Het ging niet om Mattie en Wietze 9 1 MRT 2022 c Hogere gasnota oorzaak prijsstijging 2 COLUMN Elodie Kint Terwijl de hele wereld in de fik lijkt te staan, maakten mensen op sociale media zich de afgelopen dagen druk om de verzoening van Mattie en Wietze. Het voormalige dj-duo dat jaren geleden met ruzie uit elkaar is gegaan, maakte maan dagochtend samen een radioprogramma om geld op te halen voor Giro555. Mensen von den het walgelijk. Om van te kotsen. 'How can I make this about me', was een reactie die ik zelfs meer dan eens voorbij zag ko men. Twee ego's bij elkaar en wij mochten daar naar kijken. Dat was zo'n beetje de ten dens. En ik kon het haast niet meer oneens zijn met de 'reaguurders'. Voor wie niet meer weet wat zich tussen deze twee mannen heeft afgespeeld, zal ik het geheugen even opfrissen. Na zeven jaar samen radio maken voor Qmusic, speelde het duo begin 2017 met het idee om de over stap te maken naar Talpa. Om als eerste dj's ooit voor Skyradio te gaan werken - de zen der die zich al sinds jaar en dag profileert als 'het non-stop muziekstation' - en zo samen radiogeschiedenis te schrijven. Maar ter wijl ze in een verge vorderd stadium waren in de onder handelingen met John de Mol, voerde Mattie achter de schermen ook nog gesprekken met Qmusic. En precies toen Wietze dacht dat alles in kannen en kruiken was, be sloot Mattie tóch bij hun oude zender te blijven voor een riant salaris en een veelbe sproken Tesla. Maar bovenal, alleen. samen een ochtendshow presenteerden voor de landelijke goede-doelenactie, zag ik in dit licht juist als een actie met een sym bolische waarde. In plaats van twee egoïsten, zag ik twee mannen die hun ego opzij zet ten. Die ons lieten zien dat het nooit te laat is om tot inkeer te komen. Om elkaar de hand te schudden en sorry te zeggen voor alles wat er is gebeurd. Om het verleden ach ter je te laten en je samen in te zetten voor een hoger doel. In plaats van twee egoïsten, zag ik twee mannen die hun ego opzij zetten Zo gezegd in deze krant ZOEKEN NAAR PLEK VOOR OEKRAÏNERS Zeeuwse frietzaken luiden de noodklok. Niet alleen gas wordt duurder, ook de friet, bakjes en frituurolie. En dat ga je voelen. „Niemand gaat vijf euro betalen voor een frietje." Voor veel cafetariahouders dreigt de energierekening onbetaalbaar te worden. De frituurketels worden van oudsher met gas gestookt en de prijs ervan is sinds de oorlog in Oe kraïne nog verder gestegen. Vereniging Professionele Fri- tuurders (ProFri), dat de 5700 fri- tuurzaken in ons land vertegen woordigt, klopt in Den Haag aan voor steunmaatregelen. Frans van Rooij, directeur bij ProFri: „Onder nemers zijn in paniek. Afgelopen week ging de gasprijs opnieuw door het dak, met de situatie in Oe kraïne als oorzaak. De prijs ligt nu tien keer hoger dan een jaar gele den. Dat betekent helaas dat de we kelijkse frietmaaltijd duurder wordt." Ondernemers met een variabel contract worden het hardst geraakt. ,,Bij variabele contracten waren de energieprijzen al verdrievoudigd. Ongeveer 40 procent heeft een va riabel contract. Ondernemers die een vast contract hebben dat af loopt hebben ook een probleem, want zij moeten een nieuw con tract afsluiten gebaseerd op de hui dige prijzen. De coronacrisis is nog niet achter de rug en nu komen de hoge energieprijzen daar bovenop." Prijsstijging Tommie de Bont, eigenaar van Ca fetaria Lammers in Middelburg, met locaties 't Zand en De Veersche Poort, ziet zich genoodzaakt de prijzen deels te verhogen. ,,Ik heb twee zaken, één met vast contract