m m Voorzitter Tuur Elzinga wil inzetten op meer zeggenschap werknemers 18 Het aantal leden van vakbond FNV moet omhoog. Dat is een 'hard doel' dat bestuursvoorzitter Tuur Elzinga zich stelt voor zijn eerste bestuursperiode. De ledentallen van vak bonden krimpen al twintig jaar achtereen. Met een nieuwe strate gie hoopt Elzinga het tij te keren. Groei is nodig, want de bond wil meer invloed, op de werk omstandigheden en op de koers van het land. ,,We zien wel groei in de leeftijd tot 55 jaar. Vooral in sectoren als de me taal en techniek. Daar is het overgrote deel van de nieuwe leden zelfs onder de 35 jaar. Maar het moet beter, want de komende tien jaar gaan nog veel leden met pensioen. En voor velen is dat een reden om het lidmaatschap van de vakbond te stoppen.'' ,,Er is nog een wereld te winnen on der jongeren en vooral onder jongere vrouwen. Die staan wel sympathiek tegenover de bond, maar worden geen lid. We zien dat jongeren het belangrijk vinden zinvol werk te doen en dat ze iets te zeggen willen hebben. Jongeren willen werken om te leven, niet leven om te werken. Dat betekent een goede werk-privéba- lans. Daarom zetten we in op meer zeggenschap voor werknemers.'' ,,We dachten heel lang: als we maar goed dingen bereiken dan komen de mensen vanzelf naar ons toe. Maar de groei komt niet vanzelf. Wat we zien, is dat de samenleving veel diverser is geworden. Werk is heel verschillend geworden, de arbeidsomstandighe den zijn voor beroepen verschillend. Dat vraagt om een andere aanpak.'' ,,Werk en inkomen blijft de basis voor de vakbond. Prijscompensatie is bijvoorbeeld een belangrijk punt nu de inflatie zo hoog is. En veel vrou wen en migranten hebben vaak on zekere banen. Meer vast en minder flex blijft een speerpunt. Maar er spe len veel meer zaken op de werkvloer en die kunnen per sector verschillen. In de ene sector gaat het bijvoorbeeld om vaste banen versus flex, in een andere sector, zoals de slachterijen en de bouw, gaat het meer over ar beidsomstandigheden. Hoe kun je veilig werken en gezond je pensioen halen? En in de zorg gaat het om meer inspraak, zoals over invloed op het rooster. Inspraak waar en wan neer je moet werken. We willen toe naar wat wij 'sectoralisatie' noemen.'' i Jongeren vinden het belangrijk zinvol werk te doen en willen iets te zeggen hebben. Jongeren willen werken om te leven, niet leven om te werken ,,Dat we kijken naar de specifieke omstandigheden in sectoren. Goed luisteren naar wat de mensen, en onze leden, in die sectoren nodig hebben. In het onderwijs en de jeugdzorg geven de professionals bij voorbeeld aan dat ze meer zeggen schap willen over de inhoud van het werk. Zij zijn de professionals en wil len inbreng hebben. En bij Tata Steel zijn de werknemers zelf met plannen gekomen om de productie van staal te verduurzamen. Ze wilden niet lan ger als de vervuilers gezien worden. Waar het om gaat is dat werknemers meer zeggenschap moeten krijgen over hun werk, over zaken die voor hen belangrijk zijn.'' ,,We moeten de zeggenschap in be drijven opeisen. Dat kan door de macht van de ondernemingsraden te vergroten. Maar ook door meer in vloed te krijgen in de raad van be stuur of de raad van commissarissen. Vroeger hadden we een machtsposi tie als vakbond. Die willen we weer terug.'' ,,Dat is iets wat we de komende jaren moeten bekijken, hoe organiseer je dat het beste. Hoe zorg je dat je zeg genschap terugkrijgt. Dat zal per situatie verschillen. En per sector. Gelukkig hebben we als bond nog financiële armslag. Er is geld voor experimenten. De komende jaren zullen we pilots houden en zien wat werkt en wat niet.'' ,,Nee zeker niet alleen. We zijn meer dan een soort ANWB voor onze le den. Al blijft directe belangenbehar- Vroeger hadden we een machtspositie als vakbond. Die willen we weer terug tiging belangrijk. Maar we willen meer, we willen meepraten over het toekomstige economische stelsel in Nederland. Hoe we in de toekomst willen werken en waar. We willen ook meepraten over bijvoorbeeld de jeugdzorg. We willen dat er een sys teem wordt ingericht in de jeugdzorg op basis van de behoeften van de jon geren en de inzichten van de profes sionals. Daarom moet de bezuiniging op de jeugdzorg van tafel. Deze maand hebben we een grote actie. We zijn op veel terreinen actief.'' ,,De afgelopen veertig jaar zijn de verhoudingen tussen arbeid en kapi taal steeds schever geworden en is de ongelijkheid in inkomens en vermo gen gestegen. Wij willen die onge lijkheid aanpakken. Bijvoorbeeld door een echte belasting op vermo gen. Daar gaan we steun voor zoeken. En we strijden tegen de verdergaande afbraak van de verzorgingsstaat. We willen dat de koppeling tussen de AOW en het minimumloon in stand blijft. De AOW is veruit de belang rijkste inkomstenbron voor vele seni oren, de koopkracht daarvan moet behouden blijven. En denk aan de ar beidsmarkt. Daar komen grote veran deringen. Aan de ene kant automati sering en robotisering en aan de an dere kant komen er banen bij door de energietransitie en de circulaire eco nomie. Daar moeten mensen voor worden opgeleid. Wij willen bij de oplossing voor dit soort vraagstuk ken worden betrokken.'' DINSDAG 8 MAART 2022 GO Peet Vogels Utrecht Elke vakbondsvoorzitter heeft de af gelopen twintig jaar geroepen het ledenbestand te zullen vergroten. Waarom gaat het nu wel lukken? Waar moeten die nieuwe leden van daan komen? Dat moet de groei aanjagen? Hoe ziet die 'andere aanpak' eruit? FNV moet groeien door nieuwe Werk en inkomen blijft de basis voor de vakbond, zegt FNV-voorzitter Tuur Elzinga. foto bram petraeus - Tuur Elzinga, voorzitter vakbond FNV Sectoralisatie, wat houdt dat in? Zeggenschap regelen is toch meer iets voor ondernemingsraden? Wat willen jullie dan, een werkne merscommissaris zoals in Duits land? Dit is allemaal gericht op directe be langenbehartiging voor de werkne mers. Is dat de nieuwe strategische koers? Waarop nog meer dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18