zingeving Werkt online-behandelen net zo goed als een sessie bij de psycholoog zelf? Is het erg als je slaapt terwijl je hoofd lager ligt dan je voeten? Hoe weet je of verliefd zijn een verslaving is? 21 VRAAG AAN DE SPECIALIST Nu stond ik plotseling naakt en weerloos tegenover die gevoelens van mijn eindfase Dat is nu voorbij. Zij ontspant nu juist door mijn relaxte houding, die dempt haar stress, zegt ze. Het kostte even tijd, maar 'de sneltrein van het werk' en 'de boemel van het pensi oen' zijn inmiddels op elkaar afge stemd. 5 Zie de zandloper Ik besefte opeens dat die aan gename pensioenfase tevens de eindfase van mijn leven was en dat mij, hoe gezond ik me ook mocht voelen, alleen nog lichame lijke en geestelijke achteruitgang te wachten stond. Het werkzame leven had me tot dan toe afgeschermd van dat besef, en nu stond ik plotseling naakt en weerloos tegenover die ge voelens van mijn 'eindfase'. Als je met pensioen gaat, bevat de zandloper van je leven meer verleden dan toekomst, zo is het nu eenmaal. Vanaf je geboorte zwem je geleidelijk in de fuik van die slotfase. Maar die begint niet op de dag dat je met pen sioen gaat, dus waarom een voor schot nemen op alle narigheid die je kan overkomen? Waarom de gordij nen al dichttrekken terwijl het nog licht is? Al met al heb ik dat eerste jaar als een van de leukste van mijn leven erva ren. En het went om gepensioneerd te zijn. Het is nu al zo normaal dat ik bij vlagen met nostalgie terugdenk aan die eerste maanden, toen alles nog echt nieuw was. En die eindfasegevoelens? Het zijn parasieten die goed gedijen in de ou der wordende geest, maar ik slaag er steeds beter in ze te aanvaarden, ze horen er nou eenmaal bij. Volwassen ouder worden betekent misschien wel dat je onvermijdelijke achteruit gang accepteert en leert tevreden te zijn met wat nog wel kan. Uiteinde lijk heb je weinig keus. Ook al ben ik nu vijfdejaars gepen sioneerde, mijn ontdekkingsreis is nog lang niet ten einde. Zo ontdekte ik pas een jaar geleden hoe leuk het is om te tekenen en te schilderen. Mijn enige heldere pensioenvoornemen was om weer te schrijven. Daar was de klad in gekomen. Mijn roman is het verhaal dat ik baseerde op mijn ontdekkingsreis in dat eerste jaar. CERTS KAROLIEN van den brekel GO DINSDAG 8 MAART 2022 Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl GZ-PSYCHOLOOG HANANE EL HACHIOUI Veel psychologen hebben tijdens de pandemie volledig online gewerkt of combineren online werken met be handelingen in de praktijk. Uit een groot aantal onderzoeken blijkt dat psychologische behandeling via beeldbellen effectief is. Zo ervaar ik het ook, want de inhoud van de be handeling blijft hetzelfde. Zowel de cliënt als de psycholoog zit recht voor de camera, waardoor je elkaar goed kunt aankijken. Mijn cliënten merken vaak al snel niet meer dat we via een beeld scherm met elkaar in gesprek zijn en vinden het vooral fijn dat ze na afloop niet naar huis hoeven te rijden. Andere voordelen van een online-behandeling zijn onder meer dat je dit kunt doen vanuit je vertrouwde omgeving en je meer keuze hebt uit psychologen, ongeacht de locatie. Maar een slechte internetverbinding werkt wel storend. Als de kwaliteit van beeld en geluid niet goed is, kan zowel de psycholoog als de cliënt belangrijke informatie missen. Beeldbel-programma's zijn vaak eenvoudig in gebruik, maar soms is enige kennis van geluid- en camera-instellingen no dig. Verder is het noodzakelijk om een ruimte te hebben met voldoende privacy. Wanneer de psychische klachten dus danig erg zijn dat er bijvoorbeeld een opname nodig is, dan is een online-behandeling uiteraard ook niet geschikt. Het kan wiebelig aan voelen maar je eerste jaar als pensionado kan leuk worden. ILLUSTRATIE NOZZMAN De ontgroening van een eerstejaars gepensioneerde is verschenen bij uitgeverij Spectrum (€20,99) De vraag komt van een lezer die erop uit gaat met de camper. Wat heerlijk. In de na tuur, ontspanning, dat doet je hoofd en hart goed. Ik ken geen wetenschappelijke onder zoeken over deze slaaphouding. Hoe je slaapt, bepaalt wel de bloedstroom naar je hoofd en de stabiliteit van je wervelkolom. Slapen is van belang voor je herstel. Als je lichaam 's nachts door een verkeerde houding niet goed kan functio neren, word je niet energiek wakker. Op je buik slapen bij voorbeeld, betekent dat de nek in een onnatuurlijke hoek ligt en de onderrug te ver doorzakt. Als je hoofd lager ligt, ligt ook je nek niet goed en stroomt er meer bloed naar je hoofd. Het is eerder een extra belasting dan dat je ervan uitrust. Voor ons lijf is het het beste om in zijligging te liggen. Op die manier kunnen lijf en wervelkolom het best ontspannen en herstellen. Kies het liefst voor de linkerzij. Dit is goed voor je spijsvertering, en hart en milt profiteren ervan. Andersom in bed gaan liggen, is natuurlijk ook een goed idee. RELATIETHERAPEUT JEAN-PIERRE VAN DE VEN Als je verliefd bent kun je niet zonder een persoon. En is het heerlijk heftig hemels om samen te zijn. Tenminste, als de liefde wordt beantwoord. Zo niet dan is verliefdheid een hel van onvervuld verlangen. Als je verliefd bent op het gevoel van ver liefd-zijn kun je niet zonder een ervaring. Dat lijkt meer op een verslaving, omdat je die ervaring steeds moet herhalen. Je moet voortdurend op zoek naar een nieuwe roes. Maar de roes van zo'n verliefdheid om het verliefd-zijn duurt maar kort, zoals het gaat bij elke verslaving. Zo zit je bijna permanent in die hel van onvervuld verlangen. Geen enkele roes kan de ervaring van een beantwoorde liefde evenaren, laat staan overtreffen. Dat komt doordat ons brein is gemaakt om ons te verbinden met een ander. Ver slaving komt voort uit een gebrek aan verbinding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21