m c Verzet tegen delen vertrouwelijke informatie over Oekraïne 7 RUSLAND De Tweede Kamer zit in haar maag met de aanwezigheid van pro-Poetin-politici van Forum voor Democratie. Aanleiding is de Russische inval in Oekraïne en het delen van vertrouwelijke informatie in verschillende Kamercom missies. Uit een inventarisatie van deze krant blijkt dat Kamerleden steeds meer ongemak voelen bij pro-Rus sische politici zoals Forum voor Democratie-leider Thierry Bau- det. Een Kamerlid dat niet met naam genoemd wil worden, zegt: ,,Het heeft absolute topprioriteit om Forum voor Democratie weg te houden bij overleg waarin gevoe lige informatie wordt gedeeld die Rusland raakt. De PVV heeft het voordeel van de twijfel.'' VVD-Kamerlid Ruben Brekel- mans deelt de zorg, volgens hem 'gaan alle alarmbellen af voor het geven van vertrouwelijke informa tie aan Forum voor Democratie. Partijleider Thierry Baudet schokte de Kamer met zijn pro-Russische houding, zelfs na de inval van Rus land in Oekraïne. Maar VVD'er Brekelmans schetst meteen de moeilijkheid van een uitsluiting: ,,Het standpunt van Fo rum is verderfelijk en weerzinwek kend. Het is een dilemma, want het is ook een democratisch recht. Dat soort banden moet wel eerst zijn vastgesteld.'' Hier komt onderzoek naar, nadat GroenLinks-leider Jesse Klaver succesvol een motie in diende om Russische financiering te onderzoeken van Nederlandse politieke partijen. De GroenLinks-leider vindt dat pro-Russische partijen zoals PVV en FvD sowieso géén toegang meer moeten krijgen tot vertrouwelijke informatie. ,,We moeten ons niet alleen beschermen tegen de Rus sen, maar ook tegen de inmenging hier in Nederland.'' Vorige week schreef Klaver Kamervoorzitter Vera Bergkamp een briefwaarin hij wil dat ze onderzoekt of 'fracties die in de Kamer meegaan in de re toriek van de agressor Poetin, al dan niet tijdelijk worden uitgesloten van toegang tot deze informatie'. Retoriek D66-Kamerlid Joost Sneller vindt dat je wel 'een smoking gun' moet hebben om iemand uit te sluiten van vertrouwelijk overleg. ,,Mee- gaan in de retoriek van Poetin, zoals Klaver zegt, hoort daar niet bij. Maar wel als hij niet onafhankelijk zijn Kamerlidmaatschap vervult, of vertrouwelijke informatie lekt, dan heb je een grond om iemand uit te sluiten.'' In het verleden was er vooral angst dat de Communistische Par tij Nederland niet met staatsgehei men te vertrouwen was. De CPN-fractie werd uitgesloten van de commissievergaderingen Bui tenlandse Zaken toen Tsjechoslo- wakije een communistische om wenteling had. Na de verkiezingen van 1948 werd het CPN-Kamerle- C In het verleden was er vooral angst dat de Communistische Partij Nederland niet was te vertrouwen met staatsgeheimen den verboden om lid te worden van de Kamercommissies Indische Za ken, Handelspolitiek, Civiele Ver dediging, Oorlog en Marine en Kernenergie. Eind december is de partij van Thierry Baudet ook al eens buiten spel gezet. Het kabinet lichtte in het diepste geheim alle fractievoorzit ters in de Tweede Kamer in over de voorgenomen aanschaf van het schilderijDe vaandeldrager van Rembrandt. Alleen één van hen kreeg geen telefoontje: Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet. De minister was bang dat Forum het zou laten uitlekken. Vorige week was er een opvallend mo ment toen minister van Defensie Kajsa Ollongren zei dat ze informa tie over wapenleveranties vanaf nu 'geserreerd' zou delen. Ze kondigde aan dat nieuws over wapenleveran ties aan Oekraïne niet meer publie kelijk gedeeld zal worden, nu de oorlog met Rusland een feit is. Vertrouwelijk Kort daarop wandelde ze naar het parlement om de Kamer - maar niet iedereen - vertrouwelijk op de hoogte te brengen, zo lijkt het. De Kamercommissie Defensie wist van niets, blijkt na een inventarisa tie van deze krant. Ondertussen lie pen er in het Kamergebouw men sen rond die gelinkt kunnen wor den aan de Commissie Inlichtin gen- en Veiligheidsdiensten (CIVD). In