Oude bekende Tyton moet defensieve zorg van Ajax verlichten bij Barcelona lijkt kwestie van tijd l baas worden, net als in de jaren '80 23 KNVB blijft erbij: goeden mogen niet lijden onder de kwaden Reactie Ajax heeft in voormalig PSV-doelman Przemyslaw Tyton (35) een tijdelijke back-up gevonden voor André Onana, die na zijn rentree in twee wedstrijden evenveel goals slikte als Remko Pasveer in twintig duels. Problemen in de defensie liggen daar (ook) aan ten grondslag. Tyton gaat zich hoogstwaarschijn lijk spoedig voor de rest van het seizoen aan Ajax verbinden. De Poolse keeper was voor het laatst actief bij FC Cincinnati. Tyton streek in 2007 neer in Nederland, bij Roda JC. PSV pikte hem in 2011 op. Een jaar later beleefde Tyton zijn hoogtepunt toen hij het doel tijdens de bekerwinst tegen Hera cles verdedigde. Ajax-coach Erik ten Hag fungeerde destijds als as sistent bij PSV. Na een verhuurperiode aan het Spaanse Elche, keepte Tyton voor Stuttgart en Deportivo La Coruna. Na zijn MLS-avontuur bij Cincin nati keert de sluitpost terug naar Nederland om Ajax uit de brand te helpen, waarvoor ook de geteste Robbin Ruiter in beeld was. Door dat Pasveer (maanden) en Jay Gorter (weken) voor het uitduel met Benfica in één minuut hun vinger blesseerden, is Ten Hag achter Onana nu op Charlie Set ford (17) en Calvin Raatsie (20) aangewezen. De voorbije twee seizoenen na men vijf verschillende keepers onder de lat en tien verschillende doelmannen in de wedstrijdselec tie van Ajax plaats. Onduidelijk is nog of Tyton, de voormalige Poolse international die zijn laat ste wedstrijd in oktober speelde, volgende week tegen Benfica als reserve kan helpen een ticket voor de kwartfinale te veroveren. Voor de return in de Champions Lea gue zijn de defensieve zorgen van Ajax flink toegenomen. Onana, die een dopingschor- sing uitzat en transfervrij naar In- ternazionale verkast, incasseerde tegen Go Ahead Eagles (2-1) en RKC (3-2) evenveel goals als Pas veer in de twintig duels ervoor. Na de nederlaag in Deventer verweet Ten Hag zijn teruggekeerde keeper niets. Tegen RKC werd Onana zondag tweemaal vrij kansloos gelaten. Een direct ver band lijkt er dus niet meteen te zijn ofPasveer (en de geopereerde Maarten Stekelenburg) moeten verbaal in veelal lege stadions meer invloed gehad hebben op de defensieve organisatie. Speeltuin Die liet, net als tegen Benfica mét Pasveer, flink te wensen over. De tegen degradatie strijdende Bra banders waanden zich na rust ook in een speeltuin. ,,Misschien zijn we te gefixeerd op het maken van goals", zocht Sébastien Haller, wiens twee goals in counters weg gepoetst werden, naar een verkla ring. Ten Hag zag wéér 'lichtzinnig heid' en stelde voor zijn groep dat Ajax zo de titel kan verspelen. ,,Als je de regels negeert en bij twee goals zó slecht omschakelt, heeft dat iets met karakter te maken. Je moet echt terugsprinten om goals te voorkomen. Laat dit een wa ke-up call zijn. Het mag niet meer gebeuren", aldus de Amsterdamse oefenmeester. een paar maanden geen bier meer schenken, dan kan er ook niet mee worden gegooid. En als je consta teert dat uit een bepaald vak vuur werk wordt gegooid, moet dat vak drie wedstrijden dicht. Ik denk dat er dan sociale controle komt op zo'n tribune. Je wil toch niet weer drie weken thuis voor de buis zitten? Ik begrijp dat clubs de inkomsten no dig hebben, maar de schade voor de voetbalgemeenschap is nu veel gro ter." Burgemeester Depla herkent de angst. ,,Maar als je die laat regeren en niet optreedt tegen de harde kern, weet je zeker dat de hooligans de baas