l Kort knorrend varken blijkt een blij varken Aantal coronagevallen stijgt snel door carnaval 13 VAN MEER KENNIS IN ONDERWIJS OVER HOOGBEGAAFDHEID len. Afgesproken werd dat de in terne begeleider Teun extra zou gaan helpen en dat de juf hem nog meer zou uitdagen. Maar hij bleef in een gewone klas met 25 andere leerlingen, die ook alle maal de nodige behoeftes en uit dagingen hadden. ,,Ik hield steeds het gevoel dat er meer mogelijk moest zijn", vertelt Kristel over die eerste schooljaren van Teun. Tijdens de lockdowns gingen de ouders zelf aan de slag met ge vorderd lesmateriaal, de drift buien verdwenen daardoor lang zaam maar zeker en Teun sloeg in coronatijd uiteindelijk een schooljaar over om op zijn 5de al in groep 4 te belanden. Hij werd daar cognitief zeker uitgedaagd, maar tegen die tijd wrong het leeftijdsverschil wel heel erg. ,,Teun was het kleinste jongetje van de klas, had een schattig bril letje en de verschillen met andere kinderen waren groot. Dus er wa ren weinig vriendjes." Maar ook in die klas was Teuns leervoor- sprong al duidelijk zichtbaar, dus werd het tijd voor een echte IQ- test door Marink van Kessel. Een hoogbegaafde heeft een IQ dat hoger is dan 130. Kristel: ,,Laat het alsjeblieft geen 128 zijn, dacht ik. Anders mag hij niet naar de plusklas (daar krijgen excellente scholieren een dagdeel per week apart les, red.). Continu dat testen voor toegang, bizar eigenlijk." Uiteindelijk belandde het IQvan Teun 'ver boven de 130', vertelt zijn moeder. ,,Ik heb staan huilen. We hadden altijd gelijk gehad! Toen bleek ook wel dat de kennis over hoogbegaafdheid op de ba sisschool waar Teun zat, heel mi nimaal was. Het begon steeds Hij bloeit nu helemaal op. Maakt vrienden, het zijn allemaal 'peers' meer te voelen als een gevecht. Ik weet nu dat wij lang niet de enige ouders zijn die dat zo voelen." Uiteindelijk besloten Kristel en haar vriend met de IQ-test als toegangsbewijs in de hand Teun - destijds 6 - aan te melden voor een school 41 kilometer verderop, waar hij nu in groep 5 voltijd on derwijs voor hoogbegaafde kin deren volgt. Met succes. ,,Hij bloeit nu helemaal op. Maakt echt vrienden, want het zijn allemaal 'peers' en hij wordt er cognitief enorm uitgedaagd. Het is prachtig om te zien en iedere kilometer waard", aldus zijn trotse moeder. Kristel startte vorig jaar 'Hoogbe gaafd de Podcast' voor ouders die in hetzelfde schuitje zitten. Door de zoektocht voor haar zoon is zij er achter gekomen dat ze zelf ook hoogbegaafd is. ,,Daardoor zijn heel veel puzzel stukjes op hun plek gevallen. Nu begrijp ik ook waarom ik niet kon aarden in Hilversum en niet lek ker werk onder een baas. Ik kon te weinig zelfstandig werken." Kristel komt naar buiten met haar verhaal vanwege de Week van de Hoogbegaafdheid. ,,Ik wil opstaan voor hoogbegaafde kin deren die meer passend onder wijs nodig hebben, voor ouders die regelmatig met hun handen in het haar zitten omdat de juiste hulp ontbreekt en voor onderwij zers die graag beter willen weten hoe ze deze leerlingen verder kunnen helpen. Pabo's moeten daarin ook investeren, zodat een leraar zo'n kind op school kan signaleren en daarna op de juiste manier kan handelen. Want Teun is nu blij, die heeft inmiddels een fijne plek. Maar er zijn nog heel veel kinderen zoals hij die onge lukkig thuiszitten." Is een varken met een hoge knor gestrest? En betekent een knor met uithaal dat een varken blij is? Wetenschappers analyseerden meer dan 7400 knorren van zeker 400 varkens om meer te weten te komen over het welzijn van de dieren. De laatste jaren gaat meer aan dacht naar