te duur of niet te vinden is De zure drogist had er niet mee te koop gelopen 21 Waarvan akte liet zijn huis- kocht zelf het, huis en liet Eindelijk die mooie woonkeuken Een groet kwam amper uit zijn mond, een kletspraatje was er niet bij en op een vriendelijk woord werd hij zelden be trapt. Nee, drogist N. stond in ons dorp nou niet bepaald bekend als een warm persoon. Wel als een zurige chagrijn die ook nog eens knieperig bovenop zijn centen zat. Kinderen hadden zijn stille, muizige vrouw en hij niet, veel kennissen en vrienden in het dorp evenmin. Het was dat zijn drogisterij tot de komst van een landelijke keten de enige in het dorp was, anders hadden veel mensen zijn winkel gemeden. Uit hoofde van mijn beroep wist ik dat hij goed in zijn slappe was zat. Daar merkten zijn huishoud ster Truus en de winkelmeisjes - waarvan de meesten zijn zure blikken niet lang verdroegen - weinig van. N. betaalde het minimumloon en deed niet aan extraatjes of bonussen. Het was voor velen dan ook een raadsel dat Truus het zo lang uithield. Ze werkte vijf dagen per week in het huis van hem en zijn echtgenote en dat al minstens twintig jaar. Ook na het overlij den van zijn vrouw bleef ze hem trouw. Wat moest ze bij die akelige vent, vroe gen kennissen haar soms? Maar Truus gaf geen sjoege. Dat haar werkgever gereserveerd was, wilde ze wel toegeven. 'Maar', zei ze dan, 'ieder vogeltje zingt zo als het gebekt is. Hij is nou een maal een beetje ouderwets.' Dat drogist N. ook een an dere kant had, bleek pas toen de echtgenoot van Truus overleed. Van haar karige huishoudstersalaris kon ze de hypotheek niet betalen en dus leek het erop dat ze, tot haar grote verdriet, haar woning zou moeten verla- Hij kocht zelf ten het huis en Zover kwam het niet. N. zijn huishoudster er wo- houdster er nen tegen een heel lage tegen een huur. Toen ze een paar jaar heel lage later met pensioen gin& verviel ook de huur. Ze huur wonen mocht er tot het einde van haar levensdagen gratis blijven wonen, had hij mij in een akte laten vastleggen. Het duurde even voor het dorp zich realiseerde welke geste N. naar zijn huishoudster had ge maakt. Toen het eenmaal bekend werd - zulke din gen blijven in een dorp nooit lang geheim - kwa men de roddels op gang: zouden die twee soms...? Maar daar trok noch Truus noch drogist N. zich iets van aan. Krijg je wel een hypotheek? De lage rente speelt een rol bij de keuze om te gaan verbouwen. Geld lenen kost niet zo veel en je huis stijgt enorm in waarde met een ver bouwing. Als je 1,8 procent rente be taalt op een verbouwing van 50.000 euro, kost dat 900 euro per jaar. Die rente kun je van de belasting aftrek ken als je het gebruikt voor het verbe teren van je woning. Lankreijer: ,,Veel mensen sluiten hun hypotheek over omdat de rente zo laag is en verhogen die gelijk voor het opknappen van hun huis. Dan zijn de maandlasten vaak nog lager dan ze waren. Houd er wel rekening mee dat je boeterente moet betalen.'' De bedragen die mensen nodig hebben, verschillen van tienduizen den euro's tot enkele tonnen. ,,Of je een hypotheek kunt krijgen, hangt af van je inkomen en de waarde van je woning. Daarnaast moet je er reke ning mee houden dat het geld kost om de hypotheek af te sluiten of over te sluiten. Behalve eventuele boete rente heb je te maken met kosten van een taxatierapport en notariskosten.'' Je huis wordt meer waard Verbouwen zorgt ervoor dat je huis meer waard wordt. ,,Een aanbouw zie je het beste terug in de waarde van je huis'', zegt Lankreijer. ,,Ook verduur zamen zorgt voor meer waarde, want een koper is blij met een lage ener gierekening.'' Bij smaakgevoelige dingen zoals renovatie van een keu ken of badkamer neemt de waarde minder toe. ,,Een huis wordt gemid deld ongeveer de helft van de kosten van de verbouwing meer waard'', geeft André de la Porte als vuistregel. Kies gelijk voor verduurzamen Het is verstandig om gelijk te ver duurzamen als je gaat verbouwen. Denk aan (drie)dubbel glas, vloer- of gevelisolatie, vloerverwarming, of een (hybride) warmtepomp. Dan neemt de waarde van je woning toe en scheelt het je tegelijk energie kosten. Vanaf 1 februari is het zelfs ver plicht om bij een ingrijpende ver bouwing ook te vergroenen. Daar ko men behoorlijk wat extra kosten bij kijken. Zo ben je aan tien zonnepane len zeker 4000 euro kwijt en kost een warmtepomp al gauw 10.000 euro. Maar zeker in deze tijd verdien je dat terug met een aanzienlijk lagere energierekening, benadrukt Lankreijer. ,,Veel mensen kiezen er daarom sowieso voor om te vergroe- nen als ze toch verbouwen.'' Na zijn overlijden, een paar jaar later, stond het dorp nog een verrassing te wachten. N. had in zijn testament bepaald dat Truus na zijn overlijden het huis zou erven. Het dorp stond met de mond vol tanden. Be schaamd gaven sommigen toe dat ze zich mis schien in N. hadden vergist. Dat die zurige, knie- perige drogist toch een goed hart had gehad. Hij had er alleen niet, zoals anderen, mee te koop ge lopen. checken! PC WOENSDAG 9 MAART 2022 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Toen de drie kinderen van Robert (60) en zijn vrouw Monique (56) de deur uit gingen, leek verhuizen een aantrekkelijke optie. ,,We hebben een mooi jarendertighuis in Hilver sum", zegt Robert. ,,Een ruime tussenwoning. Maar de keuken is smal en klein en we wilden al tijd graag een woonkeu ken hebben. Daarom zijn we ons gaan oriënteren op een ander huis. Maar er is simpelweg niks moois en betaalbaars te koop.'' Toen de buren een aan bouw aan de achterkant gingen maken, besloten Robert en Monique ook te gaan verbouwen. ,,We konden snel schakelen met de aannemer van de buren, die ons een paar maanden later kon hel pen. Zo konden wij de kunst afkijken en nog een paar verbeteringen in het ontwerp aanbrengen, zo als een extra lichtkoepel. En we hebben gekozen voor een stalen construc tie, waardoor we de mu ren verder konden uitbre ken.'' Voor de financiering slo ten ze een hypotheek af. ,,We hadden onze hypo theek al afgelost, dus een nieuwe hypotheek was geen probleem. We na men een hypotheek van 60.000 euro en konden nog 40.000 euro zelf be talen. Helaas begon tij dens de verbouwing de badkamer te lekken. Daar bleken ook nog loden lei dingen te zitten. Toen hebben we nog eens 60.000 euro geleend om die helemaal op te knap pen, net als onze toiletten. Zo werd het uiteindelijk een grote verbouwing. Daar hebben we absoluut geen spijt van. We heb ben niet alleen veel meer woonplezier, ons huis is ook in waarde gestegen.'' c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21