Bewoners Oude Spoorbaan: Geef ons een stoep! 7 Kerkjes en podia in West-Zeeuws-Vlaanderen staan te trappelen Na lang wachten komt West- Zeeuws-Vlaanderen cultureel weer tot leven met muziek, tentoonstellingen en poëzie. Het komt als geroepen. Eindelijk weer leven in de kerk. Kerken en dorpshuizen stromen vanaf ko mend weekend weer vol na de gedwongen coronapauze. De Grote Kerk in Groede had afgelo pen weekend al de primeur, met een klassiek concert van violiste Tosca Opdam en pianist Victor Stanieslavsky. ,,Er waren veertig mensen. Dit duo stond een dag la ter in het Concertgebouw in Am sterdam, dus het was niet zomaar een concert", vertelt Thijs Soeting, voorzitter van de stichting Grote Kerk Groede. Het kerkje kan de in komsten goed gebruiken. ,,De lockdown was voor ons rampza lig." De stichting houdt de cultu rele evenementen om het onder houd van het gebouw te kunnen betalen. En dat is best lastig, geeft Soeting aan. ,,Het mag ons niks kosten, maar het moet wel iets op brengen. We moeten het vooral van de baromzet hebben." En die droogde door corona vrijwel op. ,,Er zijn vorig jaar nul bruiloften doorgegaan en er waren nauwe lijks begrafenissen. Dat scheelt ons een paar duizend euro." Gasprijzen Geld dat de Grote Kerk niet kan missen. Het onderhoud kost ge middeld 20.000 euro per jaar. ,,Een angstaanjagend bedrag. Dat beta len we niet jaarlijks, maar als er iets moet gebeuren, kost het altijd veel geld." Het Rijk helpt een handje en ook de gemeente Sluis is het kerkje, maar ook dorpshuizen, tegemoet gekomen. Maar er ligt een nieuwe kostenpost op de loer: de stijgende gasprijzen. ,,De kerk is niet zomaar verwarmd. Het kost ons 100 euro per keer." Soeting is dan ook blij dat het cultureel seizoen weer op gang komt en waarschijnlijk weinig last van corona zal ondervinden. Het nieuwe seizoen van Groede Live zal ongetwijfeld geld in het laatje brengen. Dat wordt zaterdag 26 maart afgetrapt met een optreden van JW Roy. Een van de hoogte punten moet het weekend van 4 en 5 juni worden. Dan staat het Hoogtij Festival op het pro gramma, een nieuw klassiek mu ziekfestival. Ook in Waterlandkerkje zijn ze verheugd dat er weer leven in de brouwerij komt. ,,In februari heb ben we nog een concert met QR- code en 1,5 meter afstand gehad. Dat vormde geen probleem, maar we zijn blij dat we weer volle bak kunnen beginnen", zegt Mieke Haartsen, secretaris van het kerkje. De lockdown was voor ons rampzalig De inkomsten waren de laatste tijd 'treurig'. ,,Dat we op een derde ca paciteit moesten draaien, was een kostelijke zaak. Er mochten maar 35, veertig mensen binnen." Zondag speelt celliste Hanneke Rouw om 14.30 uur in het kerkje. Entree kost een tientje. Haartsen merkt dat de belangstelling niet zo als vroeger is. ,,We trekken vooral een ouder publiek en dat is nog huiverig. We hopen dat ze snel weer durven." Er is dit weekend op cultureel gebied meer te beleven. Pianist Marc Erkens geeft zaterdag in d'Ouwe Kerke in Retranchement vanaf 18.00 uur een lezing over de Matthaus Passion. Het kerkje is tij dens de lockdown omgebouwd tot dorpshuis. Daardoor heeft stich ting d'Ouwe Kerke relatief weinig last van corona gehad. ,,We kon den ons volledig op de bouw con centreren", zegt secretaris Peter de Koning. „Natuurlijk hebben we inkomsten gemist, maar het is voor ons geen broodwinning." Zondag opent de kerk in Sint Anna ter Muiden voor de poëzie- voorstelling Ik worstel en kom bo ven. Vanafjuni staan in Cadzand de zomerexposities op het pro gramma. Robbie van Overmeeren en Ko Bakker van wijkcomité De Statie nodigden wethouder Jurgen Ver- vaet van de gemeente Terneuzen eens uit om met eigen ogen te zien dat er iets niet klopt. In opdracht van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen maken mede werkers van KWS Infra de weg klaar voor gebruik. Het wordt dé toegangsweg tot de nieuwe wijk, in de volksmond al jaren Plan Buiten weg. Dat plan is nog lang niet klaar; er komen nog veel meer huizen bij. ,,Straks wonen hier meer dan tach tig families. Nu al wonen er veel ge zinnen met jonge kinderen. Die moeten veilig kunnen buitenspe len. Maar dat is op sommige plek ken onmogelijk. Zoals het er trou wens ook voor mensen met een rol- lator of wandelstok niet veiliger op wordt", zegt Van Overmeeren. Over de rijbaan Twee weken geleden begon het werk aan de straat, 25 maart moet het klaar zijn. In de tussentijd ho pen Van Overmeeren en Bakker na- mens de bewoners nog iets te be werkstelligen: een stuk stoep. Wie de wijk in wil, moet nu een stukje over de rijbaan lopen. In het eerste deel van de Oude Spoorbaan moet aan beide kanten een trottoir ko men, vinden de bewoners. Dat dit passen en meten wordt, zien ze wel in. Maar dat kan ook een voordeel met zich meebrengen. Het kan au tomobilisten dwingen om langza mer te rijden. Ook verkeersdrem pels, bij de Pachtershofen de kruis punten Oude Spoorbaan-Ingelan denlaan en Oude Spoorbaan-Wa terschapslaan kunnen helpen. Het stuk trottoir stond ooit inge tekend, maar sneuvelde omdat er met een aantal omwonenden van Met twee trottoirs wordt de weg heel smal de Oudeweg en Buitenweg geen overeenkomst kwam over gron daankoop. Van Overmeeren, Bak ker en ook wethouder Vervaet laten dat maar rusten. Vervaet vindt dat de bewoners een punt hebben. ,,Maar de paniek begrijp ik niet zo goed. Bewoners lopen daar al jaren over de straat. Dat neemt niet weg dat het meer en meer een ontslui- tingsweg wordt, dus ga ik dinsdag met Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren in overleg. Tot die tijd is het werk aan de trottoirbanden op de Oude Spoorbaan stilgelegd. Want we kunnen het natuurlijk nu beter in één keer goed aanpakken.'' Vervaet houdt nog wel een slag om de arm. ,,Met twee trottoirs wordt de weg heel smal. Dat kan er toe leiden dat auto's moeite hebben om elkaar te ontwijken. Met afgere den spiegels of andere schade als gevolg. Ook daar moeten we goed naar kijken.'' VL DINSDAG 8 MAART 2022 Weer muziek na de lockdown Een steeds weer terugkerende activiteit in de kerk van Groede, stoelen plaatsen. Deze keer doet Thijs Soeting het. Hij is de voorzitter van de stichting Grote Kerk Groede. foto anne hana Bob Maes Sint Anna Ter Muiden - Thijs Soeting, voorzitter van de stichting Grote Kerk Groede Het is maar een klein stukje stoep, maar het kan een levens groot verschil maken. Want wat als er ongelukken gebeuren? Ja, dan is het te laat. En dus trekken de bewoners van de Oude Spoorbaan in Axel aan de bel. Nu kan het nog. - Jurgen Vervaet, wethouder Terneuzen - Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54