen. Voor akkerbouwers kleven aan graan minder teeltrisico's dan bij voorbeeld aan uien, die gevoelig zijn voor erg nat én zeer droog weer. Als de prijzen hoog zijn, is één en De hoge graanprijzen zetten de teelt van Zeeuwse Vlegel onder druk één twee. Sinds eind 2020 is er in Zeeland beduidend meer tarwe in gezaaid. Het areaal groeide van ruim 25.000 hectare in 2020 naar meer dan 28.000 hectare in 2021. Het gros daarvan is wintertarwe die in het najaar wordt gezaaid. Zo mertarwe is met 1.900 hectare klein bier. Volgens Visser geeft zomer- tarwe door het vrij korte groeisei zoen een lagere opbrengst dan win tertarwe. Beide tarwesoorten wor den in de zomer geoogst. ,,Het is een springerige teelt die weeraf- hankelijk is. Daardoor is de teelt van zomertarwe relatief klein." Het is ook niet zo dat telers onbeperkt graan kunnen zetten. Veel boeren hebben leveringscontracten met uienhandelaren en de aardappel verwerkende industrie. Duurzaam Zeeuws brood De hoge graanprijzen beginnen een streekproduct als Zeeuwse Vlegel in de wielen te rijden. Acht boeren telen de hoogwaardige baktarwe zonder gebruik te maken van kunstmest en gewasbeschermings middelen, waardoor de gemiddelde opbrengst lager uitvalt. Woord voerder Peter Simpelaar van Zeeuws Vlegel: ,,We betalen telers daarom iets meer dan de markt prijs, maar door de extreem hoge graanprijzen, komen de afspraken met telers van Zeeuwse Vlegel on der druk te staan. Het verschil wordt te klein, wat de stimulans om een duurzaam product te telen on dermijnt. Het kost minder moeite om regulier graan te telen. Ik hoop vurig dat de consument blijft kie zen voor duurzaam brood dat in Zeeland is geteeld en gemalen." - Frank Balkenende PC WOENSDAG 9 MAART 2022 wereld stukje vriendelijker •ïf' G Shumee Jas- perse (l) en Merijn Do- misse genie ten op het ter ras van Marcus op het Vlis singse Bella- mypark. G Rens de Rijke bij de potjes met ka pucijners en tuinbonen, die lekker warm in de kas staan. G Ger 't Hoen heeft het al weer gezien: zijn zeilboot moet nodig een sopje heb ben. G Jenny van Dixhoorn uit Vlissingen is in de weer met compost voor haar volkstuin. PLAATS Door de extreem hoge graanprij zen zien Zeeuwse telers een buitenkansje. Ze gaan dit voor jaar meer zomertarwe inzaaien. - Peter Simpelaar, Zeeuwse Vlegel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35