Mbappé moet kiezen tussen miljoenen van Real Madrid en PSG UJKOIL club 'even' verlaten, maar wat daarna? 23 Ml lief zouden nemen. Lastiger in te schatten en veel zwaarder wegend zijn de eventuele consequenties bij een terugkeer. Is de leefsituatie in juli beter en wat gebeurt er met het restant van hun (mega)contract en hun status binnen club en elftal? Everard: ,,Voor hetzelfde geld wor den ze dan als paria gezien.'' Voor dreiging van militaire esca- latie in Rusland zelf hoeven ze vooralsnog niet te vrezen, zegt Joost Bosman, correspondent van deze krant. ,,Maar dat betekent niet dat spelers geen rekening moeten hou den met een mogelijk verslechte rende situatie en over een vertrek moeten nadenken. Praktisch wordt het steeds moeilijker, omdat beta lingssystemen worden afgesloten en er ook sociale onrust kan ont staan door de opgelegde sancties.'' Bosman zag de Russische munt roebel al instorten en sluit niet uit dat armoede en onrust flink zullen toenemen als gevolg van een moge lijke bankrun, omvallende bedrij ven en lege schappen. ,,Mensen ko men nu al niet meer bij hun geld. Het kan zijn dat clubs dat voor spe lers goed regelen, maar dan nog moet je je afvragen of het straks prettiger terugkeren is. Ik denk al leen dat deze oorlog niet snel opge lost wordt en het een kwestie van jaren gaat worden. Wat als er een staat van beleg wordt afgekondigd, de grenzen dichtgaan en spelers het land niet meer uit kunnen?'' Brengt dit, nadat spelers Oekraïne na de Russische inval al massaal zijn ontvlucht, ook in de Premjer-Liga een exodus teweeg? Die tekende zich nog vóór het be sluit van de FIFA al enigszins af. De Duitse coach Markus Gisdol verliet Lokomotiv Moskou zonder de club leiding daarvan op de hoogte te stellen. Vanwege de politieke ge voeligheid nam landgenoot Daniel Farke afscheid van FK Krasnodar. Die club, die oud-Feyenoorder Tonny Vilhena verhuurt aan Espanyol, gaf gehoor aan het ver zoek van acht spelers om hun con tract te bevriezen. Zij trokken huis waarts, waar ze volgens de club in dividueel trainen. De Zweed Viktor Claesson liet zijn verbintenis ver scheuren. Wat als de grenzen dichtgaan en spelers het land niet meer kunnen verlaten? Dan zijn er nog gevoeligere kwes ties. Polen weigerde tegen Rusland uit te komen in de play-offs voor het WK. Daar ondervindt een handvol Poolse spelers hinder van. Dat Grzegorz Krychowiak Krasno dar ook wil verlaten, is bekend. De middenvelder speelt niet meer voor zijn club, maar wat er met zijn con tract wordt gedaan, is niet duidelijk. Hetzelfde geldt voor de Oekraïner Ivan Ordets van Dinamo Moskou. Intentie Zo valt een leegloop niet uit te slui ten. Spartak, de club van Promes, liet gisteren aan de Russische pers weten dat alle spelers de intentie hebben om het seizoen in Moskou af te maken. ,,Maar tegelijk spreekt het voor zich dat niemand lange- termijnbeloftes kan doen.'' Spartak Moskou werd al uitgeslo ten van verdere deelname aan de Europa League. De nationale com petitie eindigt medio mei. Onder tussen zitten tal van clubs op het vinkentouw. Zo gooide FC Gronin gen al een lijntje uit naar Bijl. Het dilemma is voor de VVCS slechts uitgesteld en had met de mogelijk heid tot contractbeëindiging opge lost kunnen worden. Bosman vraagt zich af of wachten über haupt verstandig is. ,,Spelers zou den de mogelijke sociale onrust en het lastige praktische leven in Rus land misschien wel voor moeten zijn.'' Mits hij is hersteld van een voetblessure die hij maandag op de training opliep, zal Kylian Mbappé vanavond een cruciale wedstrijd uit zijn carrière spelen: daarna moet hij kiezen voor welke van de twee clubs, Paris Saint- Germain of Real, hij komend seizoen zal uitkomen. De kijkers in Spanje die drie we ken geleden op televisie Paris Saint-Germain en Real Madrid (1 0) hadden gevolgd, stonden ver steld van Kylian Mbappé. Niet al leen van zijn spel - hij was die avond