en één variabel contract. Van die laatste moet ik de rekening nog krijgen en die zal flink hoger zijn dan voorheen." Hij benadrukt dat het probleem niet alleen in de gasprijzen zit: ,,Wij gebruiken redelijk grote ovens, waardoor de kosten natuurlijk hoog liggen. Hoe hoog precies weet ik nu nog niet. Ook de friet, frituurolie, de kartonnen rietjes en bakjes, alles is duurder geworden. Voor mijn ge voel is vooral de aardappelprijs flink gestegen. Logisch, de boeren moe ten de benzineprijs ook doorreke nen. Al met al gaat het om een prijs stijging tussen de 15 en 25 procent. Ik moet dat wel doorrekenen aan de klant, anders is het niet meer ren dabel. Ik maak me er best veel zor gen over, want niemand gaat vijf euro voor een frietje betalen." Cultureel erfgoed De Bont hoopt dat de welbekende 'frietdag' niet onder de prijsstijging lijdt. ,,Wij maken ambachtelijke friet en hebben veel vaste klanten. Het is toch een beetje cultureel erf goed, een frietje halen met het ge- zin. Ik denk niet dat dat snel ver dwijnt, maar ik weet ook niet wat mijn klanten doen als de prijzen door het dak gaan. Dat zie ik nu nog niet snel gebeuren, maar dat is wel afhankelijk van de situatie in Oek raïne. Geluk hebben Whizz Burger in Renesse heeft een vast contract. Een geluk, aldus eige naar Sander Coomans. Toch wordt ook bij hem een frietje duurder: ,,Ik heb een vast contract tot 2024, maar mijn inkoopprijzen schieten om hoog. Ook het frituurvet is vijftig procent duurder geworden. Of bij voorbeeld een snackvorkje, daar is de inkoop tien keer zo duur van ge worden. Alles bij elkaar zet dat druk op de ketel. 's Zomers stroomt Re- nesse vol met toeristen, dan hopen we wat meer winst te maken." Het einde is nog niet in zicht en besparen zit er niet in. Onderne mers kunnen hooguit de frituur pan later aanzetten. De Rooij: ,,Je wil mensen ook geen halfuur laten wachten op een frietje, omdat de pan nog moet opwarmen. De hele keten verhoogt de prijzen dus ze moeten het wel doorrekenen aan de klant. Ondernemers kunnen geen kant op." Toos Henk N06 STEEDS MOETEN DASELWKS TIENDUIZENDEN NEDERLANDERS IN QUARANTAINE Politie doet invallen in drugszaak Naar aanleiding van een recher cheonderzoek heeft de politie gisteren invallen gedaan in Krabbendijke, Zegge, Bergen op Zoom en Amsterdam. Er is nie mand aangehouden. Het onder zoek is bezig sinds eind vorig jaar en draait om overtredingen van de Opiumwetgeving. Het begon na binnengekomen in formatie over het voorbereiden van illegale hennepteelt. De hoofdverdachte is eigenaar van een bedrijf in Krabbendijke. Dit bedrijf wordt aangemerkt als een growshop. Mattie en Wietze. Het ging om Oekraïne en het geld dat opge haald moest worden om de slachtoffers te helpen van een gigantisch uit de hand gelopen ruzie tussen twee landen. Een ruzie waarvan iedereen hoopt dat die zo snel mogelijk wordt bij gelegd. Dat de dj's maandag na bijna vijf jaar ruzie ,,Het betreft vooral wonin gen die nor maal gespro ken niet in de verhuur zouden komen." - Woning corporaties CZEELAND1 JONG IN ZEELAND ,,Ik hoop ooit prof te worden bij Liverpool of Feyenoord." - Kris Rottier (13) CZEELAND9 WOENSDAG 9 MAART 2022 GO Ook het frietje wordt duurder Tommie de Bont is eigenaar van Cafetaria Lammers, met vestigin gen in De Veersche Poort en 't Zand in Middelburg. foto martijn fincke Lizenka van Essen Middelburg Paul Kusters we hoeven 10 ÖASEN NIET TE TANKEN.' Internet: toosenhenk.nl KRABBENDIJKE Want het ging helemaal niet om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2