Help, de jaren 80 zijn weer terug! Effect oorlog in Oekraïne en hoge gasprijs 2022 2 soortsokken we gingen van de re- mensheid worden deze tijd perken van fluorise- COLUMN Wendy Wagenmakers Ik zie het nog zo voor me, de verbaasde blik van mijn vader die na dagen zoeken zijn cd's van Jimi Hendrix eindelijk te rugvond, op de kamer van zijn dochter. Na tuurlijk, in zijn tijd werd tenminste nog échte muziek gemaakt, maar sinds hij de Mega Music Dance Experience door zijn mooie dure Denon-boxen had horen dende ren, had hij alle hoop in de nieuwe generatie verloren. Maar na Hendrix volgden Joplin en Morri son, wijde pijpen en white widow, zonne brillen met Lennon-glazen. Ik haalde mijn vaders vervaalde ribjekkie van zolder, kalkte peacetekens op mijn boekentas en voor En gels leverde ik niet een gedicht in, maar de songtekst van The End, waarna ik me direct kon melden bij de conrector. Nooit eerder heb ik ons pap zo trots gezien. En natuurlijk waren er de grappen, de grappen die er al jaren waren, over de pech van geboren worden in de jaren tachtig en opgroeien in de jaren negentig. Van suiker- spinkapsels naar wa- feltjeshaar, van schoudervullingen naar naveltruitjes en van Bon Jovi naar Witte Bryan Adams - ja, spurts°KKen gen in de drup. als absolute Nooit nooit nooit dieptepunt zouden deze twee verdorven decennia van de ooit weer trending rende smakeloos heid, met paars groen-roze gestreepte trainingspakken en niet te vergeten witte sportsokken als abso lute dieptepunt in de geschiedenis van de mensheid. Zo gezegd in deze krant Een wit of bruin brood wordt stukken duurder. Dat komt door de exploderende prijzen voor gas en baktarwe. Bakker Henk ten Hove uit Nieuwerkerk maakt zich zorgen. Frank Balkenende Vlissingen De Nieuwerkerkse bakker zucht al onder de extreem gestegen gasprijs. Zijn twee bakovens zijn namelijk gasgestookt. Per uur slokken ze 12 kubieke meter gas op. Ten Hove: ,,De productiekosten zijn enorm gestegen. Vorig jaar was ik per maand 2000 euro kwijt aan gas. In middels moet ik 8000 euro per maand aftikken." Grondstoffen Nu komen daar de fors toegenomen prijzen voor grondstoffen bovenop. De graanprijs was vorig jaar al hoog, maar blijft pieken, mede door de oorlog in Oekraïne. Vorig jaar kneep de bakkersbranche al de bil len samen toen de tarweprij s boven de 180 euro uittorende. Op de gr- aanbeurs Matif in Parijs, de graad meter voor Europa, werd vorige week al 400 euro per ton aangetikt. Er wordt zelfs al verwacht dat de graanprijs naar 550 euro per ton klimt als de oorlog in Oekraïne maanden blijft duren en de havens aan de Zwarte Zee gesloten blijven. Al het graan vanuit de 'graanschuur van Europa' vertrekt per schip. Ook koek, crackers en pizza worden meegesleurd in de prijsexplosie. Bakkers houden hun hart vast. Een bruin brood kost nu gemiddeld rond 2,70 euro. Een prijsverdubbe- ling is niet uitgesloten. Ten Hove vindt het lastig te voorspellen. ,,Meelleveranciers wachten nu af, maar als de prijzen zo blijven stij gen, gaat de consument dat snel merken." Bizar Sebastiaan Dees van Bakkerij Dees in Zaamslag/Terneuzen houdt seri eus rekening met een prijsverdub- beling. ,,Door de bizar hoge ener gieprijzen, want mij n ovens draaien op gas, en daar bovenop de extreme hoge graanprijs heb ik afgelopen maand al prijsstijgingen moeten doorvoeren. Een heel brood was 2,30 euro, maar kost nu 2,65 euro. En daarmee ben ik nog één van de goedkoopste in de regio. Waar dit eindigt? Poeh... Normaal brood gaat straks zeker over de 