'Vluchten kan niet meer, ik zou niet weten...' Belastingvrij schenken voor huis wordt beperkt Overstromingen teisteren oostkust Australië 'Google erkent ruim2500 misleidende advertenties' 15 MARJAN BERK Annie M.G. Schmidt is al geruime tijd niet meer onder ons, maar ik weet niemand die beter in gewone taal onder woorden kon brengen hoe de zaken ervoor staan. Mijn ouders waren gescheiden, maar toen op 10 mei 1940 de Tweede Wereldoorlog begon, kwam mijn vader mijn broer en mij uit Amersfoort, waar ik toen met mijn moeder en broertje woonde, halen, waarop mijn moe der zei: ,,Maar dan ga ik mee, ik laat mijn kinderen niet alleen!'' Toen wij aankwamen gierde het luchtalarm, dat deed het vier da gen lang. Op 14 april 1940 vond het grote bombardement op Rotter dam plaats met de radicale vernie tiging van de binnenstad en de capitulatie van ons land een dag later. Wij vluchtten het huis uit van mijn oma, waarop een brand bom was gevallen. En nu wij in deze dagen die sire nes via het televisienieuws voort durend horen loeien, en het nieuws ons de eindeloze stroom vluchtelingen laat zien, en het enige wat je kunt doen is gireren, gaan mijn gedachten terug naar onze eigen oorlog met om de ha verklap luchtalarm. haar dochter en klein Maltezer leeuwtje, die met aluminium pan nen op hun hoofd en hondje Kwikkle met het koppie onder een vastgebonden melkpan in de kel der zaten te wachten tot het sein 'veilig' werd gegeven. Dat lucht alarm was in Amersfoort schering en inslag, vanwege het enorme spoorwegemplacement, een spoorwegkruispunt, waar rails naar alle richtingen lagen, een makkelijke prooi voor gretige bommenwerpers, waarop het af weergeschut ook uitbundig zijn best deed! De tram reed niet meer. Zo wandelden mijn moeder met mij en mijn twee jaar jongere broer naar die tante in Zeist. Op de terugweg, ook weer te voet, ter hoogte van Soesterberg, waar het in de lucht dikwijls spookte met jachtvliegtuigen en ander schie tend gespuis, schoten wij bij luchtafweergeschut met zijn drieën in een gat in de grond, een zogenaamd Dekkungsloch. Mijn moeder had bij haar Zeister vriendin een weckfles met inge maakte sperziebonen meegekre gen. Ik zie nog die pot met boon tjes door de lucht vliegen op het moment dat mijn moeder mijn kleine broer naar zich toetrok in dat nauwe schuilgat in de grond... Dit is maar een greep uit mijn kinderoorlog. Ik kijk naar al die jonge kinderen en hun moeders (de vaders blijven thuis om te vechten)en ik hoop zo, dat er een oplossing komt en ik bid zachtjes dat ze allemaal blijven leven Mijn gedachten gaan terug naar onze eigen oorlog met om de haverklap luchtalarm Dit zei hun advocaat Matthij s Kaaks gisteren in de rechtbank in Amster dam. Bekende Nederlanders eisen in een bodemprocedure dat Google stopt met advertenties die de vorm aannemen van nieuwsberichten. Tijdens de rechtszaak zei Kaaks dat Google heeft verklaard dat er van de ruim 11.000 aangeboden re clames met de namen van de be kende Nederlanders 8500 vooraf werden gefilterd door Google. ,,Het probleem is nog veel groter, want er zijn nog veel meer publieke figuren die hier slachtoffer van zijn", zei Kaaks. Kaaks noemde de score van 77 procent gefilterde berichten te leurstellend. De advocaten van Google zeggen dat het bedrijf wél succesvol is in het weren van mala fide adverteerders. ,,Google werkt hard om een schoon advertentie netwerk te bieden", aldus de raads vrouw van het bedrijf. Veruit de meeste advertentie-onderdelen die er vanaf2018 doorheen glipten, wa ren advertenties met de beeltenis van Kelder. Hij heeft een stichting opgericht en voert de rechtszaak mede namens drie gedupeerden. - ANP m Het kabinet verlaagt vanaf 1 januari 2023 de belasting vrije schenking voor de aankoop van een woning van 106.671 euro naar 27.231 euro. Vanaf 2024 wordt de 'jubelton' helemaal afgeschaft. De stap die het kabinet aankon digt, is onderdeel van het coalitie akkoord. Aanvankelijk liet de Be lastingdienst weten de wijziging pas in 2024 te kunnen doorvoeren, tot onvrede van enkele politieke partijen. De jubelton vergroot de ongelijkheid tussen starters met rijke