c Kabinet wil omkoping en bedreiging halt toeroepen JOL Walcheren Het voelt als lente. Een heerlijk zonnetje en dan willen we naar buiten Het terras of het water op, of de tuin in. Dat merkt ook Willeke Verschuur van Intratuin Koudekerke die de jonge groenteplantjes klaarzet. „Zodra het er staat, beginnen de mensen te kopen. Als het zonnetje komt, krijgen onze klanten de lentekriebels." czeeland 2 Het kabinet trekt de komende tien jaar 100 miljoen euro uit voor de bescherming van burgemeesters, wethouders en raadsleden tegen omkoping en bedreiging door criminelen. Dat verklaart minister van Binnen landse Zaken Hanke Bruins Slot in een interview met deze krant. De impact van 'zowel fysieke bedrei gingen als doodsbedreigingen' op lokale en regionale bestuurders zijn volgens de CDA-bewindsvrouw 'heel erg heftig'. Daarom trekt het kabinet jaarlijks 10 miljoen uit voor de beveiliging van lokale politici. Dat kan gaan om extra beveiliging aan huis of cameratoezicht. Het geld is ook bedoeld voor het tegen gaan van omkoping en bedreiging door criminelen. Ambtsdragers die hard optreden tegen criminaliteit worden steeds vaker bedreigd. Het baart Bruins Slot zorgen dat bedreigingen steeds vaker voorko men. Geweld tegen gemeente raadsleden is in een aantal jaren verdrievoudigd, bleek pas uit een enquête van de Nederlandse Vereniging voor Raadsleden (NVR) en de NOS. Van de raadsle den geeft 15 procent aan dat ze de afgelopen raadsperiode te maken kregen met bedreiging of geweld, drie keer zoveel als bij een vergelijk bare peiling in 2015. Volgens Bruins Slot is er onder meer sprake van 'dreigbrieven, het ingooien van ramen van huizen, scheldpartijen op straat, en kinde ren die worden aangesproken door volwassenen op hun vaders ofmoe- ders gedrag'. De CDA-minister - die zelfuit een burgemeestersfami lie komt - noemt dit 'heel erg inti miderend'. ,,We mogen het echt met zijn allen niet normaal gaan vinden dat bij het werk als wethou der, als burgemeester en als raads lid bedreiging, agressie en intimi datie is. Daar moeten we ons tegen We mogen dit echt met zijn allen niet normaal gaan vinden uitspreken." Het percentage burge meesters dat jaarlijks te maken krijgt met bedreiging en intimida tie schommelt tussen de 21 en 33 procent, toonde onderzoek aan, uit gevoerd in opdracht van Weten schappelijk Onderzoek- en Docu mentatiecentrum (WODC). Van de burgemeesters is 4 procent uit vrees voor agressie en bedreigingen voorzichtiger geworden met de in zet van bestuurlijke bevoegdheden. Heel boze meneer De 44-jarige CDA-bewindsvrouw ondervond zelfals kind ook bedrei gingen, toen haar vader Harm Bruins Slot burgemeester was van de gemeente Ridderkerk. ,,Een heel boze meneer dreigde zijn vracht wagen bij ons in de pui van de wo ning te rijden'', blikt zij terug. c P10 Oekraïners bij Koningspaar Willem-Alexander en Maxima leven mee c P3 Als abonnee heeft u altijd toegang tot de digitale versie van uw krant! Nieuwsmedia Miljoenen naar veiligheid gemeentebestuurders Marcia Nieuwenhuis Jan Hoedeman Den Haag - Hanke Bruins Slot, minister van Binnenlandse Zaken woensdag 9 maart 2022 »Ga naar krant.pzc.nl 14°c Weeroverzicht lange termijn: C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1