Dao binnen 'n paor kauwen 9 c Nabestaande tien jaar later: 'Onze veerkracht doet me versteld staan' ZUIDERBUREN Op 13 maart herdenkt België het busongeval in Sierre, die dag tien jaar geleden. De plaats in Zwitserland heeft voor altijd een tragische bijklank. In een tunnel botste de Belgische bus op een betonnen muur van een noodnis. Er vielen 28 doden, onder wie 22 schoolkinderen, zij kwamen terug van een skivakantie. De meeste slachtoffers gingen naar school in het Limburgse Lom- mel en in Heverlee nabij Leuven. In de bus zaten ook Nederlandse kinde ren. Zes overleefden de ramp niet. Willem-Alexander en Maxima woonden destijds de herdenkin gen bij in Lommel en in Leuven, de hoofdstad van de provincie Vlaams-Brabant. Wat was de oorzaak van de ramp? Nog altijd gonst het van de geruchten. Er was niets aan de hand met de bus of met de weg markering in de als veilig be schouwde tunnel. Pleegde de chauffeur zelfmoord? Ging het om een hartfalen? Eind mei 2013 kwam de procureur van het Zwit serse kanton Wallis met een me dedeling. De oorzaak van het on geval was niet duidelijk, mogelijk een flauwte, misschien een onop lettendheid. Hoe dan ook, het mysterie blijft. De nabestaanden wilden aanvullend onderzoek en gingen in hoger beroep. Maar dat werd in 2015 door het Zwitserse Hooggerechtshof afgewezen. Wat in Sierre achterblijft, is vooral een herdenkingsmonument. Plankgas Journalist Douglas De Coninck bracht een jaar later een boek over de ramp uit. Deskundigen wijzen hierin toch naar zelfmoord. De buschauffeur was zwaarmoedig en slikte antidepressiva. Vanaf het moment dat hij het stuur van zijn collega overnam, gaf hij plankgas. Volgens een expert stuurde hij be wust de bus naar rechts om de muur zo vol mogelijk te raken. De weduwe van de chauffeur vindt het boek wansmakelijk. ,,Een half uur voor de ramp kreeg ik hem nog aan de lijn. Wat eten we mor gen? Kip met appelmoes, zei ik. Hij keek ernaar uit om thuis te zijn", zo sprak ze in 2017. Geen oorzaak Intussen zijn we weer vijf jaar la ter. Tv-omroep Eén begon op 2 fe bruari met de zesdelige reeks Niets gaat over. Lieven Van Gils en Ka- trien De Ruysscher zochten nabe staanden en overlevenden op. Ka- trien woont in Lommel, Lieven verloor door de ramp zijn vriend, meester Frank uit Heverlee. Niets gaat over zoekt niet naar de oor zaak, maar wil een eerbe toon brengen aan de slachtoffers. ,,Ik heb getwijfeld of we hier wel een tv-programma over moesten maken, maar het is iets heel waar devols geworden", vertelde Lieven Van Gils bij de voorstelling. Ook opvallend is het pakkende boek De appels blijven liggen en de piano is stil. Het is het verhaal van een rouwende moeder. Else van Basten Batenburg verloor met haar man Remko bij de ramp hun zoon Bart, grote broer van Luc en Roos. Haar verhaal werd opgetekend door Ingeborg Manshoven. Else vertelt over de weg die ze de voor- bije jaren heeft afgelegd. ,,Al tien jaar zoek ik naar manieren om mijn leven opnieuw uit te vinden en het lukt me steeds beter. Het is een lang proces geweest dat nooit zal stoppen, vermoed ik. Met zijn vieren leven we zo goed mogelijk in het moment. Onze veerkracht doet me versteld staan. Wie had ooit kunnen denken dat we dit rouwproces elk op onze eigen ma nier zouden kunnen doormaken, zonder elkaar te verliezen?" STREEKTAAL Binst a 'k mee de buurman in 't