Voordelig alternatief als een andere woning Autobanden voor het hele jaar door I Pile folders altijd op zak? GOEIE KOOP Door de overspannen woningmarkt wordt verhuizen steeds lastiger. Het aanbod is klein en de prijzen rijzen de pan uit. Zeven tig procent van de mensen vindt het dan ook een slechte tijd om een huis te kopen. Verbouwen kan een oplossing zijn. 20 VIERSEIZOENENBAND Hankook Kinergy 4S2 per set ca. €445 O Stabiele handling op zowel nat als droog weg dek. op sneeuw en nat wegdek. Goodyear Vector 4Seasons Gen3 per set ca. €555 ferbouwen is populair. ,,Op dit moment is het aantal aanvra gen over het oversluiten en bijsluiten van een hypotheek groter dan de markt voor nieuwe hypotheekaanvragen'', zegt Marga Lankreijer, domeinmanager hypotheken bij Independer. ,,Er zijn weinig huizen te koop en de rente is laag. Daarom gaan mensen verbouwen in plaats van verhuizen.'' De trend van verbouwen is al een paar jaar aan de gang. ,,De redenen om te ver bouwen zijn divers'', zegt Lankreijer. „Gezinnen met kinderen wensen meer ruimte. Mensen zonder kinderen willen verduurzamen en oudere mensen kie zen vaak voor het aanpassen, moderni seren en verduurzamen van hun wo ning. Het vernieuwen van een keuken of badkamer komt in alle leeftijdsgroe pen veel voor.'' Je bent niet meteen aan de beurt De grootste bottleneck voor een ver bouwing is op dit moment het vinden van een aannemer die de klus kan uit voeren. ,,Het duurt maanden voordat je aan de beurt bent'', zegt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. „Vooral in de Randstad is het druk, maar ook in de regio zitten aannemers aardig vol. Ze kunnen zelf kiezen welke klussen ze interessant vinden en waar ze tijd voor maken en wat niet. Het hangt er een beetje vanaf wat je wil doen en of een aannemer het kan in plannen.'' Ondanks de drukte waarschuwt André de la Porte dat je goed moet na gaan wie je in de arm neemt. ,,Kijk naar online recensies of vraag informatie aan kennissen. Controleer in elk geval of grote aannemers zijn aan gesloten bij Bouwgarant en kleine klussers bij VLOK. Dan weet je dat de con tractvoorwaarden even wichtig zijn en dat een eventueel conflict wordt opgelost.'' Wat kost een verbouwing? Op de site van eigenhuis.nl vind je de kosten voor een verbouwing. Die prijzen worden elke zomer geactuali seerd. ,,Helaas moet je nu al rekening houden met hogere kosten dan er op de site staan'', zegt André de la Porte. ,,De prijzen van een verbouwing gaan hard omhoog. Er is een tekort aan grondstoffen en bouwmateriaal. Daarom duurt het langer voordat de materialen er zijn en worden ze duurder. De grote vraag zorgt er ook voor dat het arbeidsloon stijgt. Daar waar schaarste is, gaan de prijzen omhoog.'' Houd er bij een verbouwing reke ning mee dat het duurder wordt dan vooraf begroot. „Tijdens een verbou wing doe je vaak nog wat aanpassin gen'', legt André de la Porte uit. ,,Ook kun je voor tegenvallers en verrassin gen komen te staan. Houd daarom al tijd een marge van 10 procent aan voor tegenvallers. Misschien is het niet nodig, maar zorg dat je het kunt betalen als het wel nodig is. In een begroting staan altijd veel stelposten. Dat is voor de spullen die je zelf uitkiest, van keukenkastjes tot deurklinken. Je weet nog niet wat dat exact gaat kosten. Het verschil tussen Ikea en Bulthaup is groot.'' 'Een aanbouw zie je het beste terug in de waarde van je woning' i» Continental per set AllSeason Contact ca. €615 WOENSDAG 9 MAART 2022 PC De vierseizoenenband wint terrein op de zomer- en win- terband. De voordelen zijn evident. Geen gedoe met halfjaarlijkse wissels en op slag en per saldo goedkoper omdat één bandenset vol staat. En: de veiligheid komt niet in het gedrang, blijkt uit onderzoek van AutoWeek. Dat testte 32 banden voor de sportieve middenklasse uit- voerig op Finse natuur- sneeuw en onder zomerse en natte condities (aquaplaning) in Nederland en Oostenrijk. Ook keken experts naar de slijtage, wat het kilometrage en dus kosten bepaalt. Conclusie: de allrounders le veren niet de topprestaties van afzonderlijke zomer- of winterbanden, maar zijn wel een goed compromis. O Evenwichtige rij-eigen- schappen. O Korte remweg O Goede aqua- planing-eigen schappen. Matige kilo- metrage. O Door Auto- O Goede Week uitge- prijs-kwaliteit roepen tot verhouding. testwinnaar. O Korte remweg O Overtuigende op nat weg- prestaties dek. in alle weers- O Hoge kilome- omstandighe- trage. den. Dan maar verbouwen ARWEN KLEYNGELD - MARGA LANKREIJER, INDEPENDER Tl O»"»15 VI CU91-"1*1 O Goede winter- eigenschap pen. O Nauwkeurig stuurgedrag. O Grootste vei ligheidsmar ges bij aqua planing. O Brandstof- besparende rolweerstand. Aan de prijs. c Kijk voor het complete testrapport op autoweek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20