Angela T Hoop dat meeste mensen deugen grond in geboord 28 In coronatijd raakten acteurs Soy Kroon en Thomas Cammaert goed bevriend, binnenkort staan ze samen in het heftige toneelstuk Trompettist in Auschwitz. ,,Dit verhaal laat je niet los.'' KIJKT TV De oorlog in Oekraïne lijkt het beste in ons land boven te brengen. Kindjes die lege flessen inzamelen, slimmeriken die juist nu airbnb's boeken in Kiev en omstreken om direct de plaatselijke bevolking financieel te steunen. Op het Journaal zag ik zelfs de nieuwste, tamelijk bizarre trend dat mensen zich laten tatoeëren met een olijftak of het woord 'imagine' voor giro 555. Het is hartverwarmend allemaal en geeft hoop dat als ons eigen kikkerlandje onverhoopt ooit on der vuur komt te liggen, we elkaar net zo onbaat zuchtig zullen helpen. Maar toen keek ik Million dollar island op SBS 6, het nieuwe paradepaardje van John de Mol, dat het nieuwe Big Brother en The Voice moet worden. Daar zag ik een groep op het oog heel normale mensen over elkaar heen klau wen voor een ei en een pot macaroni en elkaar nog nét niet de hersens inslaan met een machete voor een stuk bamboe - maar wat niet is, kan komende weken natuurlijk nog komen. Daarmee was die hoop dat de meeste mensen deugen meteen weer de grond in geboord. Houd ze een worst voor van een miljoen dollar en ze veran deren in gewetenloze beesten, die elkaar nog geen onrijpe banaan gunnen - sorry Rutger Bregman, ik heb het met mijn eigen ogen gezien. Million dollar island is een mix van, tja, welk pro gramma eigenlijk niet? Het is Expeditie Robinson, Big Brother, De gouden kooi, Get the f*ck out of my house (kent u dat juweeltje nog?), Utopia en De Al- leskunner bij elkaar. Honderd deelnemers worden gedropt op een onbewoond, Filipijns eiland. Dege nen die het er twee maanden uithouden, verdelen met elkaar een miljoen dollar. Het ligt eraan hoe veel 'bandjes' ze om hun arm hebben op dat mo ment, want bandjes verzamelen, daar draait alles om, legde de voice-over 'slechts' 824 keer uit. En voor wie het dan toch nog gemist had, her haalde presentator Dennis van der Geest het nog een keer. Zijn rol was bepaald niet groot, maar hij zweette alsof hij ook een stevig robbertje had moe ten judoën om een gesponsorde fles saus, die toe vallig ook op dat tropische eiland was aangespoeld in een kist met Amazon erop, ook een partner van De Mol in dit megaproject. Niet alleen het format is een samenraapsel van oude bekenden, in het deelnemersveld herkende een collega ook meteen een beroepskandidaat: Bradley, eerder te zien in De slechtste chauffeur en Sex tape. Gillen op het volume van Martien Mei- land om een spinnetje (wie verwacht zoiets nou ook in de tropen?) en ordinair ruziemaken op de eerste dag - je zult toch maar zo graag beroemd willen worden. Sinds ik Million dollar island heb gezien, hoop en bid ik nóg vuriger dat het hier geen oorlog wordt. Quote van de dag Papa waarom slaapt die man op straat? We hebben op zolder toch een plekje? Lady Gaga in Arnhem Lubach een keer vrijdag Optredens Vierdaagse INTERVIEW THOMAS CAMMAERT EN SOY KROON Sociale media, liveblogs op nieuwssites, televi sie-uitzendingen: de hele dag de ontwikkelingen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne volgen is heftige kost. Maar dag in, dag uit met misschien wel de meest macabare kant van de Tweede Wereldoorlog bezig zijn, heeft ook zo z'n gevolgen. Acteurs Thomas Cammaert en Soy Kroon gaan vanaf deze week de thea ters langs met het nieuwe toneelstuk Trompettist in Auschwitz, naar het waargebeurde relaas van de Joodse muzikant Lex van Weren. Hij over leefde vernietigingskamp Auschwitz vooral doordat hij trompet kon spe len en zodoende lid werd van het kamp-orkest. Kroon (26): ,,Dat heeft hem telkens opnieuw gered. Elke repetitiedag zeggen Thomas en ik tegen elkaar: dat is toch ongelooflijk, dat zijn mu zikale talent hem weer gered heeft? Dit verhaal laat je gewoonweg niet los.'' Cammaert (37): ,,De Duitsers wil den vermaak, cabaret, muziek, in de avonden. Dat