'Ik heb bij de marine wel eens een klap uitgedeeld' Consument hard getroffen Traplift nodig? Gratis inFormatiepakket JOL Walcheren INTERNATIONALE VROUWENDAG De oorlog in Oekraïne dreigt Nederland in een recessie te duwen, waarschuwen econo men. We zullen de nadelige gevolgen van prijsstijgingen zeker twee jaar voelen. Met ongekende sancties willen de westerse landen Rusland hard ra ken. Maar nu wordt steeds duidelij ker dat ze ook ons hard treffen. On dernemers zien afzetmarkten weg vallen en consumenten beginnen de razendsnel stijgende prijzen in hun portemonnee te voelen: de benzineprijzen gaan door het dak, evenals de energierekening. Bovendien merkt de consument de gevolgen bij de dagelijkse bood schappen. Bakkers waarschuwen al dat de broodprijs kan verdubbelen, omdat de graanprijzen omhoog vliegen. Dit jaar verwachten we een inflatie van 5 procent, veel hoger dan gedacht De hogere olieprijs werkt ook door in de transportkosten van be drijven. En dat werkt uiteindelijk door in de prijs die de consument betaalt. Ook bouwmaterialen, zoals hout, worden duurder. Dat leidt weer tot hogere bouw- of verbou- wingskosten. Door de sancties is zakendoen met Rusland in veel gevallen on mogelijk. Dat treft de Russische ex port van olie, gas, metalen en an dere grondstoffen, zoals graan. Die grondstoffen waren al duur van wege de grote vraag en beperkt aan bod. Nu het aanbod nog verder wordt afgeknepen, gaan de prijzen helemaal door het dak. Een voor beeld: In januari van dit jaar be taalde de EU nog 190 miljoen euro per dag voor Russisch gas. Inmid dels is dat opgelopen tot 660 mil joen euro. Die rekening komt rechtstreeks bij de consument terecht. En er zit nog meer aan te komen. ,,Bedrijven hebben nog lang niet alle prijsstij gingen doorberekend", zegt Elwin de Groot, hoofd macro-economie van de Rabobank. ,,Voor dit jaar verwachten we een inflatie van 5 procent, veel hoger dan gedacht. De lonen zullen niet zo veel stijgen, verwachten we.'' Dat betekent dat de koopkracht van de mensen ach teruitgaat. Ze kunnen minder be steden en dat is slecht voor de eco nomie. Het beeld is in een paar weken tijd volledig omgedraaid. ,,Juist nu de pandemie op het einde lijkt te lopen, het leven normaliseert en we uit konden zien naar dalende infla tie en economische groei, wordt dat mooie vooruitzicht ruw verstoord'', zegt Han de Jong, voormalig hoofd- econoom bij ABN Amro. In plaats van groei vreest hij het tegenover gestelde. ,,Ik denk dat we in Europa serieus rekening moeten houden met een recessie.'' Ook De Groot schat dat risico hoog in. De overheid kan de pijn nog ver zachten door mensen extra lasten verlichting te geven. Daarover wordt nu in het kabinet gesproken. C P2 en P16 Marlies Jeremiasse uit Wemeldinge hoorde bij de eerste lichting vrouwen die werd toegelaten tot de marine. Op deze Internationale Vrouwendag vertelt ze over die periode. Een makkiewas het niet^ ,,Ik:heb"weleenseeh klap uitgedeeld, en hard: ook?' Trapliftbrochure Prijsindicatie Valpreventiegids Puzzelboekje Ga naarOtoliFt.nl/pakket 0 Middelvinger naar Poetin Svetlana en Innahouden elkaar vast P3 Nieuwsmedia Prijs €3,10 dreigt door sancties Peet Vogels Rotterdam - Elwin de Groot, Rabobank Toch geen man en vrouw door foutje amb tenaar P8 FOTO MARCELLE DAVIDSE N> Open de camera op uw telefoon en scan de QR-code of bel gratis 0800 - 444770 6. dinsdag 8 maart 2022 11°c Weeroverzicht lange termijn: C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1