l Marian begon een bruidsboetiek in de garage 7 Gezocht: clubs en organisaties die naschoolse activiteiten opzetten Gezocht! Verenigingen en organisaties die naschoolse activiteiten kunnen aanbieden aan kinderen en jongeren tot 24 jaar. In de techniek, via sport of met culturele activiteiten. Met het programma BLOEI! bindt de ge meente Schou- wen-Duiveland de strijd aan met de negatieve effecten van de corona beperkingen op de jeugd. Vooral sociaal-emotioneel zijn er flinke gaten geslagen. ,,Goed in je vel zit ten, is enorm van belang. En dat heeft door corona de afgelopen ja ren een flinke deuk opgelopen", weet directeur Ewald de Keijzer van de openbare scholenkoepel Obase. Coronabeperkingen en lockdowns hebben gezorgd voor somberheid en eenzaamheid on der jeugd. Met BLOEI! denken de initia tiefnemers daar iets tegen te kun nen doen. ,,We willen het positief benaderen en kijken hoe we talen ten en gaven weer tot bloei kun nen laten komen", licht onder wijswethouder Paula Schot toe. Stress die thuis speelt Dat is hard nodig, weet De Keijzer (die ook namens de andere onder wijsorganisaties spreekt) uit de praktijk. Eenzaamheid, pestge drag, depressie, sociale angsten. Er komt nu best wat ellende boven drijven. Jonge kinderen zijn vaak nog wel flexibel, merkt hij. Maar ook zij kunnen last krijgen van stress die thuis speelt, omdat ou ders bijvoorbeeld financieel ge raakt zijn door de verplichte slui ting van hun bedrijf. ,,Daar heb ben we wel zorgen over. Wat je daar de komende tijd, of mis schien loopt dat nog wel een paar jaar door, van terug gaat zien." Middelbare scholieren worste len onder meer met het hervinden van hun schoolritme, benoemt Schot een knelpunt. ,,En in de klas heb je weer een heel andere dyna miek, waar leerlingen óók aan moeten wennen." Spannend is daarnaast het wegvallen van be perkingen als mondkapjes en de 1,5 meter, vult De Keijzer aan. ,,Ook daar hebben we nog wel wat op te lossen. Kinderen zijn eigen lijk té lang niet gewend om bij el kaar en aan elkaar te zitten. Op dat gebied is echt nog even de vraag: wat gaan we daar tegenkomen?" Met het aanbod van naschoolse activiteiten denken de betrokken partijen op sociaal gebied een slag te kunnen slaan. Kinderen en jon geren krijgen via BLOEI! de kans om hun talenten te ontdekken, zich te ontwikkelen én elkaar te ontmoeten. De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft van het Rijk, vanuit het Nationaal Programma Onderwijs, 4 ton gekregen om in oplossen van onderwijsvertragin- gen door corona te steken. De helft van dat geld wordt besteed aan na- Je wilt niet zomaar voor even aanbod creëren. We willen dit juist bestendigen schoolse activiteiten, zowel voor peuters tot 4 jaar als jeugd tot 24 jaar. Er wordt een speciale coördi nator aangesteld. Dat is een be wuste keuze, aldus Schot. De be doeling is om dit project niet houtje-touwtje op te tuigen, maar om ervoor te zorgen dat er ook op langere termijn van kan worden geprofiteerd. Het geld moet in juli 2023 be steed zijn, maar als het even kan willen gemeente en onderwijsor ganisaties de aanpak doorzetten. Het sluit goed aan bij het project Opgroeien in een kansrijke omge ving, waar de gemeente al op in zet. Schot: ,,Je wilt niet zomaar voor even aanbod creëren en daarna stopt het. We willen juist kijken hoe we dit kunnen besten digen." Een impuls In het onderwijs staan ze al veel langer te springen om zo'n na schools aanbod, zegt De Keijzer. ,,Maar het ontbrak altijd aan geld." Nu is het vooral zoeken naar par tijen die willen instappen. Dat kan gaan om verenigingen (,,Het kan voor een vereniging ook een im puls zijn") en commerciële aan bieders. Iedereen kan zich met ideeën melden. Dat geldt ook voor ouders en jongeren die aan kun nen geven waar ze behoefte aan hebben. GRIJPSKERKE Tot een paar weken geleden was die garage nog gewoon een garage. Met auto's en een werkbank. Die heb ben inmiddels plaatsgemaakt voor een heuse bruidsboetiek met tien tallen jurken, sluiers, oorbellen en andere accessoires. Marians man, zoon en oudste dochter hebben er niet zoveel mee, maar voor haar en drie andere dochters voelt het als een snoepwinkel aan huis. Marian volgde een cursus tot cou peuse. Ze verstelde tientallen kle dingstukken en ontdekte dat ze het liefste werkt met 'mooie' stoffen zoals zijde, tule, satijn en kant. Die laatste is haar favoriet. Ze kwam op het idee om zelf een bruidsboetiek te beginnen. Ze koopt de jurken nu nog in en past ze naar wens aan, maar op termijn wil ze ze ook graag zelf gaan ontwerpen. Bedrijf aan huis Tussen het idee voor een bruids boetiek en de opening zat een maand of negen. In coronatijd bleek het niet gemakkelijk om op te star ten. De meeste huwelijken konden niet doorgaan en ook trouwbeur- zen werden geannuleerd. Maar af gelopen zomer was het dan zover. Marian en twee van haar dochters reisden afnaar een beurs in Düssel- dorf en keken daar hun ogen uit. ,,Je weet niet wat j e ziet. Ik was blij dat de meiden erbij wa ren, want er was zo ont zettend veel te zien. Er zijn best wat boetieks uit Zeeland verdwenen We wisten toen helemaal zeker dat we de plannen wilden doorzetten." Omdat ze thuis meer dan genoeg ruimte heeft, koos Marian voor een bedrijf aan huis. ,,Ik werk op af spraak, dus ik kan mijn eigen tijd indelen. Bruiden kunnen hier ook 's avonds of op zaterdag terecht." De eerste klant van de familie Dekker heeft zich al gemeld. En dat was niet eens iemand uit het dorp. Marian: „Er zijn de laatste jaren best wel wat boe tieks uit Zeeland verdwenen. Hier in de omgeving kun je alleen nog terecht in Oost-Souburg, Kapelle en Krabbendijke." Nu er weer brui loften gehouden kunnen worden, hoopt Marian dat toekomstige brui den ook haar weten te vinden. Amour Omdat Marian haar boetiek niet al leen runt, kiest ze voor de naam Amour, het Franse woord voor liefde. ,,Omdat de winkel uit liefde geboren is." De stijl laat zich niet gemakkelijk omschrijven. Van 'prinsessenjurk' tot een strakker ex emplaar. Met glitters of juist ge woon een effen witte. En zit de jurk te strak bij de billen of heb je juist wat ruimte bij de cups? Marian maakt ze op maat. SD DINSDAG 8 MAART 2022 Scholen gaan coronablues te lijf Zierikzee Esme Soesman Bij de Brede School Noorderpolder (Theo Thijssen) hebben ze al wat ervaring opgedaan met naschoolse activiteiten. Ook wordt goed gekeken naar de lessen die elders (bijvoorbeeld in Borsele) zijn geleerd. foto sandra schimmelpennink - Paula Schot, wethouder Zelf trouwde Marian Dekker in 'gewoon wit'. Dat ze een passie voor bruidsjurken heeft, ont dekte ze pas later. Midden in co- ronatijd begon ze een bruids boetiek, in haar garage in Grijps- kerke. - Marian Dekker - Wendy de Jong voor video zie pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50