3 euro. Speciale soorten zitten er nu al ver boven. Bij een prijsverdubbeling kom je op 5 euro. Ik zou dat betreuren. Brood wordt dan een luxe artikel." Oekraïne Zeelandia in Zierikzee, multinatio nal in bakkerijgrondstoffen, zegt dat de situatie in Oekraïne door slaggevend wordt voor volgend jaar. Woordvoerder Robert Jan Kuijper: ,,Alles hangt de komende weken af van Oekraïne. Kunnen graanarealen worden ingezaaid of niet? Blijven de prijzen door schaar ste aan graan hoog, dan wordt alles op de langere termijn duurder: olie en vetten, granen, pitten en suiker, de basisgrondstoffen voor brood en banket. De gestegen inkoopkosten zullen we moeten doorberekenen naar bakkers." Oekraïne en Rus land zijn samen goed voor bijna 30 procent van de graanproductie in de wereld. Dat graan gaat nauwe lijks naar Nederland, maar vooral naar de Verenigde Staten, China en het Midden-Oosten. Graan is ech ter een wereldmarktproduct. Bij schaarste door een oorlog, sancties of misoogsten ontkomen we hier niet aan flinke prijsstijgingen voor brood, zegt Jurriaan Visser, mana ger granen, zaden en peulvruchten bij landbouwcoöperatie CZAV in Wemeldinge. Snelheid Visser is verrast door de snelheid waarmee de graanprijs omhoog schiet. ,,Ik heb dit nog niet eerder gezien." De tweeduizend coöpera tieleden in Zeeland, West-Brabant en een stukje Zuid-Holland telen jaarlijks gemiddeld zo'n 300 mil joen kilogram tarwe. Waarom kan een deel daarvan niet direct in Zeeland worden afge zet om de broodprijs in de hand te houden? ,,Helaas werkt dat niet zo. Het is een exportproduct waarvan de prijs op de internationale markt tot stand komt." Toos Henk VROUWENDAG Internet: toosenhenk.nl GOES Gewonden bij kettingbotsing Bij een aanrijding op de Delta weg (A256) bij Goes zijn gister middag meerdere mensen ge wond geraakt. De brandweer moest één van de betrokkenen uit zijn auto bevrijden. Een be stelbus en twee personenauto's kwamen rond 16.35 uur met el kaar in botsing bij bedrijventer rein De Poel I. Drie ambulance teams hebben zich over de be trokkenen ontfermd. Zeker één slachtoffer is met spoed per am bulance overgebracht naar een ziekenhuis. - Luc Oggel Welnu, het is 2022 en ik was vorige week met mijn dochter in De Grote Stad. Omdat je een 8-jarige nu eenmaal nergens gelukki ger mee maakt, togen we naar de H&M en net op het moment dat ik dacht per ongeluk de plaatselijke kringloopwinkel te zijn bin nengestapt, rende mijn kind euforisch op de rekken af. Nog geen half uur later stapte ze zielsblij naar buiten met - verrék! - exact de zelfde belachelijke hoog opgetrokken spij kerbroek die ik als tiener droeg, een Nirva na-shirt met fluoriserende letters (,,natuur- lijk moet dat erin!") en een oversized swea ter met ingebouwde schoudervullin gen. Plus witte sportsokken. Afgelopen weekend zocht ik de zolder af naar mijn oude walkman en wat cassette bandjes. Ik zou toch zweren dat ik ze bewaard had... DINSDAG 8 MAART 2022 GO QUARANTAINE SCHIET GAT IN ROOSTER ZIEKENHUIZEN ,,Er zijn veel collega's in quarantaine. Dus is het heel hard werken voor de 'over blijvers'." - René Maas, ZorgSaam CZEELAND1 STRAND IS ÓÓK NATUUR ,,Het is geen zandbak met een zout zwembad ervoor." - Julia van Beinum, onderzoek ster van stichting Anemoon CZEELAND8 Brood wordt straks twee keer zo duur Bakker en mede-eigenaar Jan de Muijnck van bakkerij Ten Hove in Nieuwerkerk. foto sandra schimmelpennink Paul Kusters VOOR METOO WAS HET ALTIJtS VROUWENtSAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2