10 NAAR DE STEMBUS maken te hebben gehad met ver bale agressie of bedreiging en in timidatie. Dit geldt voor bijna 40 procent van de wethouders en 30 procent van de raadsleden. „Afgelopen tijd ben ik bijvoor beeld op Urk geweest, waar echt maatschappelijke onrust en ook onlusten waren. En in Almelo waar ze ook echt werk maken van de aanpak van ondermijning. (cri- ninelen die met dreiging, geweld en omkoping invloed willen heb ben op het bestuur, red.) Ik heb ook persoonlijk wethouders ge beld die te maken hadden met in timidatie en bedreiging. We moe ten het met zijn allen niet normaal gaan vinden dat bij het werk als wethouder, als burgemeester en als raadslid er bedreiging, agressie en intimidatie is. Daar moeten we ons tegen uitspreken. Meld het al tijd en doe aangifte.'' ,,De ernst is dat er sprake is van fy sieke bedreigingen, doodsbedrei gingen. Die impact is heel erg hef tig. Het gaat om dreigbrieven, in gooien van ramen van huizen, van scheldpartijen op straat, van kin deren die door volwassenen wor den aangesproken op het gedrag van hun vaders of moeders. Dat is heel erg intimiderend in een sa menleving waarin mensen zich inzetten om gewoon de goede din gen te doen.'' ,,Als een burgemeester, wethouder GEMEENTERAAD Burgemeestersdochter Hanke Bruins Slot was een jaar of 13 toen thuis de telefoon ging. Ze was alleen thuis. ,,Een hele boze meneer aan de lijn dreigde zijn vrachtwagen bij ons in de pui van de woning te rijden. Daarbij heb ik als enige antwoord gegeven: mijn vader en moeder zijn op dit moment niet thuis, kunt u over anderhalf uur terug bellen? Die vrachtwagen is er ge lukkig niet gekomen. Dat tele foontje en de dreiging staan me nog scherp voor de geest.'' Als puber kreeg Bruins Slot be gin jaren 90 aan de keukentafel soms mee wat er speelde aan agressie in de richting van lokale bestuurders. Bedreiging, intimida tie en agressie zijn van alle tijden. Het speelt nu op grotere schaal. Dat motiveert haar als de huidige minister van Binnenlandse Zaken dan ook extra om zich in te zetten voor de veiligheid van de lokale politieke ambtsdragers. Het kabi net trekt daarom 100 miljoen euro uit voor betere beveiliging van burgemeesters, wethouders en raadsleden. Haar 'meisjesdroom' Een hele boze meneer aan de lijn dreigde zijn vrachtwagen bij ons in de pui van de woning te rijden CDA-minister van Binnenlandse Zaken, Hanke Bruins Slot, vindt dat lokale politici onbedreigd hun werk moeten kunnen doen. Volgens haar moeten Nederlanders juist nu gaan stemmen. was het leger ingaan. Ze ging eerst rechten studeren, maar als twinti ger besloot ze toch de stap te zet ten. Ze werd pelotonscomman dant van een detachement pant serhouwitsers - het zwaarste ge schut van de landmacht - en ging op missie naar Afghanistan. Aarzelt. „Tijdens mijn uitzending in Afghanistan in Uruzgan heb ik gezien wat het doet met een sa menleving. Dat kinderen geen toekomst meer hebben, de over heid niet meer te vertrouwen is en er geen gezondheidszorg was. Ik realiseer me ook hoe heftig het is voor de militairen aan het front en hun gezinnen. Zij vragen zich af; wat gebeurt er met mijn man? Ik vind het belangrijk dat wij steun bieden.'' ondersteunen en ervoor te zorgen dat de vrede zo snel mogelijk te rugkomt.'' ,,Ik besef nu echt dat we in een vrij land leven. Waarbij we met elkaar de mogelijkheid hebben om onze stem uit te brengen. De mensen die jij kiest komen uiteindelijk in de gemeenteraad. Die raadsleden gaan op basis van jouw stem bepa len hoe de wijken eruit zien, waar nieuwe wegen worden aangelegd. Met de verschrikkelijke, afschu welijke gebeurtenissen in Oekra- ine is duidelijk dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. De kiezer is de basis van een democratie. Je stem kan echt verschil maken. Als mi nister van Binnenlandse Zaken kan ik niet anders wensen dan dat de opkomst zo hoog moge lijk is." ,,Ik herken de technisch militaire begrippen uit mijn opleiding. Ik weet wat voor effecten dat materi eel kan veroorzaken. En in mijn verantwoordelijkheid voor de in lichtingendienst AIVD is het pret tig dat ik ervaring heb als militair. Die rugzak gebruik ik zo goed mo gelijk om ervoor te zorgen dat we als Nederland met elkaar het juiste doen. Om de mensen die naar Ne derland komen op te vangen en te WOENSDAG 9 MAART 2022 GO 'Impact bedreigingen heel U hebt een aantal wethouders zelf gebeld, kunt u ons meenemen wat de ernst is? Wat grijpt u het meeste aan? BEMMEL 2018 DEURNE 2020 Een man was bewust met zijn auto ingereden op Wethouder Marinus Biemans werd tijdens HAARLEM 2018 EN 2019 het gemeentehuis van Lingewaard in Bemmel. Er een commissievergadering bedreigd door Burgemeester Jos Wienen van Haarlem werd zo ernstig be- ontstond brand, de bestuurder overleed. foto anp een gefrustreerde ondernemer. foto videostill dreigd, dat hij forse beveiliging nodig had. Mogelijk hadden de G HELMOND 2010 Fons Jacobs werd in 2010 als burge meester van Hel mond ernstig be dreigd. Hij moest zelfs met zijn vrouw tijdelijk het land ver laten om onder te duiken. Volgens de gemeente had dit verband met drugs- geweld in Helmond en Eindhoven. Jan Hoedeman Marcia Nieuwenhuis Den Haag - Hanke Bruins Slot U bent veteraan. Kriebelt het als u ziet wat er in Oekraïne gebeurt? Ruim 65 procent van de bur gemeesters geeft aan te G Hanke Bruins Slot, minister van Binnenlandse Zaken. foto anp Volgende week zijn de gemeente raadsverkiezingen. Moeten we dat als een democratische plicht zien, stemmen terwijl een ander land in Europa onder de voet wordt gelopen? In het kabinet bent u de enige die actief in het leger diende, kijkt u daardoor anders naar de oorlog in Oekraïne?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10