O Export redde onze economie in coronatijd, lijdt nu onder de oorlog 'Nederlandse' webgigant Yandex in de problemen door ingevoerde sancties McDonalds sluit onder publieke druk tijdelijk 16 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND In coronatijd hield de uitvoer van Neder landse spuiten en diensten naar andere lan den onze economie mede draaiende. Maar dat is door de oorlog in Oekraïne als een blad aan de boom omgeslagen. ,,We verwachten dat de handel met andere landen dit jaar amper bijdraagt aan verdere economische groei en er volgend jaar zelfs iets van afsnoept'', aldus econoom Nic Vrie- selaar van Rabobank. Door de oorlog zijn ook de economische vooruitzichten voor de rest van Europa verslechterd.'' 60 procent van de Nederlandse export vindt binnen Europa plaats. Rusland en Oekraïne mogen dan niet onze belangrijkste handelspartners zijn, hun on derlinge conflict zal volgens de bank gevol gen hebben voor de totale export. Nederland is na onder meer China en de VS de zesde handelspartner van Rusland. Ons land haalde volgens het CBS vorig jaar voor 18,4 miljard euro ruwe olie en aardgas uit Rusland. Daarnaast komen vooral nikkel en koper uit het land, die onder meer worden ge bruikt voor de productie van ac cu's voor elektri sche voertuigen. In 2021 werd door circa 3000 60 procent van de Nederlandse be- Nederlandse export drijven voor 4,1 vindt binnen Europa miljard euro spul plaats. len die in Neder land werden ge maakt naar Rusland geëxporteerd. Vooral medicijnen, trucks en snijbloemen krijgen klappen. Daarnaast werd voor nog eens 2 miljard aan spullen die elders zijn gemaakt doorvervoerd. De handel met Oekraïne is volgens het CBS met een waarde van 2 miljard euro veel kleiner, maar voor sommige producten net zo cruciaal als de handel met Rusland. Zo is het land de belangrijkste leverancier van voedermaïs aan ons land. De stilgevallen im port van Oekraïens graan levert nu al hogere broodprijzen op. Ook voert het land veel zonnebloemolie en oliezaden uit die in ons land worden gebruikt in de voedingsindus trie. Oekraïne importeerde vorig jaar voor 1,2 miljard uit Nederland, vooral mobiele te lefoons, medicijnen, bloemen en cacao. ,,We gaan ervan uit dat de handel met Rusland dit jaar sterk terugvalt'', aldus eco noom Nic Vrieselaar van Rabobank. ,,En dat prijzen van graan, kunstmest, metalen, olie en gas sterk zullen stijgen. Het zal zeker en kele kwartalen duren voordat die dan weer zullen dalen.'' Rabobank, tot nu positief over de economische groei, voorspelt dat de Ne derlandse economie eind dit jaar slechts 0,7 procent groter zal zijn dan eind 2021. Als het door wederzijdse sancties tot echte tekorten komt, bijvoorbeeld aan gas, zal dat volgens Rabobank een aanzienlijk grotere impact hebben op onze economie. NN Group Shell DSM Besi Zelfs de chipindustrie deelt in de malaise op de beurs. Wie nog zaken doet met Rusland, steunt Poetin en zijn oorlog. Bedrijven krijgen zelfs te maken met boycots op de thuismarkt als ze niet vertrekken. „Deze discussie is veel te zwart-wit.'' e lijst van bedrijven die vertrekken uit Rusland of de handel ermee stilleggen groeit dagelijks: Shell, Microsoft, Apple, internati onale accountants als PWC, Nike, Mastercard, Disney, Volkswagen, Ikea, Netflix en vele tientallen an dere bedrijven trokken de Russi sche stekker er al uit. Wie blijft, is fout, is de teneur. Vooral Amerikaanse firma's krij gen het voor de kiezen. McDo nald's, Pepsi, Starbucks, KFC, Coca-Cola, Hilton en andere wor den bestookt door kritische klan ten. Sommigen roepen zelfs op tot een boycot. Op sociale media worden de flessen van Coca-Cola gefotoshopt tot kogels, en de ket chup op de burgers van McDo nalds druipt als bloed langs het broodje. #BoycottMcDonalds and #BoycottCocaCola waren afgelo pen dagen trending op het En gelstalige deel van Twitter. McDonalds en Coca-cola be zweken gisteravond onder de druk. De hamburgergigant kon digde aan de 850 restaurants in Rusland 'tijdelijk' te sluiten. Het bedrijf blijft de 62.000 perso neelsleden voorlopig salaris beta len. ,,We kunnen het nodeloos lij den in Oekraïne niet ontkennen. Dat is in strijd met onze waar den'', zei topman Kempckinski. Coca-Cola kondigde aan geen za ken meer doen in Rusland. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat het meeleeft met „de mensen die lijden onder de onbeschrijfelijke gevolgen van de tragische gebeur- Ik kan me voorstellen dat een bedrijf een order van het leger van Rusland weigert tenissen in Oekraïne. Is vertrek ken uit Rusland de beste optie? Amnesty International begrijpt de terugtrekkende bedrijven wel, maar roept niet op tot een boycot van bedrijven die blijven. Want het raakt direct tienduizenden gezinnen doordat mensen hun baan verliezen. ,,Als bedrijven op een sanctie- lijst staan dan is het logisch dat je stopt, maar dat gaat over banken en dergelijke. Actievoeren tegen McDonalds en Coca-Cola om ze tot vertrek te dwingen? Vanuit mensenrechtenperspectief is dat niet logisch'', zegt Ruud Bosgraaf van Amnesty. ,,Als een bedrijf wapens levert, is het evident dat dat niet kan. Prima als Ikea zelf besluit om te vertrekken, maar je kunt ook redeneren dat het ten koste gaat van de Russische be volking. Mensen verliezen hun werk en ze kunnen geen levens middelen of meubels meer kopen waardoor er schaarste en tekorten ontstaan. Wij pleiten voor de ge richte sancties tegen de oligar chen, niet voor ingrepen die de bevolking te veel raken. Als een bedrijf om economische redenen of imago-overwegingen besluit om te vertrekken dan roepen wij ook niet op om te blijven. Het is een eigen afweging.'' Heineken, bijvoorbeeld, expor- SCHIPHOL De dagelijkse leiding van Yandex vindt vanuit Moskou plaats, maar de hoofdzetel van Yandex NV zit sinds juni 2004 in het WTC op Schiphol. Vorige week legden de Amerikanen de beurshandel in fondsen met een Russisch tintje stil. Yandex, dat sinds 2011 een no tering aan de Nasdaq heeft, ge bruikt die als een soort onderpand voor obligatieleningen. Volgens de voorwaarden kun nen de leningen worden opgeëist als de aandelenhandel meer dan vijf handelsdagen stilligt. Dat mo ment werd gisteren bereikt. Het bedrijf kan de 1,25 miljard dollar die met de obligaties is gemoeid - waarvan circa 12,5 miljoen van ABN Amro - niet zelfbetalen. In de dagen voor de beursban was het aandeel al bijna 60 procent in waarde gekelderd. Van de oor spronkelijke beurswaarde van 31 miljard dollar is inmiddels nog 6,8 miljard over. Daarnaast verbreken westerse partners de banden met het bedrijfen kampen webwinkels en bezorgdiensten van Yandex vanwege handelssancties met een tekort aan consumentengoederen. Het meest omineus is het drei gement van de Russische regering om buitenlandse bezittingen van westerse bedrijven te nationalise ren. Als dochter van een Neder lands bedrijf staat Yandex dan na drukkelijk in het vizier van een re gering die toch al kritisch is op de macht van internetbedrijven. - Herman Stil WOENSDAG 9 MAART 2022 GO De oorlog in Oekraïne en sancties tegen Rusland hebben een flinke impact op de Nederlandse export. De uitvoer van spul len krijgt flinke klappen, doordat in heel Europe de economie afkoelt vanwege het conflict. Herman Stil Den Haag •5,1% Verzekeraars herstellen van de zware koersverliezen. 21% Europa en Amerika willen af van Russische olie. De voedings ingrediënten fabrikant stoot een deel van zijn Russische activiteiten af. o 'Wel of geen Coca-Cola drinken lost oorlog niet op' Ton Voermans Amsterdam D - Ruud Bosgraaf, Amnesty Het eerste 'Nederlandse' bedrijf dat slachtoffer kan worden van de Ruslandcrisis dient zich aan. Webgigant Yandex zit in de problemen. Daarmee komt het voortbestaan van de grootste zoekmachine, webwinkel, maal tijdbezorger en Uberkloon van Rusland in gevaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16