voor de bezoekers een plaag én zijn doelpunt kort voor tijd - maar meer nog door wat direct daarna volgde. De 23-jarige Fransman stond na afloop een verslaggever van de Spaanse betaalzender Movistar+ te woord. Niet in het Frans of En gels, maar in vlekkeloos Spaans. En niet het Spaans met de on miskenbare Franse ondertoon, maar een Spaans met een Zuid-Amerikaans, Argentijns ac cent, ongetwijfeld beïnvloed door de vele Zuid-Amerikaanse voetballers uit de Parijse selectie. Veel bijzonders zei hij niet (met de toekomst was hij niet bezig, hij gaf alles voor PSG, zijn club), maar de impact van zijn woorden was enorm. Die heeft zich gewoon perfect voorbereid op zijn al lang ver wachte overgang naar Real Madrid, was de conclusie van kij kers en analisten. En bij de Real-fans groeide de hoop dat de grote Europese ster van dit mo ment deze zomer, als zijn con tract in Parijs afloopt, de over gang eindelijk zal maken. On danks verwoede pogingen van zijn huidige club om hem te be houden. Opvallend is het dualistische gevoel in Madrid deze dagen. Als Mbappé door zijn onverwachte blessure - medespeler Gueye trapte hem hard op de voet - vanavond niet kan spelen, zou den de kansen van de Konink lijke op de kwartfinale groeien. Maar tegelijkertijd bestaat er een grote verwachting en nieuwsgie righeid om de beoogde nieuwe vaandeldrager van Real in le vende lijve te aanschouwen. Mannen als Messi en Neymar, niet zo lang geleden nog met FC Barcelona verantwoordelijk voor hoogstandjes in de Madrileense voetbaltempel, lijken al tot bijfi guren gedegradeerd. Maar zal het talenwonder Mbappé daadwerkelijk komen? Vorige zomer leek daar geen twijfel over. Hij wilde zelf weg, zo liet hij PSG weten en Real bood kort voor het sluiten van de transfermarkt 200 miljoen euro voor een speler die een jaar later transfervrij zou zijn. Maar de Qatarese eigenaar van de Parijse club negeerde het bod. ,,Je komt met 200 miljoen en ze willen het niet eens", beklaagde Real-voor- zitter Florentino Pérez zich later over de steenrijke club die eigen dom is van de staat. ,,Als daaraan niets verandert gaan die 'staat- clubs' de dienst uitmaken." Sterrenhemel Mpabbé moest blijven, leek er zelf niet blij mee, zag ook nog Messi als mogelijke concurrent aan de sterrenhemel arriveren, maar hervond al snel weer zijn motivatie, scherpte en uitzon derlijke kwaliteit. Die man mag niet weg, vindt sjeik Nasser Al-Khelaifi, die alles voor de aan valler over heeft. Niet alleen uit clubbelang; Qatar zou op het WK eind dit jaar Mbappé, als Parijs' 'eigendom' en uithangbord van de oliesjeiks, als dé grote ster wil len projecteren. Volgens de Franse media heeft PSG Mbappé vorige maand een nieuw, tweeja rig contract van 50 miljoen euro per jaar, plus bonussen én teken- geld van nog eens 100 miljoen aangeboden. Genoeg om de twij fels in Madrid toch weer te doen terugkeren. Het zal toch niet, voor de derde keer (in 2017 was PSG de Madrilenen al voor met het aantrekken van Mpabbé, die bij AS Monaco was doorgebro ken) gebeuren dat de Parijze- naars de miljoenenstrijd winnen. Het was overigens al in Monaco dat hij Spaans leerde, dus niet pas recent vanwege de interesse uit Madrid. In de jeugd opleiding koos hij Spaans als ex tra taal. Niet vreemd, want op zijn kamer hingen de muren vol met foto's van Cristiano Ronaldo en Real. Vorig jaar liet hij een strip maken waarin die jongens droom van hem wordt geschetst: ooit, zegt tiener Kylian, wil hij voor Real spelen. Champions League ACHTSTE FINALE Programma Quincy Promes heeft bij Spartak getekend tot 30 juni 2024. GO WOENSDAG 9 MAART 2022 - Joost Bosman, correspondent Edwin Winkels Barcelona Kylian Mbappé, nu nog in het shirt van PSG. foto afp Gisteren Bayern - RB Salzburg (1-1) nnb Liverpool - Inter (2-0) nnb Vandaag 21.00 uur ManCity - Sporting (5-0) 21.00 uur Real Madrid - PSG (0-1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23