9 Vanaf 12 jaar booster mogelijk Charles gaf broer geld voor regeling Kortgeding om halen Afghanen INTERVIEW OP VROUWENDAG WORDT MANNEN EEN SPIEGEL VOORGEHOUDEN pen, hoe dat nou zit met vrou- iets structureels dus. Dr. Kaouthar Darmoni stond af gelopen weekend op de Dam. De di recteur van ken nisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis Atria danste, zwaaide met een pro testbord en stond zij aan zij met andere vrouwen en man nen, onder wie haar zoon. In haar geboorteland Tunesië maakte haar oma deel uit van een harem. Darmoni (1968) droomde er van te studeren aan de Sorbonne in Frankrijk, te werken om de positie van vrouwen te verbeteren. Ze slaagde erin haar dromen waar te maken. Met haar doctors graad zou je zeggen dat ze het levende bewijs is van voltooide vrouwenemancipatie. En nu zegt ze: „Nederlanders, jullie hebben een probleem.'' Want Darmoni ziet dat zij net als andere vrouwen zomaar slachtoffer kan worden van wat mannen doen. Van femi cide bijvoorbeeld, het feno meen dat zaterdag tijdens het protest centraal stond. Bijna wekelijks wordt een vrouw vermoord door een partner of een ex. 'Geweld in de relatio nele sfeer', wordt dat vaak ge noemd. Maar Darmoni wil dat gezegd wordt wat het is: de ultieme vorm van geweld door mannen tegen vrouwen. Zelfs in hun relaties zijn ze onveilig. Ook op de werkvloer, toont het schandaal rondom The Voice aan. Televisiemaker Tim Hofman legde bloot hoe deel neemsters daar tot prooi wer den gemaakt, van mannelijke medewerkers van het pro gramma. Waar bandleider Je roen Rietbergen erkende fout te zijn geweest, ontkent rapper en coach Ali B. verkrachtingen, maar duidelijk is: grensover schrijdend gedrag tegenover vrouwen is overal. Inmiddels buigt ook televisiebaas John de Mol zich over het fenomeen waar hij in eerste instantie maar weinig van leek te begrij pen, want waarom hadden die vrouwen niks gezegd? Hij wilde zich er graag in verdie- Door het schandaal rond The Voiceis zelfs John de Mol ervan doordrongen: vrouwen hebben écht te maken met onveiligheid. „Nederlanders, jullie hebben een probleem.'' wen en schaamte om naar vo ren te stappen. Dat doet lijken alsof op deze Internationale Vrouwendag hét moment is aangebroken voor verandering. Maar Darmoni waarschuwt: we heb ben nog een lange weg te gaan. Ze veroordeelt hoe we er - ze ker in Nederland - voor staan. ,,Ook rondom The Voice noe men we in Nederland het beestje niet bij de naam. Grensoverschrijdend gedrag, wat is dat? En gender- gerelateerd geweld? Het gaat om mannen die de grenzen van vrouwen overschrijden. Geweld van mannen tegen vrouwen. Wij houden van mannen, maar zij hebben een probleem.'' En vrouwen daar door ook. Emoties „Terwijl vrouwen er veel aan hebben gedaan om hun man nelijke kant te ontwikkelen - ook een manier om te overle ven in een masculiene cultuur - gebeurt dat andersom niet. Daarom weten mannen niet hoe ze om moeten gaan met hun emoties, hun verdriet en hun lusten.'' Het zijn vooral mannen die zelfmoord plegen. Het zijn vooral mannen die via agressie omgaan met afwij zing. Wil een vrouw geen seks, dan nemen ze seks. Wil ze geen relatie, dan wordt ze doodgemaakt. Natuurlijk, het zijn uitwassen, maar het is dus ook een wekelijkse reali teit, als het om femicide gaat. Net als verkrachting: een op de acht vrouwen wordt er slachtoffer van, meldt fonds slachtofferhulp. Geen incidenten, wel Nederland presteert slecht in het aanpakken van de proble men van vrouwen. ,,Als het gaat om femicidecijfers staan we op de derde plek in Europa. Dat terwijl we een van de rijk ste landen van de wereld zijn. Dan wordt er naar mijn ge boorteland Tunesië en de isla mitische cultuur gekeken alsof die achterlijk zijn. Maar daar leren meisjes wel al: als je te gen je zin wordt aangeraakt door een man, dan sla je van je af en