©NDERNEMER 'Keuzes maken? Voor veel bedrijven sneller gezegd dan gedaan' a Managementboek van het Jaar: gaat 'hofnar' Juri Hoedemakers winnen? deondernemer.nl Hoe Het Groeicollege ondernemers helpt met het uitvoeren van een groeiplan Samen met zijn broers leidt Rob Veugen het familiebedrijf Frans Veugen Bedrijfshygiëne. Aan de hand van teamcoach Ton van Klooster volgt hij Het Groeicollege en ontwikkelt nieuwe kennis die hij direct in de praktijk brengt. ,,Ik leer structuur aanbrengen." Als ondernemer liet Van Klooster bedrijven groeien naar een mooi niveau. Nu begeleidt hij ondernemers die deelnemen aan Het Groeicollege. ,,Mijn voornaamste rol is om te zorgen dat ze aan de slag gaan met de inhoud die ze bij de colleges krijgen aangeboden", legt hij uit. ,,Het inspireert mij als teamcoach enorm om te zien hoe ondernemers omgaan met de kansen die de colleges hen bieden en ik kan niet wachten om te zien wat dat oplevert." Groeipotentie Een van de ondernemers die Van Klooster onder zijn hoede heeft, is Veugen. ,,Al dertig jaar hebben we een gezond groeiend bedrijf, maar de laatste tijd gaat die groei steeds sneller", zegt Veugen. ,,Mooi natuurlijk, maar daar komen ook weer andere problemen bij kijken. Met name in de buitenlandse groei zit veel potentie. Daarvoor is het noodzakelijk dat we ons anders gaan organiseren. Dat vergt een andere aanpak en dat leer ik nu in Het Groeicollege." Het familiebedrijf is specialist in bedrijfshygi- ene en apparatuur voor ruimte-behande lingen in agri en food. Nu het bedrijf met zo'n twintig man in dienst in omvang groeit, groeit ook de export. „Bewuste keuze, want in de agrarische sector zijn elk jaar 5 procent minder bedrijven, dus als je niet groeit raak je elk jaar klanten kwijt. Door alleen regio naal te blijven werken, mis je groeipotentie." Keuzes maken is voor veel bedrijven vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan, merkt Van Klooster tijdens de begeleiding. ,,Zo'n groei betekent ook dat je jezelf moet ont wikkelen naar een nieuwe fase." Veugen beaamt dat: ,,Je moet meer leren loslaten. Dat vraagt een andere kijk op de gang van zaken. Onbewust deed ik dat al wel, maar bij Het Groeicollege word ik meer bewust gemaakt waar ik op moet letten." Leiderschap In dat proces is de begeleiding van een coach een welkome toevoeging, maar geen garantie voor succes. ,,Als mentor help ik ondernemers om de goede kant op te veranderen", zegt Van Klooster. ,,Maar het moet toch vooral uit henzelf komen. Mijn visie, die ik ook sterk bij Rob herken, is: als je niet kiest, word je niet gekozen. Kiezen voor groei betekent ook een keuze voor werken aan die groei. Weet wie je bent en wat bij jou past. Daar let ik op in mijn begeleiding." Juri Hoedemakers is hofnar. Hij helpt bedrijven om op zoek te gaan naar hun blinde vlekken. Hij is expertblogger voor De Ondernemer én met zijn boek 'Gezocht: hofnar' genomineerd voor Managementboek van het Jaar. Daarom bieden we een speciale kortingsactie. Hofnar als sparringpartner Nederland doet weer belasting aangifte. Speciaal voor onder nemers die zelf hun aangifte doen, zijn hier enkele nuttige tips om te helpen bij de aan gifte. Zo ben je als ondernemer voorbereid en kun je je richten op wat je het liefste doet: ondernemen. 