worden in je stadion. Waarom vinden we het volstrekt normaal dat ADO Den Haag zes strafpunten krijgt als het de finan ciën niet op orde heeft, maar krijgt bijvoorbeeld Vitesse geen strafpun- ten als het de veiligheid niet op orde heeft? Het begint bij de clubs, die moeten investeren in de veilig heidsorganisatie in hun stadion, als ze daar problemen mee hebben. Dan maar geen spits kopen. En als je dat niet doet, moet het conse quenties hebben. Anders blijft het dooretteren en verliezen we in het voetbal wat we de afgelopen dertig jaar weer hadden opgebouwd." beschikking te hebben'', zegt Xavi. Die woorden moeten Memphis goed doen. De aanvaller was me teen na zijn entree populair in Camp Nou. Maar toch had hij tijd nodig. Thierry Henry refereerde er dit weekeinde nog aan. De Frans man was een superster bij Arsenal, maar na zijn komst naar Barcelona had hij naar eigen zeggen een jaar De verdedigers van de tegenstander lijden nu wanneer ze ons tegenkomen nodig om te wennen. Memphis kwam binnen, terwijl de aanhang gewend was aan Messi, Griezmann en Luis Suarez. En bovendien zal niemand in Catalonië zijn voorma lig werkgever Lyon tot de topclubs in Europa rekenen. Tel daarbij op dat hij bij zijn eerste poging in de top bij Manchester United, faalde en de optelsom dat het mis kon gaan in Spanje was snel gemaakt. Uitdaging Maar Memphis heeft zich vastgebe ten. Het aantrekken van Aubamey- ang, Adama Traoré en Ferran Torres ziet hij meer als een uitdaging als een bedreiging. En inmiddels lijken de blessures ook verleden tijd. Na 46 dagen toekijken, is hij topfit te rug. ,,Ik heb gevochten om terug te keren'', zei Memphis tegen Barqa TV. In het derde deel van de docu Forqa Koeman op Videoland zei Bartina Koeman dat het haar soms heeft verbaasd dat alles gewoon verder gaat na het ontslag van een coach, in dit geval haar man. Memphis is ook duidelijk niet bij de pakken gaan neerzitten omdat de trainer die hem naar Spanje haalde zo snel het veld moest ruimen. Van de trainer Koeman houden, maar ook veel op hebben met diens op volger, is geen probleem voor hem. ,,Ik geniet van ons spel'', zegt hij over het voetbal onder Xavi. ,,We combineren veel. Xavi heeft onze trainingsmethoden veranderd. De verdedigers van de tegenstander lij den nu wanneer ze ons tegenko men.'' GO DINSDAG 8 MAART 2022 De KNVB wijst in een reac tie op extra maatregelen die afgelopen oktober en november zijn ingevoerd tegen wanordelijkheden. Zo kan de catering worden stilgelegd als er in een vak met voorwerpen of vloeistof fen wordt gegooid en kunnen de daders een stadionverbod van een jaar krijgen. Wie dat voor een derde keer over komt, krijgt een levenslang verbod. Ook kan een club verplicht worden een vak leeg te laten als er met vuurwerk is gegooid. ,,Maar het uit gangspunt is en blijft zo veel mogelijk dat de goeden niet mogen lijden onder de kwa den", zegt een woordvoerder van de bond. ,,De daders wor den gestraft en de welwil lende en weldenkende sup porters, dat is 99,9 procent, kan op een veilige manier van het voetbal genieten." De bond kan niet zeggen of er sprake is van een toename van incidenten in stadions, omdat er de afgelopen twee jaar veelal zonder publiek is gespeeld vanwege corona. Johan Inan Amsterdam Tyton in het shirt van Cincin nati. FOTO GETTY IMAGES in de stadions' G Vrijdag ging het mis bij Vitesse-Sparta. De Rotterdamse doelman Maduka Okoye werd belaagd door een Arnhemse fan. FOTO PRO SHOTS - Memphis Invaller Memphis viert zijn doelpunt voor Barcelona tegen Elche. FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23