Ganna eerste leider in Tirreno-Adriatico Darter Noppert na zege: 'Trofee komt naast de wieg van mijn zoontje' 25 TOT EN MET ZONDAG TV BELGIË ÉÉN de hekken in werd gereden ook al een winnaar. Hij had al twee keer de Scheldeprijs en een Vuelta- etappe op zijn naam staan. Maar Groenewegen stond met vier Tour etappes nog net iets hoger op de apenrots van sprinters. Na een maandenlange revalidatie keerde Jakobsen terug bij zijn ploeg Quick-Step. Stap voor stap. In de Ronde van Turkije nog zonder tan den, maar een paar maanden later won hij alweer. Zijn zegetocht in de Vuelta - drie ritten en de groene trui - was de kroon op zijn come back. Groenewegen De rentree van Groenewegen ging met horten en stoten. Terwijl Ja- kobsen revalideerde zat hij een schorsing van negen maanden uit. Ook Groenewegen won na zijn te rugkeer, maar niet op het hoogste niveau. Ondertussen zag hij dat de verhoudingen bij Jumbo-Visma waren veranderd. Zijn sprints met bijbehorende lead out hadden niet langer de hoogste prioriteit, waarna hij zijn heil zocht bij het Australi sche BikeExchange. Hij won al twee keer in de Saoedi Tour, maar Groe- newegen snakt naar een sprintzege met allure. Het is maar de vraag of de derde etappe van Parijs-Nice, met een heuvelachtige finale, zich daarvoor leent. En, belangrijker nog, of hij sneller is dan Jakobsen. Wereldkampioen snelste in tijdrit Het was een individuele tijdrit over een kleine 14 kilometer. De wereld kampioen tijdrijden van Ineos-Grenadiers fi nishte na 15 minuten en 17 seconden. De Belg Remco Evenepoel gaf elf seconden toe en werd tweede. De derde plaats was voor de Sloveen Tadej Pogacar. De tweevoudig winnaar Max van der Put Rotterdam ,,Ik heb vaak gezegd dat ik een beker omhoog wil tillen, maar dat het op zo'n belangrijk toer nooi zou zijn had ik echt niet verwacht", stamelde Danny Noppert. Om aan te geven hoe bijzonder zijn prestatie is: het lijstje met Nederlandse winnaars van een majortoernooi (daar zijn er acht van) is bijzonder kort: Raymond van Barneveld, Mi chael van Gerwen, Roland Schol ten en dan nu The Freeze. Die naast de beker een cheque van ruim een ton incasseerde en op de wereldranglijst een sprong maakte naar de twaalfde plek. Waar Van Gerwen en Van Bar neveld vele grote titels verover den, bleef het voor Scholten bij die ene major. Hoe schat de een malige winnaar - ook van de UK Open - de kansen van Noppert in op meer grote prijzen? ,,In mijn tijd hadden we te maken met die vervelende Phil Taylor, die echt heel veel toernooien won. Mo menteel is de wereldtop heel breed. Dat is goed voor de com mercie, maar maakt het lastig om veel hoofdprijzen te pakken." Na de dominante periode van Van Gerwen, die al ruim een jaar geen major meer won, hebben andere spelers toegeslagen op de grote toernooien. Zoals José de Sousa, Dimitri van den Bergh en Nathan Aspinall. Scholten: ,,Maar allemaal nog maar één keer. Dus ik ben benieuwd wat deze zege met Danny gaat doen. Hij heeft zelf gezegd dat hij dacht dat hij 25 procent beter zou gaan gooien als hij zijn eerste grote toernooi had gewonnen. Nu is het aan hem om dat te laten zien. Hij heeft wel afgedwongen dat andere spelers met meer ontzag naar hem kij ken." Overigens timmert de 31-jarige Noppert al langer aan de weg. Hij was al twee keer eerder dicht bij een grote prijs. De Fries verloor de finale van de Lakeside (het WK van amateurbond BDO) van Durrant (3-7) en ook bij de World Series of Darts Finals in 2019 was hij verliezend finalist (2-11) tegen Michael van Gerwen. Stunt Nu wordt de UK Open door de buitenwacht wel beschouwd als hét toernooi waar een stunt mo gelijk is. Bij de andere tv-toer- nooien is immers sprake van ge plaatste spelers die elk hun deel van het speelschema bestrijken, bij de UK Open wordt er na elke ronde geloot. Noppert had daar bij niet te klagen met achtereen volgens de subtoppers Ryan Meikle (10-3), Devon Petersen (10-8), Dirk van Duijvenbode (10-2), Damon Heta (10-5) en William O'Connor (11-9). In de finale stuitte hij op Michael Smith, die al jaren tot de wereld top behoort maar er maar niet in slaagt om een grote finale te win nen. Ik zie veel bouncers en andere pijlen die geen score opleveren Scholten, die in 2004 de UK Open won, vindt dat de prestatie van Noppert niet aan de loting mag worden opgehangen. ,,Zijn constantheid heeft hem deze ti tel gebracht. En in de finale liet hij zich geen hoger tempo op dringen door Smith. Heel knap." Wel twijfelt Scholten of Nop pert zich bij de wereldtop kan melden vanwege zijn manier van gooien. ,,Ik zie veel bouncers en andere pijlen die geen score ople veren. Dat komt door zijn worp en die verander je niet zomaar. Dat kost jaren. Maar hij won er de UK Open mee, dus wie ben ik om daar wat van te zeggen?" Deze titel neemt niemand Noppert meer af en daar is hij trots op. ,,Dat ik pas vader ben geworden, maakt het extra speci aal. Dat mijn zoon kan zeggen: 'Deze beker heeft mijn vader ge lift.' Hij komt zeker naast de wieg te staan." GO DINSDAG 8 MAART 2022 dan Van Aert G Wout van Aert (rechts) kan alleen maar toekijken hoe Fabio Ja- kobsen (links) hem te snel af is in de sprint. FOTO COR VOS De Italiaan Filippo Ganna (foto) heeft gis teren de eerste etappe van de Italiaanse ritten koers Tirreno-Adriatico gewonnen. van de Tour de France was 18 seconden lang zamer dan Ganna. Beste Nederlander was Thymen Arensman. De 22-jarige renner van Team DSM werd zesde. Ganna (25) won dit jaar al tijdritten in de Ster van Bessèges en de Ronde van de Provence en was erop gebrand in 'de Tirreno' hetzelfde te doen. ,,Ik houd van deze koers", vertelde Ganna, die in 2020 al eens de - toen afsluitende - tijdrit won in de rittenkoers naar de Adriatische zee. ,,Ik wilde laten zien dat ik de specialist ben." In de UAE Tour was Ganna in de tijdrit nog geklopt door de Zwitser Stefan Bissegger, maar streed de Italiaan wel tot de slotdag mee om de eindzege. Pogacar won de Arabische ritten koers. Met een gemiddelde van meer dan 54 kilometer per uur was Ganna in Lido di Camaiore ieder een te snel af. ,,Ik heb een mooi gaatje. Mor gen is een heel andere dag, die is voor de sprin ters", keek hij uit naar de tweede etappe over 219 kilometer. Ganna zei zich later deze week wellicht in dienst te stel len van kopman Richard Carapaz Eén dartpijl voor je eerste grote titel, voor een cheque van 120.000 euro, voor een sprong op de wereldranglijst. Probeer dan maar eens koel te blijven. Het lukte Danny - The Freeze - Noppert zondagavond in de finale van de UK Open. Danny Noppert kust de bokaal. foto pdc - Roland Scholten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25