1. Ben je ondernemer voor inkomstenbelasting? Heb je een eigen bedrijf en ben je als zzp'er, freelancer of mkb- ondernemer ingeschreven bij de Kamer van Koophandel? Dat wil niet zeggen dat je automatisch ook ondernemer voor de inkomsten belasting bent. Daarvoor moet je aan andere voorwaarden voldoen. Met de OndernemersCheck van de Belastingdienst ga je na of je aan de voorwaarden voldoet. Na het invullen krijg je een goede indica tie of je ondernemer bent voor de inkomstenbelasting. Let op: ook als je géén ondernemer bent voor de inkomstenbelasting, moet je over deze periode belasting betalen. Dit vul je in de belastingaangifte in als inkomsten uit overig werk. 2. Verzamel alle relevante documenten en gegevens Aangifte doe je via Mijn Belasting dienst. Als zzp'er of eenmanszaak log je in met DigiD. Verder is het belangrijk dat je administratie goed op orde is. Zo kun je snel en volledig aangifte doen. Het zakelijke gedeelte van jouw aangifte bestaat on der andere uit de winst- en verlies- rekening en de balans. Op jouw winst- en verliesrekening staan de inkomsten en kosten van je bedrijf in het afgelopen jaar. De balans toont de bezittingen en schulden van je bedrijf. 3. Gebruik de aangiftechecklist Het invullen van de belastingaan gifte vraagt om een goede voorbe reiding. De aangiftechecklist voor ondernemers, ontwikkeld door de Belastingdienst, helpt je bij een soe pele, juiste en volledige aangifte. 4. Houd rekening met aftrekposten Als je ondernemer voor de inkom stenbelasting bent, heb je recht op aftrekposten. Bijvoorbeeld de zelf standigen- en startersaftrek. Op belastingdienst.nl/ondernemers kun je nagaan op welke aftrekposten jij allemaal precies recht hebt. 5. Gebruik boekhoudsoftware Om je aangifte gemakkelijk en foutloos te doen, is het belangrijk dat je administratie up-to-date is. Boekhoudsoftware kan hierbij helpen. Steeds meer ondernemers gebruiken dit soort software. Via sommige softwarepakketten kun je het winstdeel automatisch laten inlopen in de belastingaangifte. Zo houd je meer tijd over voor je onderneming. De kosten die je voor boekhoudsoftware maakt, kun je aftrekken. volg ons op n Q Q Q Veugen over zijn g 'Groeien betekent dat je ook zelf mee moet veranderen' Ontdek jouw potentieel en werk aan een persoonlijk groei plan met begeleiding door een teamcoach. Ontdek wat Het Groeicollege voor jou kan betekenen. Scan de QR-code of ga naar hetgroeicollege.nl De hofnar was eeuwenlang degene die het re flectieve vermogen van de koning vergrootte. Maar wie was die hofnar eigenlijk? En wat kunnen we van hem leren in de huidige werk omgeving? In het boek van Hoedemakers - nu met 25 procent korting te bestellen - ontdek je hoe we anderen kunnen inzetten om het reflectieve vermogen van onszelf en ook de mensen om ons heen te verbeteren. Je krijgt praktische handvatten waarmee je reflectie in het dagelijks werk kunt toepassen. Tijdens een masterstudie aan de Rotterdam School of Management heeft Hoedemakers zich verdiept in het belang van hofnarren in moderne organisaties en ontving hij de prijs voor de beste scriptie van het jaar. Hij vervult voor meerdere organisaties de functie van officiële hofnar. Zo schakelde afgelopen jaar softwarebedrijf AFAS hem in, samen met Jort Verhage. ,,Het is gevaarlijk om alleen maar jaknikkers om je heen te verzamelen", zegt Hoedemakers. ,,Wie wijst je dan op gemaakte fouten? Wie vertelt je dan de onverbloemde waarheid? Wie houdt jou een spiegel voor? Voor de broodnodige reflectie heb je kritische mensen om je heen nodig. Wat je nodig hebt, is een hofnar." Exclusief voor bezoekers van deondememer.nl is er vanwege de nominatie een speciale actie: 25 procent korting op het boek 'Gezocht: hofnar' van Juri Hoedemakers. Scan de QR-code om snel gebruik te kunnen maken van deze aanbieding. Fred Thielemans is fiscaal jurist bij de Belas tingdienst. Kijk voor meer tips en informatie op belastingdienst.nl/ondernemers Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19