die zogenoemde 'com missie stiekem' worden in de regel staatsgeheimen gedeeld. Niet alleen Ollongren was er, ook minister Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken en de voorzit ter van die commissie, Sophie Her mans (VVD), werden gesignaleerd. Die commissie telt slechts vier le den: de fractievoorzitters van VVD, D66, CDA en PVV. Doordat die route wordt bewan deld heeft Forum voor Democratie ook geen toegang tot de informatie. Een ingewijde beschrijft dat die commissie stiekem wordt gebruikt 'voor operaties die niet openbaar kunnen worden gemaakt', en dat 'bijvoorbeeld wapenleveranties aan Oekraïne' daar ook onder kunnen vallen. Weer een ander suggereert dat deze samenkomst van de com missie 'echt niets' met het ongemak over FvD te maken had. Niet alleen in de commissie stie kem wordt vertrouwelijke informa tie gedeeld, maar soms ook in de commissie Defensie. ,,Dan gaat het om technisch hoogwaardige wa pens. Maar ook over de kwetsbaar heid van het Nederlandse cyberdo mein" zegt een Kamerlid. Commissie stiekem Voormalig minister van Defensie Eimert van Middelkoop signaleert de lastige situatie tond de informa tieverstrekking. De ex-bewinds man van de ChristenUnie plaatst grote vraagtekens bij het delen van staatsgeheimen in de commissie stiekem. ,,Daar is die commissie niet voor bedoeld. Als die inlichtingendien sten moeten inbreken of taps zet ten, dan wordt dat daar gedeeld. Wapenleveranties horen niet in die commissie thuis.'' Zijn opvolger, oud-minister van Defensie Hans Hillen (CDA), zit daar pragmati scher in. ,,Ons land is ook niet be doeld om oorlog te voeren. Ik zou het wél in de commissie stiekem doen.'' Kort nieuws GO DINSDAG 8 MAART 2022 Poetin-fan Baudet zet parlement voor het blok Jan Hoedeman Marcia Nieuwenhuis Den Haag Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet stuit in de Kamer op wantrouwen. foto phil nijhuis Het Prinses Maxima Centrum voor kinderonco- logie in Utrecht gaat hel pen bij de behandeling van Oekraïense kinderen met kanker. Deze week worden de eerste kinderen al in het centrum verwacht voor de voortzetting van hun be handeling, nu door de oor log in Oekraïne een acute noodsituatie is ontstaan. Ruim 1,73 miljoen men sen zijn Oekraïne ontvlucht sinds Rusland aanviel. Dat meldt VN-vluchtelingenor- ganisatie UNHCR. Dat zijn er zo'n 200.000 meer in een etmaal. Het leeuwen deel vluchtte naar Polen. Daar zijn inmiddels meer dan 1 miljoen mensen gear riveerd uit het buurland. Ook buurlanden als Hon garije, Roemenië, Slowakije en Moldavië hebben veel vluchtelingen ontvangen. Rusland heeft de eerste boetes opgelegd voor ver meend nepnieuws over het leger, op basis van een wet die het parlement in Mos kou vorige week aannam. Die voorziet in boetes en celstraffen tot vijftien jaar, reden voor tal van wes terse media om hun ver slaggevers uit het land te rug te halen. De Russische regering verbiedt media de actie in het buurland aan te duiden als invasie of oorlog. Nederland steunt een eventueel verzoek van Finland om lid te worden van de Navo. ,,We staan er er zeer voor open", zei mi nister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken giste ren tijdens een bezoek aan Finland. Door de Russische invasie in Oekraïne is de houding in Finland omge slagen. Helsinki heeft de zijde van Kiev gekozen. Zeker 406 burgers zijn volgens de Verenigde Naties om het leven geko men door de oorlog in Oe kraïne. Onder hen zijn 27 kinderen, 801 mensen zijn gewond geraakt. Het VN-mensenrechtenkantoor denkt dat het aantal slacht offers in werkelijkheid veel hoger is. Rusland heeft Neder land en tientallen andere landen als 'onvriendelijk' bestempeld, melden Russi sche persbureaus. Deals met bedrijven en individuen uit deze landen moeten voortaan worden goedge keurd door een speciale commissie. Op de lijst staan onder meer alle EU-landen, de Verenigde Staten en het Verenigd Ko ninkrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7