H c Boek over de luchtoorlog boven Tholen en Sint Philipsland 6 Een witgeschilderd hospitaalschip wordt beschoten ondanks de Rode Kruisvlag in de masttop. Het gebeurde op 12 oktober 1944 bij Tholen en is een van de incidenten die beschreven staan in deel vijf van de serie over de luchtoorlog boven Zeeland. staan de vrijwillige artsen en ver pleegkundigen vrolijk in de lens te kijken. ,,Enkele uren later zijn enke len van hen dood en anderen zwaar gewond. Als ik me dan voorstelde hoe het schip geraakt werd en hoe ze op Schou- wen-Duiveland terecht kwamen", zegt De Meester. „Ze gingen met een boerenkar en te voet op zoek naar een plek waar ze kon den oversteken naar Tholen. Een telefoon was er niet, er zou een bus klaar staan, maar die was er niet. Het regende continu en het was koud." Heldendaad Tijdens de zoektocht naar de ge schiedenis zijn de mannen ook ge stuit op een verhaal over een helden daad bij Steenbergen. ,,Dat klopt niet", zegt De Meester. Het verhaal gaat over een Nederlandse soldaat die met zijn geweer een bommenwerper uit de lucht heeft geschoten. „We twijfelen er niet aan dat de man ge schoten heeft, maar we weten dat het niet kan. Het vliegtuig was door Enkele uren later zijn enkelen van hen dood, anderen zwaar gewond afweergeschut getroffen. We hebben het verhaal weerlegd met Duitse rap porten." Want zo werken de mannen. Alles wordt gecontroleerd. Verslagen over gevechtshandelingen worden hele maal nageplozen. En dan gaat het niet alleen om de visie van geallieer den, ook de Duitse archieven zijn doorgespit. Veel van deze documen ten en verslagen zijn opgenomen in het boek. Schoenendoos En dan zijn de foto's er ook nog. Daarvoor zijn de auteurs vaak afhan kelijk van familiearchieven en de welbekende schoenendozen die nog ergens onder een bed staan. Ook in dit boek staan weer verschillende onbekende foto's en wat op valt zijn meerdere foto's van poserende burgers of militairen bij een kapotgeschoten vlieg tuig. Gebruikelijk in die tijd, vertellen Stoutjesdijk en De Meester. „Plaatjes voor het thuisfront." Het boek Luchtoorlog bo ven Tholen en Sint Philipsland wordt op 7 april gepresenteerd en is daarna verkrijgbaar in de boekhandel en via ww2research.nl. Aan de laatste delen over Walcheren wordt inmid dels weer gewerkt. Na maanden van speuren naar mensen, archiefdo zen op de kop zetten, urenlang lezen en feiten controleren, is het boek over de luchtoorlog boven Tholen en Sint Philipsland af. Een nieuwe mon sterklus die geklaard is door auteurs Kees Stoutjesdijk en Wim de Mees ter. En ook deze keer hebben ze weer nieuwe feiten ontdekt. ,,Dit deel gaat over Tholen en Sint Philipsland", vertellen De Meester en Stoutjesdijk. ,,Nou ja, eigenlijk is het gebied waar we over schrijven een beetje groter. Want de Duitse be voorrading liep vanaf Dordrecht over het water via de Dordtse Kil en Hol lands Diep naar beneden", zegt De Meester. Dat betekende dat Tholen, Sint Philipsland en Zijpe (bij Brui- nisse) belangrijke tussenstations wa ren voor de Duitse bevoorrading. ,,En daarom hebben we het wat bre der genomen." Verwoest huis Ook het vijfde deel is weer een om vangrijk boek geworden. Soms alleen puur feitelijke informatie over be schietingen en verliezen, maar ook veel menselijke verhalen. ,,Het ver- schil tussen pech of geluk, leven of dood is zó flinterdun", zegt Kees Stoutjesdijk. ,,Ik vind de menselijke verhalen belangrijk. Ik herinner me een foto van een helemaal verwoest huis, maar de was hangt nog aan de lijn in de tuin. Het ene moment is er niks aan de hand en het andere mo ment is alles weg." Zo'n verhaal is ook de beschieting van een sleper Amer met daarachter een hospitaalschip. Het schip was op weg naar Walcheren om gewonden op te halen, maar het haalde de eind streep niet. ,,En wat ik dan heel tref fend vond, is de foto die enkele uren voordat de beschieting begon, is ge maakt", zegt De Meester. Op de foto Ik vind de menselijke verhalen belangrijk DINSDAG 8 MAART 2022 BE - Wim de Meester, auteur Een ingekleurde foto van een militair bij een wrak. Dit soort fo to's werden vaak genomen om naar het thuisfront te sturen. FOTO'S WW2RESEARCH.NL EN PZC Melita Lanting Tholen Verpleegsters en doktoren op het hospitaalschip. - Kees Stoutjesdijk, auteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51