is de reden dat Van We ren het heeft kunnen navertellen.'' Voordat Van Weren, die eerst in Westerbork gevangen zat en Ausch witz als enige lid van zijn gezin over leefde, dat letterlijk deed - het naver tellen - lag de oorlog in jaren ver ach ter hem. In 1980 haalde schrijver Dick Walda Van Weren over zijn verhaal met de mensheid te delen. Cammaert: ,,Wat zo goed is: het is niet literair opgeschreven, het is juist heel feitelijk. En die feiten zijn al zo heftig en zo bizar, daar hoeft ook niets aan te worden toegevoegd.'' Allard Blom verwerkte het boek van Walda tot een theatertekst met tien verschillende rollen. Kroon, Cammaert en regisseur Eddy Hab- bema verdeelden die personages on der de twee acteurs. En het bijzon dere is: zowel Kroon als Cammaert speelt de hoofdpersoon, Lex van We ren dus. Cammaert: ,,Wij geloven dat dit het stuk ten goede komt. Niet zozeer spannender, want dat hoeft niet, met We hopen en denken dat we het publiek op deze manier het stuk in trekken Ongelooflijk dat zijn muzikale talent hem elke keer weer heeft gered dit verhaal. Maar wel rijker, boeien der om naar te kijken voor het pu bliek.'' Kroon: ,,Het uitdagendste is: hoe kan het publiek het blijven volgen? Dat ligt echt aan ons spel, aan hoe wij met onze lichamen echt in de rollen kruipen.'' Cammaert: ,,De kracht van theater is fantasie, dus we krijgen het pu bliek sowieso wel mee. We hebben bewust voor deze vorm gekozen, we hadden het publiek ook naar achte ren kunnen laten leunen. Maar we hopen en denken dat we ze op deze manier echt het stuk in trekken.'' Kroon: ,,Ik speel ook Tilly, de latere vrouw van Lex, met wie hij terug keert naar Auschwitz. Hoe ga ik een vrouw spelen zonder al te vrouwelijk te doen? Het moet geen kunstje wor den. Daar ben ik nu erg mee bezig.'' Cammaert: ,,Ik speel ook een Duitse kampcommandant, dat is na tuurlijk een beladen rol. De belicha ming van het duistere, het slechte.'' Regisseur Habbema weet veel van Auschwitz, tekstschrijver Blom heeft er rondgekeken. Cammaert: ,,In het begin van het repetitieproces kregen we in onze groepsapp veel berichten en foto's van de regisseur over de bizarre ge schiedenis van Auschwitz. Ik wilde een keer in die groepsapp informeren naar de lunchmogelijkheden voor de volgende dag, maar het lukte maar niet om een goed moment te vin den.'' Kroon: ,,Kreeg ik op een bepaald moment privé een appje van Tho mas: denk je dat ik nu kan vragen wat we morgen met de lunch doen?'' Ze kennen elkaar al langer, vooral dankzij de samenwerking van Cam- maert met Kroons vriendin Holly Mae Brood in de David Bowie-musi cal Lazarus. Nu werken ze voor het eerst samen. Kroon: ,,Dat is toch altijd afwach ten, denk je in artistiek opzicht het zelfde? Maar dat blijkt dus helemaal zo te zijn. We leren elkaar nu ook als acteur beter kennen. Gaat het weer over eten, maar mij valt bijvoorbeeld ook op dat Thomas altijd een after lunch-dip heeft.'' Cammaert: ,,Haha, dat klopt. Na DINSDAG 8 MAART 2022 PC -Tekst uit het liedje Mijn kleine presidentje, dat Jaap Reesema maakte over de manier waarop kinderen naar de huidige situa tie in Oekraïne kijken. Hij kwam op het idee dankzij zijn oudste zoon Muck. MUZIEK Lady Gaga treedt komende zomer voor het eerst in ruim vier jaar weer op in Nederland. De popzange res staat op 26 juli in Gelre- Dome in Arn hem. Het optre den is onder deel van Gaga's Chromatica Ball Tour. TELEVISIE Vanwege de ac tiedag voor Oe kraïne verviel gisteravond De Avondshow met Arjen Lubach. Het programma zal eenmalig op vrijdag worden uitgezonden. De show is te zien op NPO 1 om 22.10 uur. MUZIEK Ronnie Flex, Kris Kross Am sterdam en Mart Hoogka mer staan ko mende zomer op het podium tijdens de Vier- daagsefeesten in Nijmegen. De optredens vin den plaats van zaterdag 16 tot en met vrijdag 22 juli tijdens het wandeleve nement. Als vrienden én collega's in bizar en waargebeurd oorlogsverhaal Jeroen Schmale - Thomas Cammaert, acteur m - Soy Kroon, acteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 28