ouders (over het algemeen huiseigenaren) en zonder rijke ou ders. Zo wordt het hebben van een huis 'erfelijk'. Ook zou het de hui zenprijzen opdrijven, omdat er meer geld naar de woningmarkt vloeit. Naast de belastingvrijstelling voor de aankoop van een woning bestaat de mogelijkheid voor ou ders om hun kind eenmalig een bedrag van 27.231 euro belasting vrij te schenken dat het kind vrij mag besteden. In 2023 wordt de vrijstelling eigen woning naar dat- zelfde bedrag verlaagd. Ouders kunnen het bedrag schenken voor een woning óf voor vrije beste ding. Beide kan niet. Momenteel kunnen overigens niet alleen ouders belastingvrij schenken. Ook als iemand anders sponsort, hoef je als starter (tot 40 jaar oud) geen belasting over de schenking te betalen. Hoe hoog de belasting precies gaat zijn, wordt elk jaar opnieuw vastgesteld. Mo menteel is het voor (stief)kinderen en partners 10 procent tot 130.425 euro en daarboven 20 procent. Als grootouders schenken wordt dat respectievelijk 18 en 36 procent. Bij een schenking van een andere sui keroom- of tante draag je 30 of 40 procent belasting af. ,,Dit is een belangrijke stap die bijdraagt aan een eerlijker speel- veld onder starters en die de on gelijkheid vermindert", zegt Hugo de Jonge, minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De wijziging levert de schatkist naar verwachting 7 mil joen euro per jaar op. Schok Dat de maatregel bijna een j aar van tevoren wordt aangekondigd, kan overigens voor een kleine schok op de woningmarkt zorgen. ,,Het is een bekend mechanisme dat bij dit soort belastingwijzigingen hui zenkopers gaan anticiperen", zegt Paul de Vries, woningmarktexpert bij het Kadaster. ,,Ouders hebben over het alge meen liever dat hun kind van het geld profiteert, dan de overheid. Je zag ook een schokeffect toen de overdrachtsbelasting voor starters werd afgeschaft. Een ander voor beeld was te zien in het jaar dat je geen hypotheekrenteaftrek meer kon krijgen op aflossingsvrije hy potheken. In de maand vóór invoe ring zag je een hausse aan aflos- singsvrije hypotheken. Je moet je voorstellen dat iedereen die pro fessioneel betrokken is bij de wo ningmarkt, je op dit soort voor- en nadelen gaat wijzen, zoals make laars en hypotheekadviseurs." GO WOENSDAG 9 MAART 2022 SYDNEY FOTO AFP Ik denk aan mijn oudtante en Google heeft erkend 2500 mis leidende bitcoinadvertenties te hebben verspreid met de namen en foto's van Jort Kelder, Alex ander Klöpping, Arjen Lubach en Willem Middelkoop. Een auto is gestrand in hoog water in een bui tenwijk van Sydney. Het oosten van Australië wordt al dagen geteisterd door zware regenval. Afgelopen maandag viel meer dan 95 millimeter regen in 24 uur tijd. Plaatselijk liep dat op som mige plekken op tot 200 millimeter. Het is volgens de Australische tegenhanger van het KNMI de natste zomer ooit. Gisteren werd bekend dat nog eens twee mensen, een 67-jarige vrouw en haar 34-jarige zoon, zijn overleden. Ze werden vlak bij hun auto gevonden die ze hadden achtergelaten. Het dodental door het heftige noodweer komt daarmee op 21. De meeste slachtoffers zijn gevonden in ondergelopen huizen of in auto's waar mee geprobeerd werd overstroomde wegen te kruisen. Voorlopig krijgt Australië nog niet te maken met een rusti ger weerbeeld. Het Australische Meteorologisch Instituut waarschuwde dat het land nog een zware 24 tot 48 uur voor de boeg heeft, waarin nog eens 120 millimeter regen kan vallen. De Australische autoriteiten verwachten dat de komende tijd nog eens 70.000 tot 80.000 mensen een evacuatieorder zullen ontvangen. De oorzaak van de zware regenval is een fenomeen dat bekendstaat als La Nina. Dit houdt in dat het warme water voor de Zuid-Amerikaanse kust wordt weggedreven en zo plaatsmaakt voor een koude stroom. Het warme op pervlaktewater verschuift naar Australië en Indonesië, verder dan in een 'normaal' jaar, waardoor er meer regen valt in Azië en Australië. Stefan ten Teije Den Haag De belastingvrije schenking van ruim een ton voor de aan koop van een woning zal over twee jaar verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15