Huurder is niet zomaar uit huis te zetten Domburgse scholieren kiezen voor een daklozenopvang, maar niet voor skatebaan' 7 c Snel internet De inwoners van Zoutelande gaan ook het tijdperk van snel internet tegemoet. Delta Fiber is begonnen met het aanleg gen van glasvezel. Het bedrijf hoopt dat eind april heel het dorp dan aangesloten kan worden. Na Zoutelande zijn Koudekerke, Oostkapelle, Westkapelle en Dom burg aan de beurt, zo vertelde Karl Heinz van der Made van Delta Fiber maandag tijdens de officiële start van het project. Hij zei ook dat daarna de andere Veerse dorpen ook worden aangesloten. Wanneer dat gebeurt is nog niet bekend. Maar de verwachting is dat dat mo gelijk volgend jaar zal zijn. Wethouder Pieter Wisse (CDA, openbare ruimte) liet weten dat hij blij is dat de glasvezelkabel nu ook in de gemeente Veere wordt aange legd. Hij wees erop dat de afgelopen twee jaar duidelijk is gebleken dat er grote behoefte is aan snel en sta biel internet om thuis te werken. Hij had eerder die dag nog een onli- nevergadering waarbij een van de partijen een haperende verbinding had. ,,Het is dus hard nodig dat die verbindingen worden verbeterd." Volgens hem wordt, als dat kan, dat aanleggen van de glasvezelkabel gecombineerd met andere werk zaamheden. ,,Zodat de straat maar een keer open moet." Maar Van der Made stelde ook dat de overlast tot een minimum beperkt blijft. ,,We zijn nooit langer dan één dag voor iemands huis bezig." Dat beaamde ook Jacco Saaman van Spie, het be- drijfdat de glasvezelkabel daadwer kelijk aanlegt. Hij zei ook dat in de zomermaanden er niet gegraven wordt. ,,Dat wil de gemeente niet omdat dat het toerisme kan hinde ren. Dat wil het bestuur niet en daar houden we dus rekening mee." Is een skatebaan nodig in je dorp als je al een speeltuin hebt? Leerlingen van de groepen zeven en acht van de Domburgse basisschool De Golfslag vinden in meerderheid van niet, zo blijkt maandag tijdens een les gemeentepolitiek. Dan is een kinderdagverblijf toch belangrijker. Bovendien gaat een skatebaan ten koste van groen en daar moet de gemeente heel zuinig mee omspringen. In aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen krijgen leerlin gen van het Veerse basisonderwijs les over de gemeentepolitiek. Ze vormen fracties, bedenken een partijnaam, programmapunten en een slogan en gaan in de raadzaal aan de slag met het inrichten van een stadje. Daarbij kiezen ze uit al lerlei voorzieningen. Maar ze moe ten wel compromissen sluiten, el kaar zien te overtuigen en coalities smeden. Ze vinden het geweldig om sa men politiek te bedrijven. Zo kiest de groep van Elise als eerste voor een opvang voor daklozen. ,,Want dat is ook heel belangrijk. Je moet zorgen dat iedereen kan Je moet zorgen dat iedereen kan wonen wonen." Als er gekozen moet worden tussen een huisarts, een glasbak en een oplaadpunt voor elektrische auto's sneuvelt de laatste. Want die eerste twee zijn dringender nodig dan het derde. En een disco? Daar blijken maar heel weinig voorstanders voor te vinden tijdens deze speciale raadsvergadering. ,,Want die ge bruikt veel te veel energie", zeg gen meerdere scholieren tegen raadslid Peter Meijs (PvdA/GL) die de leerlingen begeleidt en het heeft over het werk van een raadslid. ,,Je moet goed kunnen praten en luisteren." Chris Maas (PvdA/GL) vertelt hen dat het heel leuk is om wethouder te zijn. ,,Vooral als je iets kan bereiken. Dat geeft je energie." Andere bewoners van het apparte mentencomplex lieten doorsche meren dat ze klaar waren met hun buren. Die zouden erom bekend staan dat ze spullen verzamelen en wonen in een grote bende. Flatbe woners zeggen last te hebben van stank en afval en denken dat de twee niet goed voor zichzelf kun nen zorgen. Nu er voor de tweede keer brand is uitgebroken, zien me debewoners ze liever niet terugke ren. Alles op alles Maar volgens Sander Meeboer van NederWoon is dat nog niet zo mak kelijk. ,,Ook al maken zij andere keuzes dan jij en ik, huurders genie ten veel bescherming en die kun je niet zomaar uit hun woning zetten. Maar als de brandweer constateert dat deze brand te wijten is aan het gedrag van de bewoners, dan zullen wij natuurlijk wel alles op alles zet ten om de veiligheid van de andere bewoners te garanderen." De brand brak zondagochtend even voor 11.00 uur uit. De rook in het com plex alarmeerde een bewoner, die daarop snel alarm sloeg bij al zijn medebewoners. Iedereen wist het pand veilig te verlaten, maar de twee mensen uit het bewuste ap partement deden de deur niet open. Zij moesten, samen met hun huis dieren, uit hun positie bevrijd wor den door de brandweer. Omdat ze rook hadden ingeademd, werden ze overgebracht naar het ziekenhuis. Volgens Meeboer is na de brand van een jaar geleden gebleken dat het in het appartement wel erg vol stond met spullen en dat het er bo- vendien vies was. De woning is toen, in samenwerking met de ge meente en begeleiders van de be woners, leeggehaald en schoonge maakt. In de tussentijd is door Ne- derWoon niet gecontroleerd hoe het er nu voor staat. Daar hebben zij ook geen zeggenschap over. Wel is er een traject gestart buiten hen om. ,,Voordat we nu (opnieuw) ac tie kunnen ondernemen, willen we eerst duidelijkheid over de oorzaak van de brand." Afval en stank Buren zeggen dat ze meermaals hebben geklaagd over bijvoorbeeld afval of stank. Maar die klachten zijn bij Meeboer niet bekend. ,,Die zijn dan misschien bij de gemeente gemeld." Maar de gemeente gaat niet in op individuele gevallen en kan daar geen uitsluitsel over ge ven. Wel zegt een woordvoerster dat er de nodige zorg en aandacht naartoe gaat. Eén bewoonster kon na de brand van zondag niet terugkeren naar haar woning, weet Meeboer. Over de staat van het appartement van de twee bewoners is bij hem niets be kend. Ook daar moet hij nog over worden geïnformeerd door de brandweer. WA DINSDAG 8 MAART 2022 Glasvezel verovert Zoutelande DOMBURG Emile Calon Zoutelande - Elise - Emile Calon Wethouder Pieter Wisse (l) en Karel Heinz van der Made van Delta Fiber hebben lol tijdens de start van het leggen van de glasvezelka bel in Zoutelande. foto emile calon MIDDELBURG Wat er gaat gebeuren met de huurders van het appartement aan de Amnestylaan in Middel burg, waar zondag voor de tweede keer in een jaar tijd brand uitbrak, is onduidelijk. Be heerder van de flat, NederWoon, wil eerst afwachten wat de oor zaak van de brand is. - Wendy de Jong Rozelyn en Ebe bepalen waar de huisarts zich vestigt en waar de glasbak in hun stad komt te staan. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39