begin je te schreeuwen. Nederland is het vijfde land waarin ik woon en ik ben geschrokken van de manier waarop de problemen van vrouwen worden genegeerd. In Frankrijk en Spanje gaan vrou wen massaal de straat op tegen femicide, maar in Nederland heeft het geen prioriteit." Natuurlijk weet ze dat door het schandaal rondom The Voice in bedrijven bezorgde mailtjes van leidinggevenden worden verstuurd, die zich af vragen of ook in hun bedrijf grenzen worden overschreden. ,,Er wordt zo weer wat van vrouwen gevraagd, dat zij naar voren stappen met hun kwets baarheid. Iets wat mannen niet doen. Toen ik in Zwitserland werkte, droeg een ceo een pruik om te verhullen dat hij chemokuren kreeg tegen kan ker. Toen hij na het werk bij mij in huilen uitbarstte vroeg ik hem: 'Maxime, waarom doe je dit? Ben je bang ontslagen te worden? Maar nee, niemand mocht hem zielig vinden. Nie mand mocht zijn kwetsbaar heid zien. Als mannen emoties tonen, degraderen ze, naar het niveau van een vrouw. Als vrouwen mannelijk gedrag vertonen, wordt dat als een te ken van kracht gezien.'' Uitgelachen Dat zit er al vroeg in. Uit een onderzoek van Lego bleek onlangs dat maar liefst 72 pro cent van de jongens vreest te worden uitgelachen als ze met meisjesspeelgoed spelen, ter wijl 42 procent van de meisjes vreest dat hoon ze ten deel valt als ze jongensspeelgoed op pakken. ,,Een jongen die met een pop speelt staat laag in aanzien, is een mietje. Een meisje dat met lego speelt is stoer, promoveert omdat ze zich mannelijker gedraagt. Gif tige mannelijkheid, stereoty pes die al zo vroeg worden op gelegd, ook door ouders zelf, dat is waar we over moeten praten. Zorgzaamheid, empathie en het zoeken van verbinding zijn ook eigenschappen die man nen mogen hebben. Kwetsbaarheid hoeft niet met woede verbloemd te worden. Op deze Vrou wendag moet het om de rol van de mannen in de levens van vrouwen gaan." GO DINSDAG 8 MAART 2022 DEN HAAG Jongeren vanaf 12 jaar mo gen vanaf nu een boosterprik tegen het coronavirus halen bij de GGD. Voor de aanvul lende prik kan telefonisch een afspraak worden ge maakt. Voor de boosters wordt het coronavaccin van Pfizer/BioNTech gebruikt. Dat is veilig en effectief bevonden door deskundigen van het Europees Geneesmiddelen bureau (EMA). Volgens de overheid is het belangrijk dat jongeren 'een weloverwogen keuze maken'. Wie een af spraak maakt op het nummer 0800-7070 krijgt een GGD- medewerker aan de lijn die daar specifiek naar vraagt. LONDEN Prins Charles heeft volgens de Daily Mail geld geleend aan zijn broer Andrew zodat hij de schikking in zijn rechts zaak kan betalen. De Britse tabloid kreeg documenten in handen waarin zou staan dat Charles omgerekend zo'n 8,5 miljoen euro uittrekt voor zijn broer. In februari schikte prins Andrew met aanklaag ster Virginia Giuffre voor circa 14 miljoen euro. De hertog van York zou haar jaren gele den meerdere keren hebben misbruikt toen ze nog minder jarig was. De rest van het bedrag kreeg Andrew van zijn moeder, koningin Elizabeth. DEN HAAG Twee mannen die in Afghani stan voor Nederlandse jour nalisten werkten, eisen dat de Nederlandse overheid hen naar Nederland haalt. ,,Ze hebben hier het volste recht op. Het is gewoon onwil van de staat'', betoogde hun ad vocaat gisteren tijdens een kortgeding bij de rechtbank in Den Haag. Het tweetal is ge vlucht toen de taliban de macht overnamen en zit mo menteel in Pakistan. Volgens de advocaat van de overheid hield een evacuatieverplich ting op zodra Nederland op 26 augustus vorig jaar Afgha nistan verliet. Ook was duide lijk dat niet iedereen weg kon. Carla van der Wal Amsterdam 'Man moet naar zichzelf kijken' F Kaouthar Darmoni: „Van daag moet het om de rol van mannen in de levens van vrouwen gaan.'' foto dingena mol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9