Pedersen en Merlier sprinten naar etappewinst H 25 c Netflix gaat ook filmen in het wielerpeloton, onder meer bij Jumbo-Visma 11 11 Parijs-Nice en Tirreno-Adriatico Na de Formule 1 Drive to Survivekrijgt ook het wielrennen een Netflix- serie. Acht ploegen, ook het Nederlandse topteam Jumbo- Visma, laten zich volgen tijdens de komende Tour de France. Niet omdat ze er rijk van worden, maar omdat ze aan de toekomst van de sport denken. rerend aan de dopinggeschiedenis in het wielrennen: ,,Wij willen laten zien wie we zijn. We zijn transparant en zetten de deur open.'' Zoals de Nederlandse ploeg Argos-Shimano dat ook deed in de Tour van 2013 met de documen taire Nieuwe Helden, in het hart van de Tour. Daarin leerden kijkers on der meer het verhaal achter de successen van de Duitse sprinter Marcel Kittel kennen. Lange termijn De Netflix-deal is financieel vooral interessant voor het machtige ASO, de organisator van de Tour. De deelnemende ploegen ontvan gen naar verluidt zo'n 60.000 euro. Een peulenschil op de begroting van een wielerploeg. Plugge: ,,Op bedragen ga ik niet in, maar je moet vooral naar de lange termijn kijken. Waarde creëren voor de wielersport. Een nog gaver pro duct leveren dan we nu al doen. Dat is de intentie.'' Zonder restricties dus. ,,Het moet de sportieve prestaties uiter aard niet in de weg zitten'', zegt Plugge. ,,Maar we zijn allemaal mensen van vlees en bloed. Dat kan soms confronterend zijn. Voor een renner, maar misschien ook wel voor mij. Wij kijken sowieso heel scherp naar ons eigen func tioneren. En ach, als je een mis kleun maakt, is dat vaak toch al be kend. De fan moet een mooi, reëel beeld krijgen. Van de enorme dreunen en van de euforie. Dat maakt sport mooi.'' Tom Dumoulin vertelde vorig jaar dat hij de documentaire Code Geel van en over zijn ploeg Jumbo- Visma in de Tour van 2020 bewust niet had gekeken. Daarin speelde Dumoulin, zichtbaar worstelend met zijn gemoed, een hoofdrol. Om nu eens lekker naar zijn tob bende zelf te kijken, nee, daar had hij niet bij ster veel trek in. Het geeft maar aan: als je als sportploeg besluit om de camera's toe te laten, krijg je het volledige pakket. Het juichen én het huilen. Het is precies wat topsport zo aan trekkelijk maakt voor het grote pu bliek, zegt Richard Plugge, alge meen directeur van Jumbo-Visma. En daarom is zijn ploeg ook van de partij als streaminggigant Netflix komende zomer groot uitpakt in de Tour de France voor een docu mentaire die in mei 2023, dus in aanloop naar de Tour van dat jaar, online moet komen. ,,De wereld verandert'', zegt Plugge. ,,Wielrennen is nog steeds een van de populairste sporten in West-Europa. Maar dat moeten we wel zo zien te houden. En liever nog: nieuwe fans aanspreken. Zij willen meer zien dan alleen de wedstrijd. Dat past bij deze tijd. Een inkijkje geven bij de ploegen helpt daarbij. Al jaren willen wij samenwerken met ploegen en wedstrijdorganisaties. Langzaam zetten we daarin wat stappen. Dit is daar een mooi voorbeeld van.'' Toch is niet iedereen overtuigd. UAE, het team van tweevoudig Tourwinnaar Tadej Pogacar, doet vooralsnog niet mee. Andere top- teams