zonnetje even stao te pra- oten, vliegt 'r 'n kööie mee kauwen mee vee kabaol over de buurte. ,,Kauwen joengen", zegt de buurman as tie ze naokiekt, "kauwen, da's bucht. A je nie op past dan zit 'êêl je schouwe vol." En daor 'ei tie gliek in. Schuin tegenover m'n voordeure zaoten d'r een paor jaor geleejen ook 's kauwen in de schouwe. Die zitten altied en êêuwig in de schouwe ee? Nööit nie onder de pannen. Nêê, dao zitten de mus sen en op den 'oek van 't dek dao kan je sprêêuwen vinnen. Ook nie lekker 'öör. Vooral as je mee joen- gen zitten. Dan vliegen ze af en an. Mee freten nao 't nist en mee zak jes stront kommen ze vanonder de 'oekpanne nao buuten. En nao 'n paor meter vliegen, laoten ze dat zakje vallen en poefie Weer een strepe op 't dek van 'n auto die dao geparkeerd staot. Jao, da doen sprêêuwen. Mao kauwen in je schouwe, dat is wat anders ee. Wa kan je an doen? 'n Kapje over je pupe zetten. Mao dienk dan nog mao nie, dat je d'r van afbin. Bel nêê. Ze zitten net zö lange an dat iesderdraod te muggelen tot er een bitje beweging in komt. Dan gaon ze vèder tot er 'n gaotje, komt en dan begint de feêste. Van hot en her kommen ze mee takjes aange vlogen. De nistbouw is begonnen. Je zou d'r kolendamp deu kriegen, ee? Dat lees je toch dikkels in de kranten, nie waor? Kapper Vorige weeke bie da schöne weer stoengen me dus weer even wat te praoten. De rabarber stoeng op 't punt om uut te kommen. De grond begon a lekker te bleuzen. En dan is 't verleidelijk om wat mee de kapper an 't wèrk te gaon. ,,De grond is daorom nog vee te nat joeng", zegt de buurman binst a tie naor 'uus gaot. ,,Me gaon om de kost," 'öör 'k 'em nog net zeg gen. En wat doe je dan? Toch maor een paor kappen in de grond doen. Mao toch te nat, ee. Sjuust. Toen 's middags deu de polder fietsende, zag ik dat de buuzen in 't land nog 'n bitje liepen. Van dat 'elder waoter druppelende d'r uut. En ook in de slööten. Bienao nie te glööven joeng, zö prachtig 'elder. 't Dee me dienken an vroeger, toen d'r visjes in die slööten zwommen. En sallemanders en kikkervisjes. Mao noe niks van dat alles. Allêêne mao 'elder waoter. Ik zag makke lijk de bom van de slööte. En wat slierten van kröös, Ik kon noe makkelijk zien nao welke kant 't waoter ströömende. 'n Prachtig schöön gezicht. 'n Vêêrtig meter vèder lag t'r een toenke over de slööte. ,,Zeker die zwaore sturm van een paor weken geleejen nie over leefd," schiet 't deu m'n 'ööfd. As 'k even laoter terug 't durp in kom fietsen, kiek ik onwillekeurig nao de toren en zien 'k dat 'r 'n paor leien van gevlogen ziin. 'k Staon d'r even mee studie nao te kieken als d'r 'n mannetje naost me kom staon. Ik vertel 'm over die drie leien en die kiekt ook 's. "Bel nêê," zegt ie, "niks mee die leien. Da lie- kent mao zö. 't Bin 'n paor kau wen." GO DINSDAG 8 MAART 2022 De busramp van Sierre In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De ramp met een Belgische bus in een tunnel in Sierre. Zwitserland. Dominique Piedfort Sierre Info: De appels blijven liggen en de piano is stil, uitgeverij Pelck- mans, 128 bladzijden, richtprijs: 22 euro In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. 13 maart 2015: Bloemen bij het herdenkingsmonument voor het busongeluk dat in 2012 in het Zwitserse Sierre plaatsvond. foto belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41