Uitzendbureaus willen Oekraïners graag ontvangen Masterclasses voor Zeeuwse vrouwen tijdens de Internationale Vrouwendag 2 Een meisje-meisje was ze al nooit. En toen Marlies Jeremiasse (62) las dat de eerste vrouwen werden toegelaten op een marineschip, wist ze: daar ga ik bij zijn! Vluchtelingen uit Oek raïne kunnen hier me teen werken. Want ze krijgen een speciale verblijfsstatus en kun nen straks tot drie jaar in de Europese Unie verblijven zonder dat zij asiel hoeven aan te vragen. ,,Het is vreselijk wat er gebeurt en dubbel om het gelijk over ba nen te hebben", zegt Jim Goedhart van de Zeeuwse Vacaturebank. „Tegelijkertijd zullen mensen ook een keer willen gaan werken. En dat is een kans, want wij hebben die mensen in Zeeland echt heel hard nodig." Bij MEY Personeels diensten in Goes be amen ze dat. Maar ze weten ook dat het niet eenvoudig is. Het uit zendbureau heeft on der meer 22 Slowaken in dienst in de produc tie en schoonmaak. ,,Zij komen uit een gebied vlakbij de grens met de Oekraïne", vertelt eige naar Ursula Wehnes. ,,Zij willen vrienden en familie in nood graag hierheen halen." Taalbarrière Wehnes wil ze graag helpen, want werk is er genoeg. ,,Maar de taal barrière maakt het las tig. Veel mensen spre ken alleen Oekraïens en geen Engels. We plaat sen mensen zoveel mo gelijk in een groep met mensen die Nederlands of Engels spreken en zo kunnen vertalen." Ook is er onvol doende huisvesting voor arbeidsmigranten. ,,Huisvesting moet goed zijn en dus willen we geen zes mensen op een kamer stoppen." Mensen komen vaak met hooguit een paar schoenen de grens over. ,,We voorzien ze van voldoende kleding, huisvesting en vervoer naar het werk. Zolang we onvoldoende huis vesting kunnen rege len, is het lastig om meer mensen in Zeel and te plaatsen." PZC.NL WISSENKERKE Scholen in actie voor plevieren Ik ben bang voor een nieuwe recessie Man vast na wilde achter volging VLISSINGEN Dit jaar is het thema solidariteit tussen mannen en vrouwen en de kracht van verandering. ,,Wij wil len jonge vrouwen motiveren, sti muleren en bewust maken van ver anderingen die nog nodig zijn. Op Internationale Vrouwendag heb ben we het daarover", aldus Esther Caljouw uit Lewedorp. Ze is voor- zitter van het organiserende co mité, waarin verder ook Bo Plat- schorre en Simone Kroes zitten. Er zijn door de jaren heen grote feministische veranderingen door gevoerd, maar we zijn er nog niet, vindt Simone Kroes uit Middel burg. Ze is, net als Esther, lid van het Zeeuws Vrouwenplatform. Si- mone: ,,Van jonge meiden wordt vaak verwacht dat ze kinderen krij gen, voor een partner zorgen én werken. Van jonge jongens wordt minder verwacht, dat is een privi lege. Als we ons wat meer bewust zij n van deze privileges, kunnen we elkaar helpen. Mannen hoeven zich niet bedreigd te voelen, we willen hun privileges niet afpakken, we willen alleen net zo'n grote plek aan tafel." Door jonge vrouwen te bereiken, hoopt de organisatie hen ook te in spireren. Studente Bo Platschorre uit Goes over de masterclasses: ,,We wilde een online-event creëren waarin je op een toegankelijke ma nier vragen kan stellen. Het is mooi om te zien hoe je met kleine tips op lange termijn voor grote verande ring kan zorgen." Het gratis evene ment is vandaag tussen 20.00 en 21.00 uur. rechaussee, en van de marechaussee naar de landmacht. Zijn zoon volgde naar Defensie. „Dat was dus mijn vader. Hij zei: Miessie, je moet in dienst. Dan kun j e lekker vroeg met pensioen." De Telegraaf Maar ja, zo vanzelfsprekend was dat niet in de jaren 70. Toch waagde ze een poging. Op haar zestiende solliciteerde ze bij de land macht. „Maar ik werd afgekeurd. Te jong, denk ik. Ik vond een baantje bij het archief van her ministerie van Sociale Zaken in Den Haag en ging daar werken." Een leuk huis in een mooi dorp met een aar dige bewoner die elke dag braaf gaat werken. Maar één stap binnen en je struikelt over de militaire insignes. Hier, in hartje Wemel dinge, woont een vrouw die heeft bijgedra gen aan de emancipatie van de krijgsmacht. Eigenlijk begon het allemaal bij haar opa. Die besloot na tientallen generaties van landarbeiders op Zuid-Beveland dat het mooi was geweest met die moderne slaver nij en toog naar Breda. Dan maar bij de ma- DINSDAG 8 MAART 2022 PC Zeeland kan arbeidsmigranten uit Oekraïne goed gebruiken. foto getty images GOES Zeeuwse uitzendbu reaus willen Oekraï- ners met open armen ontvangen. Sterker: hun hulp is meer dan welkom. Al is een baan aanbieden mak kelijker gezegd dan gedaan. - Jeffrey Kutterink H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik geef aan Giro555 (1153 reacties) Leerlingen van basisscholen uit Wissenkerke, Kattendijke, Sta- venisse en Zie- rikzee gaan de komende weken strandjes en dijkvakken langs de Ooster- schelde schoon maken met het oog op het ko mende broedsei- zoen. De actie is een samenwer king tussen Nati onaal Park Oos- terschelde, NME Schouwen-Dui- veland, MEC de Bevelanden en Het Groene Strand. De vier organisaties ho pen met de ac ties dat de bont- bekplevier en de strandplevier de stranden vinden om er te komen broeden. INTERNATIONALE VROUWENDAG Eens Oneens Nieuwe stelling: Een automobilist (49) uit Terneu- zen is zondag op de A58 aange houden na een wilde achtervol ging waarbij een waarschuwings schot werd ge lost. De dolle- mansrit waarbij de man met ruim 220 km over de snelweg sjeesde eindigde met een botsing. De agenten wilden zondag bij Ka- pelle de auto controleren. De man in de wagen volgde de poli tieauto maar be sloot op het laat ste moment er vandoor te gaan. De Terneuze- naar botste hierna op een ander voertuig dat bestuurd werd door een 82-jarige man uit Goes. Strijdbaarheid en solidariteit, dat zijn de speerpunten van de Internationale Vrouwendag 8 maart 2022. In Zeeland kan ie dereen meedoen aan de drie masterclasses van het gratis on line-event I AM WOMAN. - Lizenka van Essen Wendy Wagenmakers Wemeldinge Eén van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34