Trouwambtenaar gemeente was niet bevoegd om huwelijk af te sluiten 8 Thamara (45) en Jurgen (57) uit Etten-Leur hebben wel heel kort kunnen genieten van het idee een getrouwd stel te zijn. Twee dagen na de bruiloft blijkt hun huwelijk ongeldig. Jurgen en Tha- mara zitten nog volop in hun bruilofts- roes als een medewerker van de gemeente ze opbelt met een ontnuchterende mededeling: de ambtenaar die het huwelijk voltrok, bleek uitsluitend te zijn beëdigd voor de zaterdag. En niet voor de zondag, de dag waarop de ceremonie plaatsvond. Dat was afgelopen zo mer. ,,Dan denk je: dit los sen we snel even op'', zegt Thamara. Maar nee. Van een ongeldig huwelijk kom je zo maar niet af. Een echtpaar zijn Thamara Puts en Jurgen van Laar hoven intussen nog steeds niet. En daar balen ze van. ,,Dit hoeft toch allemaal niet zo ingewikkeld te zijn?'' Jurgen en Thamara ken nen elkaar al elf jaar. Ze zouden in 2020 al trouwen, maar dat ging niet door vanwege co rona. Op zaterdag 3 juli 2021 is het dan zover, met de zondag erna een feest. Liefst waren ze ook op zon dag getrouwd, maar dat mag niet in Et- ten-Leur. Ze vinden een goede kennis be reid het huwelijk op zaterdag als buitenge woon ambtenaar van de burgerlijke stand te voltrekken. Hij doet dat vaker en wordt beëdigd door de rechtbank, zoals het hoort. De kinderen van Thamara en Jurgen zullen getuigen. Niets staat een feestelijk weekend in de weg. Tot een van de getuigen zich op de bewuste zater dagochtend in allerijl moet laten testen op corona. De uitslag komt pas de vol gende dag. ,,We konden geen risico nemen'', zegt Thamara. ,,We hebben onze trouwambtenaar ge beld en die zei: 'Het komt goed. We doen het gewoon op zondag'. Ons maakte dat niet uit. We dachten: we gaan gewoon trouwen. En we wisten ook niet an ders dan dat de trouwamb tenaar in de positie was om dit met de gemeente af te stemmen.'' Het wordt een topdag. De gemeen tebode, ingelicht over de verplaatsing van de huwelijksdatum, komt keurig op zondag de trouwakte halen. ,,We hadden geen moment het idee dat er iets mis was.'' Huwelijksreis Ze zouden op huwelijksreis naar Cu rasao, maar vanwege corona zit dat er niet in. Het wordt Zeeland, een huisje bij de Brouwersdam. En als ze daar op de veranda rustig zitten te genieten van een drankje, tevreden terugdenkend aan die mooie dag, gaat de telefoon. ,,Een medewerker van de gemeente aan de lijn. Hij moest tot zijn grote spijt melden dat ons huwelijk ongeldig is.'' Ze hebben dan nog geen idee wat er precies mis is. Op 14 juli moeten ze bij burge meester Miranda de Vries verschij nen. Die vertelt wat er aan de hand is: de bijzonder ambtenaar van de bur gerlijke stand was uitsluitend beë digd voor de huwelijksvoltrekking op zaterdag 3 juli om 16.00 uur. Niet voor de dag erna. Het huwelijk is dus voltrokken ten overstaan van een onbevoegd iemand. Wat nu? ,,Bij de gemeente wisten ze niet wat ze ermee aan moesten'', zegt Thamara. Jurgen: ,,Wij dachten: we lossen dit snel op. We roepen de kin deren bij elkaar en ondertekenen de zaak opnieuw. De burgemeester zei We hadden geen moment het idee dat er iets mis was het heel vervelend te vinden, maar het eerst helemaal te willen uitzoe ken. Ze zei: ik bel jullie persoonlijk op, het komt goed. Daarna hebben we haar nooit meer gesproken.'' Thamara en Jurgen weten niet of ze om de hele situatie moeten lachen of huilen. Terwijl ze hun verhaal doen, in hun sieradensmederij in Etten-Leur, noemt Jurgen Thamara met regelmaat 'mijn vrouw'. Officieel klopt het niet, maar ze voelen het wel zo. Toevallig is het trouwalbum net afgeleverd. Prachtig afgewerkt in een met fluweel beklede doos. Trots laat Thamara de foto's zien. ,,Je kunt zeggen: het ziet er mooi uit, wat maakt het allemaal uit. Maar toch zit er een smet op.'' Wat ze niet weten, is dat de burgemeester het Openbaar Ministerie in schakelt. Om te kijken wat er moet gebeuren, aldus de gemeente, want een verge lijkbare zaak is er niet. De trouwambtenaar wordt zelfs gehoord op het poli tiebureau. In oktober krij gen ze een dik pakket thuisbezorgd: stukken die horen bij een rechtszaak. ,,We dachten: waar gaat dit over? We houden van el kaar, willen ons leven sa men delen, meer is het niet. Wij hebben geen en kel ander belang. En het is niet onze fout.'' In de tus sentijd is de (ongeldige) huwelijksakte wel inge schreven in de gemeente lijke systemen, waardoor de Belastingdienst, pen sioenverzekeraars en andere instellingen de ge gevens gewoon overne men. Nieuwe poging Op 28 december geeft de rechter de ambtenaar van de burgerlijke stand op dracht de huwelijksakte door te halen, zoals dat heet. De gemeente zegt de gang van zaken te betreu ren 'voor alle betrokke nen'. ,,Fouten in huwe lijksakten kunnen aan zienlijke financiële en juri dische gevolgen hebben. Bijvoorbeeld bij overlijden of echtscheiding'', legt woordvoerder Carolien van Peer uit. Op 17 mei aanstaande doen Thamara en Jurgen een nieuwe poging. Zelfde ambtenaar (als dat mag), iets minder genodigden. Eerder kan niet, want for meel is er nog tot 28 maart beroep mogelijk tegen de uitspraak van de rechter. Daarna heeft de gemeente nog een maandje nodig om de akte uit alle systemen te halen. Als dat is gebeurd, kunnen Thamara en Jur- gen formeel een nieuwe huwelijksaanvraag doen. En daarbij hopen ze op wat financiële tegemoet koming van de gemeente Etten-Leur, maar dat zit er amper in. ,,We krijgen 500 euro en mogen gratis opnieuw trouwen'', zegt Jurgen. ,,Dus die 300 euro hoeven we niet te betalen. Maar dat is natuurlijk gek, want de eerste keer zijn we hele maal niet getrouwd en hebben we toch betaald. Kijk, het gaat ons niet om het geld. We willen alleen dat het netjes wordt afgehandeld. Etten-Leur ziet de financiële tegemoetkoming als een vorm van 'coulance' en zegt het aanstaande echtpaar hiermee een nette oplos sing te willen bieden. Thamara: ,,We zijn niet materialistisch en hou den van een feestje. Dus dat gaat gewoon door. We gaan hoe dan ook trouwen.'' DINSDAG 8 MAART 2022 GO L; 5?} Na twee dagen blijken Thamara en Jurgen toch niet getrouwd Ariën Prins Etten-Leur - Jurgen en Thamara G Thamara en Jurgen. FOTO'S PETER VAN TRIJEN PIX4PROFS, JULIA HUIKESHOVEN JAMANBROERSHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8