Advocate: Gezondheid van Tanja D. verslechtert in gevangenis Ambities zijn groot in de regio: bouw van 1000 extra woningen 5 knappen van de kernen. Wat j e met dat geld kan doen als lokale onder nemers ook bereid zijn bij te leg gen, bewijst Renesse. De toch wat verlopen badplaats is de afgelopen raadsperiode serieus onder handen genomen en bruist weer. Net als Bruinisse, Brouwershaven, Scha- rendijke en Zierikzee werden ge- pimpt; deze raad heeft zijn visite kaartje achtergelaten. Dat kaartje prijkt ongetwijfeld ook op het dartbord van projectont wikkelaar Matthijs Zeelenberg, die zijn Brouwerseiland met het veran- deren van de politieke kleur na de verkiezingen van 2018 in rook zag opgaan. De raad haalde een streep door de bouw van luxe vakantie huizen op kunstmatige eilandjes in Als ik iets doe, wil ik er ook vól voor gaan om wat te bereiken de Grevelingen. In 2015 ging de toenmalige meerderheid nog ak koord met de uitvoering, maar dat was voordat de Raad van State het plan terugverwees naar de tekenta fel. Volgens de huidige meerder heid onder aanvoering van LSD kleefden ook aan het aangepaste concept nog te veel onduidelijkhe den en aannames. Bovendien was de beleidskoers ondertussen ver legd naar een stop op uitbreiding van grootschalige recreatieparken. Zeelenberg liet het daar niet bij zitten. Hij kwam met een schade- claim van 90,2 miljoen euro en stapte naar de Raad van State om de gemeente tot inkeer te dwingen. De kans dat Brouwerseiland er alsnog van komt lijkt niet realistisch, maar is in dit stadium ook nog niet ge heel uitgesloten. Evenmin valt er nu al iets te voorspellen over de miljoenenclaim die Schou- wen-Duiveland boven het hoofd hangt. Wethouder van financiën Daniël Joppe (CDA) wordt er in elk geval niet badend in het zweet wakker van, gerustgesteld door zijn juridi- sche afdeling dat het in het slecht ste geval zo'n vaart ook weer niet zal lopen. En verder heeft hij keurig op de centjes gepast de afgelopen vier jaar. Na twee bezuinigingsron den kan Schouwen-Duiveland weer een stootje hebben. En krijgt de huidige oppositie (VVD, PvdA, SP en D66) een harde dobber om terrein te heroveren en de zegemars van de Kleine Napoleon te stoppen. Met alleen het bundelen van de on vrede over het parkeerbeleid in Zie- rikzee, gaan ze dat waarschijnlijk niet redden. WATERLANDKERKJE/DEN BOSCH Advocate Susan Koster vindt dat Tanja D., die vorig jaar is veroordeeld in de geruchtmakende Zeeuws- Vlaamse zedenzaak, niet langer vast kan blijven zitten vanwege haar slechte gezondheid. Koster maakte gisteren haar punt tijdens een tussentijdse zitting bij het gerechtshof in 's-Hertogen- bosch. Het hofwil dat de 44-jarige D. ter observatie wordt opgenomen in het Pieter Baan Centrum, zodat in beeld kan worden gebracht welke psychische problemen ze heeft. Maar D. kan pas worden overge plaatst van de Penitentiaire Inrich ting in Nieuwersluis als vaststaat dat ze 'detentiegeschikt' is. Het ver zoek voor zo'n rapportage ligt er al sinds december vorig jaar, maar het eindrapport is nog steeds niet klaar. ,,Ik heb nu ontdekt dat er in april 2020 al door drie deskundigen is vastgelegd dat mijn cliënte niet-de- tentiegeschikt is'', zei advocate Susan Koster tegen het hof. ,,Ik heb het gevoel alsof die informatie is weggehouden.'' Zoals ze al eer der deed, wees Koster op de broze gezondheid van D., die lijdt aan nierfalen. ,,Ze kan niet lopen, heeft veel buikvliesontstekingen en last van flauwvallen en wegtrekkin- gen'', zei Koster. ,,Ze is al heel vaak met loeiende sirenes afgevoerd naar het ziekenhuis." Volgens de advocate verslechtert D's gezondheid als ze in de gevan genis blijft. Wat Koster betreft kan haar cliënte onder voorwaarden bij haar moeder wonen en van daaruit meewerken aan onderzoeken. D. denkt dat zelf ook, zei ze gisteren. De Zeeuws-Vlaamse Tanja D. en haar toenmalige partner Pascal P. (48), een garagehouder uit Water landkerkje, werden vorig jaar zwaar gestraft voor het seksueel uitbuiten van twee dochters van D. Tien jaar lang werden de jonge meiden stel selmatig misbruikt door Pascal P. Op parkeerplaatsen en in paren- Ze is al vaak met loeiende sirenes afgevoerd naar het ziekenhuis clubs werd de oudste dochter ook misbruikt door andere mannen. Tanja D. faciliteerde en stimuleerde het misbruik en maakte foto's van hen. En als de meisjes niet mee werkten aan de seksuele behoeften van P., schroomde ze niet om haar dochters te drogeren met GHB. De rechtbank in Middelburg legde D. tien jaar celstraf op en ver oordeelde P. tot acht jaar gevange nisstraf en tbs met dwangverple ging. Beiden gingen daartegen in hoger beroep. Advocate Carla Matze vertelde gisteren dat Tanja's dochters het 'weer niet konden opbrengen' om een rechtszaak bij te wonen. ,,Ze hoopten dat er geen hoger beroep kwam en hebben daar zelfs om ge vraagd bij hun moeder en stiefva der. De zaak blijft zich nu maar voortslepen en daar hebben de zus sen last van. Hun genezing staat daardoor stil. Hun enige wens is dat er snel een definitieve straf komt.'' - Eldridge Pentury GO DINSDAG 8 MAART 2022 en zijn legertje lokalen Duizend extra woningen, waarvan gegaran deerd zevenhonderd de komende vier jaar. De lat voor Schouwen-Duiveland ligt hoog. Niet omdat de regio zo nodig wil groeien qua in wonertal, ook al is dat noodzakelijk om de gevol gen van vergrijzing tegen te gaan. Maar bovenal omdat de markt potdicht zit. Jongeren kunnen moeilijk aan een betaalbaar huis komen, koop óf huur. Dus zoeken ze noodgedwongen hun heil el ders. Dat wreekt zich weer op de arbeidsmarkt. Het personeelstekort in verschillende sectoren is fnuikend. Ook daar ligt een belangrijke opgave voor de nieuwe raad. De gemeente wil het heft in eigen hand nemen en nieuwbouw niet langer exclusief overlaten aan de commerciële grillen van pro jectontwikkelaars. Door te bouwen onder eigen regie en op gemeentegrond kan de prijs in be dwang worden gehouden, is het idee, en het tempo hoog. Bouwen voor ouderen vooral ook, om hen te be wegen de te grote gezinswoning te verkopen en zo de doorstroming op gang helpen. G De toch wat verlopen badplaats Renesse is de afgelopen raadsperiode serieus onder handen ge nomen en bruist weer. foto sandra schimmelpennink Jet van Gent - Susan Koster, advocate

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37