dierenwelzijn. Daarom doken onderzoekers uit onder meer Denemarken en Tsjechië in de geluiden die varkens produce ren. Aan de hand van algoritmen willen ze een app maken die boe ren kunnen gebruiken om het welzijn van de dieren te meten. Van geboorte tot aan slacht; de wetenschappers analyseerden het geknor van varkens in uiteenlo pende situaties. Wat blijkt? Niet alleen de hoogte van een knor, maar ook de duur zegt iets over hoe een varken zich voelt. Een var ken dat kort knort, zit bijvoorbeeld lekker in zijn vel. Als hun knor van hoog naar laag gaat, is dat ook een goed teken. Dieren die juist een hoog geluid produceren, voelen zich gestresst. Zogen Ook keken de onderzoekers naar de situatie van de dieren. Varkens die zoogden of die met hun fami lie werden herenigd, waren blij. Gingen ze naar de slacht of kregen de dieren ruzie, dan ontstonden er negatieve emoties. Hans Donkers, secretaris van de Vereniging Biologische Varkens houders, weet als geen ander hoe de dieren zich gedragen. ,,Een korte knor is dikwijls het geluid als ze er lekker in zitten", beaamt hij. Een langgerekte gil daarente gen, dat is volgens deze ex-var- kensboer een teken dat het minder goed gaat. Ook al kan Donkers de dieren zelf goed lezen, een app kan zeker helpen, vindt hij. ,,Elk hand vat dat er komt om eerder in te grijpen als het dreigt mis te gaan, is welkom. Je probeert als boer het beste te doen voor de dieren. Hoe beter ze in hun vel zitten, hoe be ter het product ook wordt." Varkenshouder Annechien ten Have ziet een app vooral als een leuk extraatje. ,,Het lijkt me leuk om die geluiden te herkennen, maar je weet als boer ook wel of een dier oké is of niet." De knorren van haar varkens omschrijven, C Ook de duur van de knor zegt iets over hoe een varken zich voelt vindt ze lastig. Maar volgens deze varkenshouder maken haar dieren meer dan twintig verschillende geluidjes. ,,Als ik er eentje achter een oor krab, maakt die een re laxed knorretje. Als ze bang zijn, is het meer een gierend geluid. En als ze ruzie maken, klinken ze snauwerig", omschrijft Ten Have. Toch kijken varkensboeren naar meer dan alleen het geluid om te bepalen hoe de dieren het maken. ,,Ik zie het ook aan hun houding", zegt Ten Have. ,,Als hun staart bij voorbeeld in een krul is, zijn ze blij. Hangt die meer tussen hun poten, zijn ze niet blij. Ik denk dat je het varken ook altijd moet zien om te weten hoe het gaat." Vooral in de regio's waar mensen carnaval vieren, stijgt het aantal po sitieve testuitslagen. Het RIVM registreerde in de afge lopen zeven dagen 439.775 posi tieve tests, een toename van bijna 79 procent ten opzichte van de week ervoor. Toen waren er nog geen 250.000 bevestigde besmet tingen. Het aantal ziekenhuisopna mes steeg licht. In totaal belandden 1171 mensen in een ziekenhuis met corona onder de leden, tegen 1118 een week eerder. Dit zijn niet alleen mensen die vanwege de besmet ting in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, maar ook mensen met andere klachten die toevallig corona bleken te hebben. De cijfers maken geen onderscheid. Van de 1171 opgenomen mensen belandden er 82 op een intensive care, terwijl een week eerder 98 co ronapatiënten op een intensive care waren beland. Het aantal gemelde sterfgevallen daalde, van 63 naar 56. - ANP GO WOENSDAG 9 MAART 2022 - Kristel van Eijk, presentatrice Ellen van Gaaien Uden BILTHOVEN Het aantal nieuwe coronageval len neemt snel toe, na weken van daling. Dat komt door de versoepelingen van de corona- regels in de horeca, die samen vielen met carnaval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13