als Ineos en Quick-Step juist weer wel. Net als Alpecin- Fenix van Mathieu van der Poel. Plugge: ,,Zo'n docu werkt vanzelf sprekend het beste als alle hoofd rolspelers van de partij zijn. Dus is het altijd beter als UAE uiteinde lijk ook onderdeel wordt.'' Netflix, dat ook in het tennis en het golf springt, bouwt met dit initiatief door op het succesvolle Drive to Survive, een serie over de Formule 1, die al aan het vierde seizoen toe is. Het bracht de sport veel. Zeker in de Verenigde Staten groeide de populariteit van de sport: veel meer tv-kijkers, volle tribunes bij de GP's. Dat succes heeft meegespeeld in Wij willen laten zien wie we zijn. We zijn transparant en zetten de deur open de afweging voor Jumbo, zegt Plugge. ,,Maar wij zijn hier al veel langer mee bezig. Met Code Geel dus. Maar ook al eerder, in 2013, met De Tour van Bauke." Ook refe- GO WOENSDAG 9 MAART 2022 'De fans willen meer zien Driemaal was scheepsrecht voor Mads Pedersen in Parijs-Nice. De wereldkampioen van 2019 klopte in de derde etappe naar Dun-le-Palestel de Fransman Bryan Coquard en Belgisch kampioen Wout van Aert in de sprint. Het was de eerste ritzege in de Franse koers in het 12-jarig be staan van de ploeg Trek-Segaf- redo. Op de openingsdag stuitte Pedersen nog op het driemans blok van Jumbo-Visma en werd hij vijfde. Een dag later in de waaier etappe naar Orléans kwam de Deen opnieuw niet verder dan de vijfde plek, toen achter de on- Mads Pedersen is onder meer Van Aert (l) te snel af. foto cor vos genaakbare Fabio Jakobsen. De Nederlandse ritwinnaar en de meeste andere sprinters waren door de heuvelachtige finale in etappe 3 niet bij machte om voor de dagzege mee te doen. Klasse mentsleider Christophe Laporte (Jumbo-Visma) behield ondanks een val in de laatste kilometer zijn gele trui en start daardoor als laatste in de ruim 13 kilometer lange tijdrit van vandaag. Olav Kooij heeft in de tweede etappe van Tirreno-Adriatico net naast de winst gegrepen. De ren ner van Jumbo-Visma eindigde in de sprint als tweede, achter de Belg Tim Merlier. De Italiaan Fi- lippo Ganna blijft leider in het al gemeen klassement. Parijs-Nice, etappe 3: 1. Pedersen (Den/ Trk) 190,8 km in 4.23.29, 2. Coquard (Fra/Cof), 3. Van Aert (Bel/Jum), 4. Philipsen (Bel/Alp), 5. Turgis (Fra/Tot), 8. D. van Poppel (Ned/Bor). Klassement: 1. Laporte (Fra/Jum) 11.34.44, 2. Van Aert +0.01, 3. Roglic (Slv/Jum) +0.09, 4. Peder- sen +0.29, 5. Coquard +0.33, 33. Van Baarle (Ned/Ins) +1.17. Tirreno-Adriatico, etappe 2: 1. Merlier (Bel/Alp) 219 km in 5.25.23, 2. Kooij (Ned/ Jum), 3. Groves (Aus/Bke), 4. Sagan (Slw/ Tot), 5. Consonni (Ita/Cof). Klassement: 1. Ganna (Ita/Ins) 5.40.40, 2. Evenepoel (Bel/QSt) +0.11, 3. Pogacar (Slv/Emi) +0.17, 4. Asgreen (Den/QSt) +0.24, 5. Dowsett (GB/IsP) +0.25, 6. Arensman (Ned/DSM) +0.28. Daniël Dwarswaard Rotterdam - Richard Plugge, Jumbo-Visma FOTO'S BELGA, AFP De kijker moet een com pleet beeld krijgen van een ploeg. Zowel euforie (Wout van Aert wint Omloop Het Nieuws blad) als tegenslag (Primoz Roglic gaat onderuit in de Tour) is straks te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25