CZ: onrust over huisartsenpost onnodig c Schouwse politici zoeken op school naar de kiezer van de toekomst 6 Jongeren en politiek, zelden een geslaagde combinatie. Maar op het Pieter Zeeman Lyceum houdt Thomas Korporaal vol om zijn leerlingen tijdens verkiezingstijd te laten nadenken over hun stem. Nooit écht leuk wanneer je tijdens je lunchpauze op school naar een paar van die 'saaie politici' moet luisteren. Al dan niet gedwongen, toch zat de collegezaal van het Pie- ter Zeeman Lyceum in Zierikzee gisteren vol met mavo-4 leerlingen. Vijf van de negen partijen hadden de moeite genomen hun neus te la ten zien. CDA, SP, D66 en de SGP waren ook uitgenodigd, maar ze lie ten de kans op een lesje lokale poli tiek aan zich voorbij gaan. Grootste partij Onder de afwezigen lijsttrekker Robbert Lievense van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD). ,,De grootste partij hier, althans, voorlo pig dan nog", introduceert Korpo raal de eerste sprekers met een vette knipoog. Het typeert Lievense dat hij zijn huidige secondant Laurence Haack met een gelikt filmpje op pad heeft gestuurd, met een greep uit onderwerpen die specifiek over jongeren gaan. Korporaal hoort Lie vense in het filmpje vertellen dat hij (begin deze eeuw) als zeven tienjarige samen met (boerin) Ber tie Steur aan de wieg stond van de lokale partij. Een ideaal kapstokje om de discussie een beetje op gang te helpen. Want op de vraag van Haack of de leerlingen verder nog iets willen weten, blijft het ijzig stil in de collegezaal. ,,Twee jaar daarvoor had ik Rob- bert in de klas", vertelt de docent geschiedenis en maatschappijleer. ,,Ik weet nog goed dat hij toen al heel wat noten op zijn zang had; een hele uitgesproken mening over van alles en nog wat. Waar moet de politiek volgens jullie de komende jaren nou extra aandacht aan beste den?" Nog geen reactie. „Misschien over het bouwen van meer huizen", probeert hij. ,,Waar hebben we het bij geschiedenis nou over gehad? Het woningtekort is een probleem waar jullie de komende jaren zelf ook echt te maken krijgen." Het duwtje werkt. ,,Gaan jullie ook huizen bouwen?", klinkt dan de eerste vraag. Een dankbaar in- koppertje voor Haack, die kan wij zen naar de plannen voor duizend extra woningen de komende vier jaar. ,,Is daar hier wel ruimte voor", wil een ander weten. „Natuurlijk", zegt Haack. ,,Daar hebben we al goed naar gekeken voor alle plaat sen waar dat nodig is." De bouw van genoeg (betaalbare) woningen vormt ook de rode draad in het verhaal van de PvdA, Groen- Landelijk zijn er partijen die het stemrecht willen verlagen naar zestien Links, VVD en Christenunie. En dan gaat het opeens ook over de op vang van vluchtelingen. ,,Hoe kijkt de VVD daar naar, want ook vluch telingen hebben een huis nodig", mag Arianne Klompe uitleggen. ,,En zijn er dan wel genoeg huizen voor iedereen?" Een asielzoekers centrum wil de liberale partij hier niet. Voor mensen uit Oekraïne is de situatie toch weer anders, aldus Klompe. ,,Dat komt zo dichtbij." Opvang in vakantiehuizen zou vol gens haar tijdelijk kunnen, maar voor de langere termijn moet er meer gebeuren. Alleen al voor on dersteuning van kinderen die deze kant opkomen, wijst een andere leerling de politici fijntjes op die noodzaak. Korporaal is na het aanhoren van de presentaties nieuwsgierig tot welke partij zijn leerlingen zich nu het meest aangetrokken voelen. ,,Als je zou mogen stemmen, steek je hand op. LSD?" Eén hand gaat de lucht in, een tweede volgt weifelend. ,,Waarom Leefbaar", wil Korporaal van haar weten? ,,Nee, nee, ik stem niet op die partij. Sorry. Ik had nog een vraag voor de Christenunie." Ook bij de PvdA, GroenLinks en CU blijven de handen weg. ,,VVD?" Bam! zes op een rij. „Gelijk de hele Westhoek", lacht Korporaal. ,,Lan- delijk zijn er partijen die het stem recht willen verlagen naar zestien jaar. Maar als ik hier zo om me heen kijk en de betrokkenheid zie, dan weet ik het niet..." ,,Dit is pertinent niet waar. De huisartsenposten in Zeeland heb ben een aparte status, waardoor ze hogere kosten mogen hebben dan andere posten. Wel wordt er na tuurlijk naar de stijging van de kos ten gekeken, maar hier hebben we het nog nooit met ze over gehad." Volgens CZ-woordvoerder Ma- rie-José van Gardingen is de onrust die op Schouwen-Duiveland is ont- staan over de toekomst van de cen trale huisartsenpost in Zierikzee nergens op gebaseerd. De aanlei ding is een verkiezingspunt in een folder van het CDA en de uitleg die beoogd wethouder Daniël Joppe én de voorzitter Anne Marijn Kool van de eilandelijke huisartsenvereni ging daarbij vorige week gaven. Zorg in de toekomst CZ erkent wél dat in het kader van een 'toekomstbestendige huisart senzorg in Zeeland' onderzoek is gedaan naar de manier waarop die zorg het beste kan worden georga niseerd. In dat onderzoek is opge nomen dat de huisartsenpost in Zierikzee in de avond en nacht dicht kan. Dat rapport is met de huisartsen besproken en die heb ben besloten daar niks mee te doen. CZ heeft het daar verder bij gelaten, laat de zorgverzekeraar weten. Dat is ook wat Kool benadrukte in haar reactie op de signalen die bij het CDA zijn binnengekomen. In Zeeuws-Vlaanderen wordt wel een reorganisatie uitgepro beerd. Dat is niet ingegeven door bezuinigingen, maar om het tekort aan huisartsen op te vangen. De post Oostburg is weliswaar 24 uur per dag open, maar de dienst doende arts werkt 's nachts vanuit Terneuzen. DINSDAG 8 MAART 2022 SD Politiek leeft nog niet echt Docent Thomas Korporaal (links beneden) en naast hem Laurence Haack van Leefbaar Schouwen-Duiveland bij het politiek college op het Pieter Zeeman Lyceum naar aanleiding van de aankomende gemeenteraadsverkiezingen. foto sandra schimmelpennink Marcel Modde Zierikzee - Thomas Korporaal, docent ZIERIKZEE Zorgverzekeraar CZ ontkent dat de centrale huisartsenpost in Zierikzee te verstaan is gegeven dat moet worden bezuinigd op de uitgaven voor spoedeisende zorg in de avonduren en week einden. - Marcel Modde De centrale huisartsenpost in Zierikzee. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK SKiroZM*™"5 liberie Stavoor1 WfljiioigN skiland ÖtrmaTeam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49