boldErman.nl boldErman.nl Boek uw reis incl. ons Garantiepakket! de restaurants in Rusland en Oekraïne 17 teert niets meer naar Rusland, maar brouwt in Rusland nog wel de lokale biermerken Zhigulevskoe en Oxota. ,,Daar werken duizenden mensen en de Russen mogen ook een biertje drinken. Maar een grote order van het Russisch leger? Dan kan ik me voorstellen dat je dat als bedrijf weigert. Het is ingewikkeld, want bedrijven die in Rusland blij ven, betalen belasting en dragen zo indirect bij aan de inkomsten van Poetin.'' Babyflesjes ,,Je wil het juiste doen in zo'n vreselijke oorlog, maar dat is heel moeilijk'', zegt Steve Klink van Philips. Het bedrijf exporteert geen consumentenproducten meer naar Rusland. ,,Maar om humanitaire redenen leveren we nog wel baby flesjes en ziekenhuisapparatuur zo als ct-scanners. En dat blijven we doen. Als wij stoppen met levering van ziekenhuisapparatuur heeft dat ook op lange termijn schade voor de mensen daar.'' De beslissing om met een deel van de export te stoppen was ook ingegeven door de feedback van personeel van Philips in Oekraïne. Aan Oekraïne schonk Philips een mobiel hospitaal met 24 bedden inclusief bijbehorende apparatuur en een mobiele echoapparaten. Hoogleraar financiële ethiek Bou- dewijn de Bruin vindt de discussie over blijven of vertrekken 'veel te zwart-wit'. ,,Een oproep tot boycot op sociale media kan zomaar heel groot worden. Misschien is het goedbedoeld, maar het kan heel polariserend werken. Alsof de Rus slecht is en de Oekraïner goed. De invasie door Rusland is fout, maar er staan ook heel veel Je wil het juiste doen in zo'n vreselijke oorlog, maar dat is heel moeilijk Russen aan de goede kant. Zij lij den onder de dictatuur van Poetin. Wel of geen flesje Coca-Cola drin ken lost dat niet op. Dat is al snel symboolpolitiek. Veel minder gas verbruiken, daar help je Oekraïne veel meer mee. ,,Het gaat om Poetin en zijn kliek. Maar er wordt wel erg ingegaan op 'de Rus'. Mensen in Rusland die protesteren en tegen de oorlog zijn kunnen opeens allerlei producten niet meer kopen. Hoe voelt dat dan? Het ene na het andere bedrijf vertrekt uit het land waar je bent geboren en getogen.'' Symbool De aanwezigheid van Westerse bedrijven staan symbool voor de teloorgang van de Sovjet-Unie en de nieuwe beloofde vrije toe komst. Vooral de positie van McDonalds in Rusland heeft een hoge symbolische waarde. In 1990 markeerde de komst van de ham burgerketen het einde van de Koude Oorlog. Vele Moskovieten stonden in de rij voor een Big Mac. Europa wil voor 2030 helemaal van Russisch gas af Dat staat in een plan dat de Euro pese Commissie gisteren heeft ge presenteerd. Morgen en vrijdag be spreken de regeringsleiders van de EU-lidstaten het tijdens een top in Versailles. Eurocommissaris Frans Timmermans kondigde het plan, dat REPowerEU is genoemd, afge lopen donderdag al aan. ,,We moeten onafhankelijk wor den van Russische olie, kolen en gas. We kunnen simpelweg niet vertrouwen op een leverancier die ons expliciet bedreigt'', zei com missievoorzitter Ursula von der Leyen gistermiddag. Met dat laatste doelde Von der Leyen op dreigende uitspraken van de Russische presi dent Poetin, ook richting het Wes ten, sinds hij een oorlog tegen Oe kraïne begon. Het plan van de commissie bevat voorstellen om versneld over te stappen op windenergie, zon- ne-energie en waterstof. De pro ductie van biogas moet worden ver dubbeld. Procedures voor de aanleg van windparken en zonnepanelen moeten korter. Bestaande program ma's om woningen te isoleren moe ten worden versneld. Op korte termijn is het vooral zaak andere leveranciers te vinden, zo blijkt. De Europese Commissie is al in gesprek met de VS, Noorwe gen, Qatar, Azerbeidzjan, Algerije, Egypte, Korea, Japan, Nigeria, Tur kije en Israël. Dit heeft al geleid tot een recordinvoer van vloeibaar gas de afgelopen maanden, zo schrijft de commissie. Hoe afhankelijk we nog zijn van energie uit Rusland bleek wel uit de cijfers: In 2021 leverde Rusland on geveer 45 procent van de totale Eu ropese gasinvoer, ruwe olie 27 pro cent en steenkool 46 procent. - Hans Nijenhuis Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Moezel en Rijn all-inclusive 8 dagen Salzburgerland, Kaprun all-inclusive V Celd-terug-garantie V Pepatriëringsgarantie V ANVR SGR Garantie 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 15 dagen Rondreis Klassiek Spanje en Andalusië GO WOENSDAG 9 MAART 2022 STOP WORKING IN RUSSIA! McDonalds heeft een hoge symbolische waarde in Rusland. foto anp/afp - Steve Klink, Philips BRUSSEL Nederland en de andere EU-lan- den kunnen al ruim voor 2030 van het Russische gas af. Voor het eind van dit jaar kan de im port van gas uit Rusland met twee derde worden verminderd. Vertrekdata: 7.14,21,28 mei/4,11, 18,25 juni/2, 9,16,23,30juli etc ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Vertrekdata: 16 apr/2,14,30 mei 111,27juni9,25 juli6,22 aug etc. Vertrekdata: 18,25 apr/2, 9,16,23, 30 mei6,13,20,27juni/4 juli etc. v.a. slechts v.a. slechts 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra, Cinque Terre en de Cöte d'Azur 12 dagen Rondreis Kroatië Vertrekdata: 16 apr/14,28 mei/ 11,25 juni/20 aug/3,17septetc Vertrekdata: 4,11,18,25 apr/2, 9, 16,23,30 mei/6,13,20,27juni etc. Vertrekdata: 11,25 apr/9,23 mei 6,20 juni/4 juli/15,29 aug etc. Drukfouten en/of prijswijzigingen voorbehouden. *Bekijk de voorwaarden op onze website. Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten, consumentenbijdrage SGR brandstoftoestag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17